Odstranění sochy Koněva má Zeman za směšné. Rusko se vměšuje do vnitřních věcí

Trestní stíhání, kterým vyšetřovací výbor Ruské federace reagoval koncem týdne na odstranění sochy maršála Koněva v Praze, je podle prezidenta Miloše Zemana kontraproduktivní. Odsunutí sochy má ale hlava státu za hloupé a směšné, komické s ohledem na dobu, která uplynula od pádu minulého režimu. V pořadu televize Prima dnes přirovnal chování zastupitelstva Prahy 6, které o přesunutí sochy rozhodlo, k obrazoborectví.

Přidejte svůj názor 145 komentářů

Miloš Zeman
doporučujeme

"Přemýšlejme, co obrazoborectví v historii dokázalo, zničilo krásná umělecká díla," uvedl Zeman. Připomněl, že Koněv se svámi vojáky osvobodil na konci druhé světové války nejen Prahu, ale i koncentrační tábor Osvětim. "Má své místo v Praze, zatímco ti, kdo sochu odstraňují, v životě nic pořádně nedokázali," konstatoval.

V souvislosti s vměšováním Ruska do českých záležitostí připomenul Zeman své nedávné schůzky s velvyslanci Číny a Spojených států, kteří podle něj vyhrožovali Česku také. V prvním případě kvůli vztahům k Tchaj-wanu, v druhém kvůli plánům české vlády zavést digitální daň. "Oběma jsem říkal, že je to vměšování do vnitřních věcí a že je to kontraproduktivní," uvedl. Dodal, že totéž platí o pro Ruskou federaci, ačkoli odstranění sochy považuje za hloupost a obrazoborectví. Za zničení přitom považuje i přesunutí sochy.

Radnice Prahy 6 sochu Koněva, který se podílel na osvobození Prahy od nacistů, ale i na krvavém potlačení protikomunistického povstání v Maďarsku, dala odstranit minulý pátek a chce ji umístit do muzea. Za nepřípustné má stíhání české samosprávy Ruskem české ministerstvo zahraničí. Příslušné ruské zákony nebudou podle něj v Česku vymahatelné. Ministerstvo rovněž odmítlo zásahy ruských státních orgánů do vnitřních záležitostí České republiky.

Zeman hájí schůzku svých poradců, podobných je podle něj mnoho

Za poradu, jakých se v posledních týdnech odehrávají přes omezení kvůli epidemii koronaviru v Česku stovky, možná tisíce, označil prezident Miloš Zeman jednání svých poradců v Lánech z minulého víkendu. Kritiku vzbudila fotografie ze sezení expertního týmu, která ukázala, že jeho účastníci neměli dvoumetrové odstupy a ačkoli měli roušky, před nimi leželo občerstvení. V dnešním pořadu televize Prima Zeman řekl, že jednání bylo užitečné.

Reakci předsedy Svazu měst a obcí Františka Lukla, který kvůli snímku nabídl rezignaci, označil prezident za "maličko hysterickou".

Diskusi o dodržování pravidel představiteli státu prezident označil za novinářskou bulvární bublinu. "Místnost dvoumetrové odstupy fyzicky neumožnovala," uvedl. Dodal, že v aktuálně znovuotevřených prodejnách zahrádkářských potřeb lidé také odstupy nedodržují. Poznamenal, že všechny hosty nechal s jejich souhlasem otestovat na koronavirus a všichni mají testy negativní.

Jednání bylo podle prezidenta normální pracovní poradou. "Takových výrobních porad, kde nejsou dodrženy odstupy, je každý den desítky, stovky, možná tisíce," uvedl. Diskusi svých poradců a dalších hostů přitom označil za užitečnou.

Zeman také připomenul, že Lukla jeho kolegové ze Svazu měst a obcí ve funkci potvrdili. Jeho reakce bylo podle něj "maličko hysterická" a ostatní hosté ji nesdíleli. Lukl po kritice, která následovala po zveřejnění uvedené fotografie, dal funkci předsedy svazu k dispozici. "Omlouvám se všem, které má účast a především forma jednání expertního týmu pobouřila. Těžko se vysvětluje, že všichni zúčastnění mají negativní test a a že se tam nepořádaly opulentní hody, ale projednávaly se zásadní věci ve vztahu k občanům, podnikatelské veřejnosti a právě obcí," uvedl tehdy.

Kromě Lukla se jednání minulou sobotu zúčastnili třeba i ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD), ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) nebo policejní prezident Jan Švejdar.

Loading...
Vstupte do diskuze (145)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ministr školství Robert Plaga musel nečekaně na operaci

24.05.2020 22:04 Aktualizováno Úraz levé ruky, který si ministr zdravotnictví přivodil, si vyžádal chirurgický zákrok. Za jakých…

Komentář: Zláme lidem vládní nařízení vaz? Některé restaurace neotevřou,…

24.05.2020 22:04 Aktualizováno KOMENTÁŘ – Jako by dostali od vlády danajský dar, který způsobuje obdarovanému spíše potíže než…

Zeman nového předsedu NS vybral podle věku, tvrdí Benešová

24.05.2020 12:30 Prezident Miloš Zeman vybral za nového předsedu Nejvyššího soudu (NS) Petra Angyalossyho i kvůli…

Benešová: Vláda nepočítá s odškodňováním firem. Ať jdou k soudu

24.05.2020 12:18 Vláda nepočítá s vytvořením mechanismu pro odškodňování firem kvůli restriktivním opatřením, která…

Související:

Právě se děje

Další zprávy