Knihovny omezily kontakt se čtenáři, knihy putují do karantény jen výjimečně

Knihovny kvůli koronaviru omezily hlavně přímý kontakt zaměstnanců se čtenáři, například pomocí plexiskel či samoobslužného systému. Knihy do karantény putují jen výjimečně, pracovníci však dbají na přísnou hygienu a rozestupy. Část poboček Městské knihovny v Praze má také kratší otvírací dobu. ČTK to řekli oslovení zástupci knihoven.

"Menší knihovny, normálně otevřené celý týden, nyní mají jen dva nebo tři dny v týdnu," uvedla mluvčí Městské knihovny Praha Lenka Hanzlíková.

Postup podle ní zamezí nutnosti zavřít hned několik knihoven v oblastech, kde za sebe kolegové různě zastupují, pokud se mezi nimi objeví někdo s covid-19. "Pokud se dozvíme, že je někdo pozitivní či v karanténě, tak pobočku preventivně uzavíráme. Ze dne na den," zdůraznila mluvčí. Podle Hanzlíkové koronakrize ovlivnila i výpůjčky. Jejich počet sice klesá dlouhodobě, nyní je však podle ní i viditelně méně návštěv a nově registrovaných čtenářů. Zájem o stahování elektronických knih naopak stoupá.

Pokles výpůjček naopak nevnímají v brněnské Knihovně Jiřího Mahena. Vedoucí oddělení marketingu Alena Šedivá uvedla, že přesná data sice zatím nemají, z poslední porady však vyplynulo, že někde se čtenáři čtivem doslova "předzásobují". Důvodem je obava ze zavedení dalších restrikcí. "Někteří lidé se hodně bojí, ale jsou lidé, kteří se bojí, ale jdou si půjčit více knih," konstatovala Šedivá. Všech 35 poboček jede v běžném režimu. Jak Šedivá, tak Hanzlíková však podotkly, že koronakrize velmi zasáhla přidružené kulturní akce pro školy a veřejnost.

"Co se týká výpůjček, tak knihovna postupně dohání ztráty, které nastaly kvůli jarnímu uzavření knihovny. Srpen již zhruba odpovídal výpůjčkám loňského roku," podotkla Michaela Heloňová z Vědecké knihovny v Olomouci. Ani olomoucká instituce nezůstala u plošné karantény knih. Ta čeká jen tituly, které doputují od čtenáře v karanténě. "Čtenářům, kteří jsou v karanténě a chtějí vrátit knihy, je doporučováno přímo kontaktovat, a to telefonicky či e-mailem, půjčovní služby, které se s nimi individuálně dohodnou," zdůraznila Heloňová.

Knihy zvláštně neošetřují ani zaměstnanci Národní knihovny. Dokumenty půjčované do studoven si podle mluvčí Ireny Maňákové buď bere několik dnů po sobě ten samý člověk, nebo následuje delší časový rozestup. Přísná hygienická opatření v celé knihovně pak podle ní fungují už měsíce.

Samoobslužné výpůjčky lze využít v Národní technické knihovně. Instituce systém zavedla už při jarním uzavření knihoven. Nyní se k němu navrátila. Lidé si mohou objednat knihu přes internet či aplikaci a vyzvednout ji bez kontaktu se zaměstnancem. Ředitel knihovny Martin Svoboda také řekl, že v rozlehlém prostoru knihovny může pobývat zároveň maximálně 500 lidí a hlídají se rozestupy.

O důrazu na hygienu hovořila i Helena Sedláčková, která vede Knihovnu Univerzity Palackého v Olomouci. Takzvaná Zbrojnice podle jejích slov funguje v běžném režimu, pobočky podle pravidel fakult.

Ze situace dané fakulty či budovy vyplývá i provoz knihoven na Univerzitě Karlově. Ředitelka Ústřední knihovny UK Radka Římanová zdůraznila, že se snaží poskytovat služby v maximální možné míře. Knihovny nicméně mohou přechodně zkrátit provoz kvůli karanténě zaměstnanců či vydávat dokumenty na základě rezervací přes katalog. "Jediné významnější omezení je možno zaznamenat v případě návštěvy studoven," podotkla Římanová s tím, že tam zpravidla může pobývat nejvíce deset čtenářů naráz.

Související

Více souvisejících

knihy život Národně technická knihovna Praha Národní knihovna Praha Brno Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 30 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování

Úřadující prezidentka Moldavska Maia Sanduová vyhrála druhé kolo prezidentských voleb s podporou 54 % voličů, čímž porazila proruského kandidáta a bývalého generálního prokurátora Alexandra Stoianogla. Sanduová, známá svou proevropskou orientací, oslovila vděčné občany a prohlásila, že Moldavsko „zvítězilo v bitvě za demokracii“. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy