ODS chce dočasně zvýšit daňové zvýhodnění soukromých dárců

ODS navrhuje dočasné zvýšení daňového zvýhodnění pro soukromé dárce. Základ daně by si mohli lidé a firmy přispívající na dobročinnost podle novely snížit až o 30 procent. Na dnešní tiskové konferenci ve Sněmovně to řekl místopředseda poslaneckého klubu občanských demokratů Jan Bauer.

Daně, ilustrační foto
doporučujeme

V současné době si fyzická osoba může při daru alespoň 1000 korun nebo vyšším než dvě procenta daňového základu snížit základ daně o 15 procent. Firmy si mohou snížit daňový základ o desetinu v případě minimálně dvoutisícového daru.

"Snažíme se zachránit dobrou spolupráci mezi soukromým sektorem a veřejně prospěšnými organizacemi, které nespoléhají pouze na podporu státu a umějí si taktéž sehnat vlastní soukromé dárce. Chceme také motivovat společensky odpovědné firmy a další dárce, aby i v době ekonomického propadu dál podporovaly veřejně prospěšné aktivity například v sociálních nebo zdravotních službách," řekl Bauer. Novela má být účinná dva roky.

Podle prezidenta Asociace veřejně prospěšných organizací ČR Marka Šedivého se stát snaží sociálním službám pomoci například v pondělí schváleným příspěvkem 990 milionů na pokrytí zvýšených nákladů kvůli koronaviru. Jde ale o dotace, které nestačí na úhradu všech služeb. "Nejsou to jen sociální služby, ale v současnosti i kultura a sport, které hodně trpí pandemií. Hrozí to, že budou muset služby omezit," poznamenal.

"Je to novela, kterou vidíme jako smysluplnou. Je krátkodobá na dva roky, neohrozí to rozpočet. Pouze se snažíme dorovnat finanční prostředky, aby dárcovství zůstalo aspoň na hladině, na jaké je teď, aby neziskovky a veřejně prospěšné organizace mohly dál fungovat, jak jsou zvyklé," dodal Šedivý.

Zatímco do roku 2015 Češi a Češky přispívali na dobročinnost spíš jednorázově, v posledních letech podporují spíš dlouhodobější charitativní projekty. Průměrný dar jednotlivců činí ročně asi 10.500 korun. Od roku 2011 do roku 2016 stoupl podle loňských údajů Fóra dárců počet jednotlivých dárců ze zhruba 120.000 na téměř 160.000.

Podle údajů finanční správy předloni uplatnilo v daňových přiznáních odčitatelnou položku "hodnota bezúplatného plnění-daru/darů" více než 178.000 fyzických osob ve výši 2,4 miliardy korun a více než 25.000 právnických osob ve výši 3,9 miliardy, uvedla v tiskové zprávě ODS.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Volební průzkum: ANO vede před Piráty a ODS, lidovci by se do Sněmovny…

12.07.2020 15:17 Aktualizováno ANO si v průzkumech veřejného mínění dál udržuje pozici suverénně nejsilnějšího uskupení na české…

Řada lázní nepřijímá poukazy přes cestovní kanceláře, některé ani od občanů

12.07.2020 15:16 Aktualizováno Velká část lázní nepřijímá státní poukazy na pobyt, které klienti uplatňují přes cestovní…

Kalousek nebude v příštích volbách kandidovat do Sněmovny

12.07.2020 14:18 Bývalý ministr financí a nynější předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek už nebude v příštích…

Ústavní právo bránit se zbraní vláda asi označí za nadbytečné

12.07.2020 14:13 Za nadbytečný zřejmě označí vláda ANO a ČSSD senátní návrh na ústavní zakotvení práva bránit sebe i…

Související:

Právě se děje

Další zprávy