Milion chvilek chystá vysvědčení pro vládu, Babiš dostal dopis s 15 otázkami

Spolek Milion chvilek pro demokracii dnes poslal premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a vládě otevřený dopis s 15 dotazy občanů. Týkají se zejména koronavirových opatření, ale také dotací pro Agrofert, stavby nových bloků jaderné elektrárny Dukovany či výstavby přehrad. Veřejné odpovědi na všechny otázky spolek žádá do 26. června.

Mikuláš Minář na demonstraci proti Babišovi
doporučujeme

V pondělí 29. června pak na základě odpovědí chce vládě vystavit vysvědčení. Spolek to dnes večer uvedl na twitteru.

"Chápeme, že situace během nouzového stavu byla náročná a bezprecedentní. Za to, co se Vám podařilo, Vám děkujeme," uvedl předseda spolku Mikuláš Minář v úvodu dopisu. Vláda podle něj ale dluží občanům odpověď na mnoho otázek. "Lidé mají oprávněné obavy. Týkají se směřování České republiky, ekonomické krize i narůstajících existenčních problémů, jež se dotýkají velké části společnosti. Některými vládními kroky tyto obavy pouze posílily," píše. Spolek za poslední dva měsíce sesbíral přes sto otázek, z nichž poslal 15.

Spolek se v souvislosti s koronavirem vlády a premiéra ptá, proč 28. ledna odmítli návrh opozice projednat připravenost Česka na případnou epidemii koronaviru, proč vláda od počátku krize nepostupovala podle pandemického plánu a nesvolala ihned krizový štáb či proč šla většina peněz ministerstva vnitra na koupi ochranných prostředků čínským firmám a pouze jedno procento českým firmám. Dotazy směřují také na zakázky na respirátory, udělování licencí na výrobu dezinfekce či naložením s penězi Evropské unie, určenými na boj s koronavirem.

První případy koronaviru se v Česku prokázaly 1. března. Vláda 12. března vyhlásila nouzový stav, který skončil v polovině května. Ministerstvo zdravotnictví nakoupilo ochranné pomůcky za miliardy korun, vnitro zajistilo objednávky za zhruba 4,4 miliardy Kč. Nákupy prověřuje Nejvyšší kontrolní úřad, část poslanců žádala vyšetřovací komisi. V Česku se dosud nákaza prokázala u více než 10.150 lidí, téměř tři čtvrtiny se vyléčily, s covidem-19 zemřelo 333 lidí.

Kromě koronaviru se spolek ptá také na pozastavení dotací pro Agrofert, kandidáty do Rady České televize, rychlého dojednávání výstavby nových bloků jaderné elektrárny Dukovany nebo na zdůvodnění výstavby přehrad. "Proč jste k 15. červnu 2020 nalili do ekonomiky pouze 65 miliard namísto slibovaných 1190 miliard. Vždyť lidem, kteří přijdou o práci nebo zkrachují, už pouhé sliby nepomohou," zní poslední dotaz.

Spolek Milion chvilek vznikl po sněmovních volbách v roce 2017, které vyhrálo hnutí ANO vedené nynějším premiérem Andrejem Babišem. Při protestech v kampani Milion chvilek pro demokracii kritizoval spolek Babiše za nedodržování předvolebních slibů, střet zájmů nebo stíhání pro údajný dotační podvod v kauze Čapí hnízdo. Loni Milion chvilek uspořádal na pražské Letné dvě demonstrace, které byly největšími veřejnými shromážděními od listopadu 1989. Na obě akce dorazilo podle odhadů shodně kolem čtvrt milionu lidí. Minulý týden v úterý spolek organizoval protesty ve městech po celém Česku, sešly se stovky lidí. Kritizovali například postup kabinetu v době koronavirové krize.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ministři prozradili své plány na léto. Někteří z nich vyrazí do zahraničí

04.07.2020 16:15 Houbaření, rybaření, objevování regionálních tratí i stanování mají v plánu čeští ministři během…

Šíření nenávisti podporují i xenofobní skupiny, dominuje Okamurova SPD,…

04.07.2020 12:59 Šíření nenávisti v loňském roce přestalo být doménou tradičních extremistů, doplnily je…

Stát možná uleví hendikepovaným. Chce zjednodušit výměnu průkazů

04.07.2020 10:59 Postup pravidelné výměny průkazu osoby se zdravotním postižením by se mohl v některých případech…

Česko pošle na oddlužení Somálska téměř milion eur

04.07.2020 10:48 Česko se zapojí do iniciativy Mezinárodního měnového fondu (MMF) na oddlužení Somálska. Přispět by…

Související:

Právě se děje

Další zprávy