Kvůli epidemii se zvažuje posunutí sčítání lidu, je nutná změna zákona

Ministerstvo zdravotnictví posoudí, zda by nebylo vhodné posunout sčítání lidu, které se má konat od 27. března do 11. května. Ústřední krizový štáb se po dnešním jednání se zástupci Českého statistického úřadu (ČSÚ) zeptá na riziko ministerstva zdravotnictví, řekl po zasedání štábu jeho šéf Jan Hamáček (ČSSD).

Sčítání lidu
doporučujeme

Po odpovědi ministerstva by vydal štáb doporučení k případnému přesunu sčítání, které se koná jednou za deset let, na jiný termín. Podle nynějších pravidel je možné lhůty pro sčítání posunout až o 30 dnů, vyplynulo z vyjádření ČSÚ. Úřad předpokládá vysoký zájem o on-line vyplňování formulářů.

Hamáček uvedl, že sčítání letos sice počítá s on-line fází, která by měla začít od 27. března a skončit 9. dubna, v dubnu a květnu je ale v plánu sčítání v terénu, kterého se má zúčastnit 11.000 komisařů. "Jsme na začátku, zjišťujeme, zda není rizikem," uvedl Hamáček. Dodal, že rozhodnutí bude na odbornících. Počítá s konferencí mezi zástupci České pošty, jejíž zaměstnanci se mají na sčítání podílet, a ministerstvem zdravotnictví. Posun termínu by si podle vicepremiéra vyžádal změnu zákona.

Statistici podle ředitele úřadu Marka Rojíčka pečlivě sledují aktuální vývoj, situaci průběžně vyhodnocují a jsou v kontaktu s odborníky z ministerstva zdravotnictví, aby mohli reagovat. "Podstatný bude vývoj epidemické situace během jara. Ze zákona můžeme lhůty pro sčítání posunout až o 30 dnů. Věřím, že k tomu nebude muset dojít a pomůže k tomu i široké zapojení lidí do online sčítání," uvedl Rojíček v tiskové zprávě.

Cílem sčítání je získat přesná a aktuální data, která slouží k efektivnějšímu plánování mnoha aspektů veřejného života včetně vzdělávání, zdravotní a sociální péče či integrovaného záchranného systému. Letos se má uskutečnit prostřednictvím webových stránek, mobilní aplikace a tradiční metodou sčítacích komisařů. Kromě toho by mělo být možné formulář vyplnit na 800 vybraných poštách nebo ho odeslat úřadu poštou. Výsledky by měly být známy na přelomu let 2021 a 2022.

Podle odhadu ČSÚ z loňského srpna by při sčítání mohlo až 60 procent lidí využít možnost vyplnit formulář přes internet. Vzhledem k současné situaci úřad předpokládá, že zájem bude větší. Důraz na online formu bude klást i při komunikační kampani celého projektu. V Česku loni internet aktivně využívalo 81 procent obyvatel starších 16 let. Internet využívá také 40 procent osob nad 65 let, uvedl ČSÚ. Při posledním sčítání v roce 2011 tuto možnost využila jen asi čtvrtina lidí. Pošta má mít na starosti tisk, distribuci a zpracování papírových formulářů. Rozpočet projektu je 2,1 miliardy korun. Minulý cenzus vyšel na 2,27 miliardy korun.

Prostřednictvím formulářů budou statistici zjišťovat jména a příjmení lidí, druh a číslo dokladu jejich totožnosti, datum narození a pohlaví, místo pobytu, národnost, mateřský jazyk, dosažené vzdělání, počet dětí, povolání nebo dojíždění do zaměstnání. Statistici budou zjišťovat také způsob bydlení, velikost bytu, připojení na plyn a vodovod, způsob vytápění nebo složení domácnosti, tedy seznam osob v bytě a vztahy mezi nimi. Nadále budou moci lidé dobrovolně uvádět i to, zda se hlásí k nějaké náboženské víře.

Poprvé bylo sčítání lidu na českém území v roce 1869. Od roku 1918, tedy od vzniku samostatného Československa, se jich uskutečnilo devět. Zatím poslední bylo před desíti lety, kdy se dotazníky daly vyplňovat přes internet poprvé.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Miroslav Kalousek odchází ze Sněmovny, jako poslanec končí

19.01.2021 14:34 Předseda poslanců TOP 09 a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek dnes složil poslanecký mandát.…

STAN navrhuje, aby postup policie u Bečvy prošetřila GIBS

19.01.2021 13:34 Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) chce, aby postup policie v případu loňské otravy řeky Bečvy…

Starostové jsou ochotni prodloužit nouzový stav o dny

19.01.2021 11:41 Hnutí Starostové a nezávislí (STAN) je ochotné podpořit prodloužení nouzového stavu v řádu dnů.…

Zástupci koalice Spolu chtějí od vlády informace o očkování

19.01.2021 11:19 Expertní tým opozičních ODS, KDU-ČSL a TOP 09 chce od vlády informace o termínech očkování…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama