Kontrola velkých knihoven v ČR nedopadla dobře, dostanou novou metodiku

Ministerstvo kultury vypracuje metodický pokyn k jednotné aplikaci platných právních předpisů v oblasti účtování a vykazování knihovního fondu. Reaguje tak na loňské zjištění Nejvyššího kontrolního úřadu, zprávu z něj v pondělí projedná vláda. Národní knihovna (NK) a Moravská zemská knihovna v Brně (MZK) měly podle zjištění v hospodaření několik nedostatků. Týkaly se například pronájmů prostor, prodeje majetku či účetnictví.

Knihovna, ilustrační foto
doporučujeme

Petra Hrušová z tiskového odboru MK ČTK sdělila, že obě organizace přijaly opatření k odstranění zjištěných nedostatků, která jsou adekvátní. Jejich splněním bude docíleno nápravy zjištěných nesrovnalostí, uvedla. MK také provede analýzu současného pojetí institutu povinného výtisku.

Cílem kontroly bylo prověřit, zda Národní knihovna ČR a Moravská zemská knihovna v Brně hospodařily v letech 2015 až 2017 s majetkem a peněžními prostředky státu účelně, hospodárně a v souladu s právními předpisy. Zjištěné nedostatky se týkaly například pronájmů prostor či prodeje majetku. Národní knihovna chybovala také při zadávání veřejných zakázek, při získávání knihovních jednotek povinným výtiskem a při správě sbírky muzejní povahy. Obě knihovny měly také podle kontrolorů nedostatky v účetnictví.

Kontrolní úřad konstatoval, že obě instituce používaly majetek i prostředky k těm účelům, ke kterým měly, v několika případech ale zjistil, že nepostupovaly hospodárně. Například Národní knihovna v roce 2015 prodloužila nájemní smlouvu prodejně suvenýrů na dobu o dva roky delší, než jí dovoluje zákon.

Dále obě knihovny neřešily pozdní platby za pronájmy některých prostor a také u nájemců nevymáhaly sankce za pozdní platby, uvedli kontroloři. Knihovny podle nich chybovaly i při prodeji majetku. "NK v některých případech nestanovovala prodejní ceny v takových výších, které by odpovídaly danému místu a času, a nenabízela nepotřebný majetek ostatním státním organizacím," zjistil úřad. Obě knihovny v několika případech nezjišťovaly zájemce o koupi ve výběrovém řízení, ale prodaly majetek předem vybranému zájemci.

NKÚ v loňské zprávě poukázal i na to, že dosud chybí legislativa zaměřená na uchovávání kulturního dědictví v digitální podobě. Ta by měla upravit povinné výtisky u publikací, které existují jen v elektronické podobě. Zákon totiž ukládá vydavatelům povinnost zasílat knihovnám povinné výtisky jen u tištěných publikací. K tomu MK nyní uvedlo, že na programu 54. schůze Sněmovny je naplánováno druhé čtení takzvané trojnovely, tedy návrh novely knihovního zákona, tiskového zákona a zákona o neperiodických publikacích, týkající se periodik a neperiodických publikací vydaných v elektronické formě.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kalousek bude ve Sněmovně chybět, míní předsedkyně TOP 09. Reagují i další…

12.07.2020 21:52 Aktualizováno Předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek těžko hledá konkurenci a bude ve Sněmovně chybět,…

Řada lázní nepřijímá poukazy přes cestovní kanceláře, některé ani od občanů

12.07.2020 20:32 Aktualizováno Velká část lázní nepřijímá státní poukazy na pobyt, které klienti uplatňují přes cestovní…

KOMENTÁŘ: Karvinské ohnisko může do hnutí ANO zavléci novou infekci. Stát…

12.07.2020 18:18 KOMENTÁŘ – Mohou si sami do svých řad zavléci novou nekontrolovatelně šířící infekci. A tentokráte…

Volební průzkum: ANO vede před Piráty a ODS, lidovci by se do Sněmovny…

12.07.2020 15:17 Aktualizováno ANO si v průzkumech veřejného mínění dál udržuje pozici suverénně nejsilnějšího uskupení na české…

Související:

Právě se děje

Další zprávy