Ministerstvo zahraničí ruší službu konzulárního ombudsmana, nebyl zájem

Ministerstvo zahraničí pro malý zájem ruší službu takzvaného konzulárního ombudsmana, který se zabýval dotazy občanů a náměty na zlepšení služeb českých zastupitelských úřadů. Uvedl to dnes Radiožurnál. Úřad nyní hledá efektivnější řešení, uvažuje například o zřízení kontaktního místa nebo zavedení digitálního přístupu k některým konzulárním službám, řekl šéf české diplomacie Tomáš Petříček (ČSSD).

Přidejte svůj názor 13 komentářů

Ministerstvo zahraničních věcí
doporučujeme

Od srpna, kdy ombudsman začal fungovat, se na něj obrátilo jen 20 lidí. Ministerstvo zahraničí v létě uvedlo, že testovací provoz vyhodnotí na konci turistické sezony, tedy v druhé polovině září, a poté rozhodne, zda zůstane v provozu natrvalo.

Lidé se mohli se svými podněty obracet na speciální telefonní linku nebo e-mailovou adresu, kde na ně reagovali odborníci z konzulárního odboru.

"Nebude to náhrada konzulární pomoci našich zastupitelských úřadů. Jedná se skutečně o ombudsmana, to znamená prostředek na řešení rozličných podnětů našich občanů a námětů na zlepšení našich služeb," poznamenal při zavedení služby náměstek pro konzulární sekci ministerstva Martin Smolek.

Úkolem konzulární služby je poskytovat pomoc v různých životních situacích, do nichž se lidé mohou dostat během svého pobytu v zahraničí a které nejsou schopni řešit vlastními silami. Často se jedná o pomoc v nouzi, třeba při nehodách, závažných úrazech a onemocněních, ztrátě dokladů či omezení osobní svobody. Konzulární služba plní také úkoly veřejné správy. Prostřednictvím zastupitelských úřadů je možné například zaregistrovat matriční událost, která se stala v zahraničí, například narození či sňatek.

Loading...
Vstupte do diskuze (13)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Česko se blíží k bodu zlomu. Opozice se chystá na boj

18.01.2020 22:14 Aktualizováno K jednotnému postupu proti hnutí ANO premiéra Andreje Babiše vyzvali dnes občanské demokraty na…

ODS: Jsme Země, která vítězí. Ozval se Babiš a pořádně ji ponížil

18.01.2020 22:09 Aktualizováno Heslo občanských demokratů Země, která vítězí pochválil dnes na twitteru premiér Andrej Babiš (ANO)…

Opoziční lídři gratulují Fialovi ke znovuzvolení

18.01.2020 22:07 Lídři opozičních stran gratulují na sociálních sítích Petru Fialovi k dnešnímu znovuzvolení…

Kubera vyzval spolustraníky, aby se setkávali s voliči

18.01.2020 22:06 Předseda Senátu Jaroslav Kubera doporučil svým spolustraníkům na kongresu ODS v Praze, aby voliče…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama