Nový jihočeský hejtman nejspíš vzejde z on-line volby

ODS, KDU-ČSL a TOP 09, ČSSD a hnutí Jihočeši, které se v jižních Čechách dohodly na koalici, podepíšou pravděpodobně koaliční smlouvu tento pátek, nebo v pondělí 19. října. Ustavující zastupitelstvo bude 29. října a je možné, že se sejde on-line. ČTK to řekli kandidát na hejtmana Martin Kuba (ODS) a lídr KDU-ČSL František Talíř, který by měl být prvním náměstkem.

Martin Kuba
doporučujeme

Koaliční partneři teď dokončují programové priority. "Shodli jsme se na všech zásadních, teď cizelujeme formulace do koaliční smlouvy, ještě bude diskuze o obsazení komisí a výborů. Rádi bychom směřovali k podpisu koaliční smlouvy v pátek, nebo v pondělí. Ustavující zastupitelstvo bude 29. října asi i distanční formou, protože dnes neumíme nikdo garantovat, kdo bude v karanténě a kdo bude schopen fyzicky dorazit," řekl Kuba.

Zástupci koaličních stran zatím o formě, jakou se sejdou při prvním zastupitelstvu, jednají. ČTK to řekl Talíř. "Dá se očekávat, že když bude prezenčně, řada z 55 zastupitelů bude tou dobou v karanténě," řekl Talíř.

Zástupci ODS, KDU-ČSL a TOP 09, ČSSD a Jihočeši 2012 podepsali v jižních Čechách 6. října memorandum o spolupráci. Koalice by měla 29 mandátů v 55členném zastupitelstvu.

ODS by měla mít na jihu Čech hejtmana Martina Kubu. V radě by měla mít tři křesla, stejně jako ČSSD a KDU-ČSL s TOP 09, Jihočeši dvě. Placených pozic radních bude šest, o jednu méně než v minulém volebním období. V placených pozicích radních budou Martin Kuba a Lucie Kozlová (oba ODS), František Talíř z KDU-ČSL, Antonín Krák z ČSSD, Pavel Klíma z TOP 09 a Pavel Hroch z hnutí Jihočeši 2012. Dosavadní hejtmanka Ivana Stráská z ČSSD nebude radní, mohla by mít ale pozici v některém z výborů.

Volby v kraji vyhrálo ANO těsně před ODS. Oba subjekty si zajistily po 12 mandátech z 55. Do zastupitelstva se ještě dostali Piráti s devíti mandáty, společná kandidátní listina TOP 09 a KDU-ČSL (sedm mandátů), ČSSD se šesti křesly, STAN s pěti a Jihočeši 2012 se čtyřmi mandáty.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Střídání času škodí zdraví, říkají europoslanci. Nesmyl, člověk se musí…

24.10.2020 22:03 Aktualizováno Nejsou ve svém postoji jednotní. Čeští europoslanci se úplně neshodnou, zda má dojít ke zrušení…

Babiš: Faltýnek opakovaně překročil své pravomoci

24.10.2020 16:20 Předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek podle šéfa hnutí a předsedy vlády Andreje Babiše na schůzce…

Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu

24.10.2020 11:12 Evropská komise poslala do Prahy svou reakci na české stanovisko k auditní zprávě komise o údajném…

Vnitro eviduje 350 žádostí o kompenzaci za opatření za 4,8 miliardy

24.10.2020 10:05 Ministerstvo vnitra eviduje k minulému pátku 350 žádostí o kompenzaci za ztráty, které vznikly v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama