Mezi oběťmi útoku ve Vídni nejsou Češi. Terorismu je nutné se tvrdě postavit, řekl Vystrčil

Mezi oběťmi pondělního teroristického útoku v centru Vídně nejsou čeští občané. ČTK to dnes sdělil ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Při útoku zemřeli podle agentury APA čtyři lidé a 17 zraněných je v nemocnicích. Atentátník, jehož policie zastřelila, byl zřejmě stoupenec teroristické organizace Islámský stát (IS), uvedl dnes ráno rakouský ministr vnitra Karl Nehammer.

Miloš Vystrčil
doporučujeme

Kvůli útoku ve Vídní zvýšila česká policie v pondělí večer dohled nad nejvýznamnějšími židovskými objekty v Česku. Už předtím byly kvůli incidentu zavedeny namátkové kontroly na česko-rakouských hranicích.

Čeští policisté jsou podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) v kontaktu s rakouskými kolegy. Současná bezpečnostní opatření v Česku považuje ministr za dostatečná. "Samozřejmě pokud bychom se dozvěděli něco s vazbou na Českou republiku, nebo nějakou zásadní informaci, která by vyžadovala posilování obrany objektů, tak jsme připraveni tak učinit," řekl dnes ráno Hamáček Českému rozhlasu-Radiožurnálu.

Situaci kolem teroristického útoku ve Vídni sleduje také česká Bezpečnostní informační služba (BIS). "Od večera jsme v kontaktu s našimi partnery v zahraničí i Policií ČR. Všichni teď stojíme za Vídní a Rakouskem," uvedl dnes ředitel BIS Michal Koudelka na twitteru.

Premiér Andrej Babiš (ANO) v pondělí večer na sociálních sítích uvedl, že chce vyjádřit solidaritu všem lidem v Rakousku a premiérovi Sebastianu Kurzovi.

Prezident Miloš Zeman svému rakouskému protějšku napsal, že zprávu o teroristickém útoku poblíž synagogy přijal s hlubokým zármutkem a rozhořčením. "Se znepokojením a úzkostí sleduji trend rostoucího násilí a nenávisti po celé Evropě, stejně jako bující antisemitismus. Naší povinností je se strachu a nenávisti postavit a nemlčet," uvedl. Rodinám obětí i rakouskému národu vyjádřil hlubokou soustrast.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš míní, že je nutné odstřihnout financování fundamentalistických imámů působících na území jiných států. "Důležitou roli hraje silná spolupráce evropských a mezinárodních bezpečnostních služeb. Díky jejich práci se ve veliké míře daří podobným neštěstím předcházet. Ale podstatná je i role demokratických zemí v regionech, kde konflikty živí militantní nálady," napsal. Proti teroru je třeba zakročit tvrdě, stejně tak je důležité efektivně řešit jeho příčiny, dodal.

Lidovci v tiskové zprávě uvedli, že jsou otřeseni útoky ve Francii i Rakousku. "Evropskou civilizaci charakterizuje úcta k lidskému životu a respekt k jiným názorům i náboženstvím. Před vším, co tyto hodnoty ohrožuje, je třeba se bránit," stojí v prohlášení. Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka na twitteru dodal, že nynější vlna násilí je odporná. "Musíme společně s našimi spojenci pracovat na tom, aby pachatelé těchto činů byli dopadeni a potrestáni," napsal.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová uvedla, že nenávist, násilí a šíření strachu nemají v Evropě místo. "Upřímnou soustrast pozůstalým obětí útoku ve Vídni a brzké zotavení zraněných," dodala. Předseda senátního výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice Jiří Drahoš (za STAN) uvedl, že útok ve Vídni je dalším z řady zbabělých činů proti základním hodnotám naší civilizace. "Útočit v době koronaviru, navíc v den Památky zesnulých, považuji za mimořádně ohavné. Takové zlo nesmí mít v Evropě místo!" napsal.

Podle předsedy SPD Tomia Okamury útoky v Rakousku a Francii potvrdily "zrůdnost masové imigrace a islamizace". "Hnutí SPD požaduje nemilosrdnou deportaci nelegálních imigrantů, nulovou toleranci ilegální imigrace a zákaz propagace islámské ideologie a islámského zahalování," napsal na twittteru.

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) připomněl i útok z Nice z minulého týdne, při kterém u kostela zemřeli tři lidé. "Ano, covid-19 je nebezpečný, ale události v Nice a ve Vídni jsou útokem na samotné základy evropské civilizace," zdůraznil šéf Senátu.

Dodal, že nelze jen přihlížet. "Proti terorismu se musíme tvrdě postavit, musíme bojovat a trvale hájit svoji svobodu a hodnoty. Jinak je ztratíme," napsal. Šéf ODS Petr Fiala dodal, že s terorismem se nelze smířit. "Musíme ochránit občany a všemi prostředky bránit tomuto brutálnímu a odpornému násilí. Myslím na všechny oběti a jejich rodiny," uvedl.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Policie odložila kauzu známek, kvůli níž skončil ministr Kremlík

25.11.2020 21:10 Policie odložila kauzu tendru na elektronické dálniční známky, kvůli níž v lednu skončil ve funkci…

Schillerová: Po uvolnění omezení není důvod prodloužit Antivirus

25.11.2020 20:18 Kdyby se do konce roku uvolnila nařízená omezení podnikání, nebyl by důvod prodlužovat dál…

Schvalování daňového balíčku v Senátu může být 10. i 17. prosince

25.11.2020 20:05 Schvalování daňového balíčku v Senátu bude podle jeho předsedy Miloše Vystrčila (ODS) záležet na…

Schodek letošního rozpočtu je podle Babiše aktuálně 305 miliard

25.11.2020 19:29 Schodek státního rozpočtu k dnešku činí zhruba 305 miliard korun. Hospodaření státu se tak vyvíjí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama