Opozice společně navrhuje změny v novele stavebního zákona

Pět opoziční stran společně navrhuje změny v novele stavebního zákona. Chtějí například posílit digitalizaci stavebního povolení i roli samospráv. Na společné tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně to dnes řekli zástupci ODS, Pirátů, TOP 09, KDU-ČSL a STAN.

Ivan Bartoš
doporučujeme

Vláda si od novely, kterou poslanci projednali na začátku listopadu a kterou nyní posoudí sněmovní výbory, slibuje především zrychlení a zjednodušení povolování staveb. Zákon se ale dočkal kritiky například od Hospodářské komory, velkých měst nebo části opozice. Opoziční politici prosazovali, aby vláda dostala zákon k přepracování, proti se postavili koaliční poslanci ANO a ČSSD a opoziční KSČM a SPD.

Podle místopředsedy ODS Martina Kupky opoziční návrh stavební zákon zjednoduší a zrychlí ho. Zdůraznil také, že opozice odmítá nový "megastavební úřad", zákon by tak měl být levnější. "Stavíme na digitalizaci, na zjednodušení procesů, na tom, aby současné úřady spolu díky digitalizaci mohly snáz komunikovat a mohly zajistit v kratších lhůtách potřebná povolení," řekl.

Předseda Pirátu Ivan Bartoš řekl, opozice chce novelou představit vizi moderního stavebního práva. Chtějí proto dosáhnout digitalizace stavebního řízení jako celku i příslušné dokumentace. "Tak, aby občan nebo stavebník, úřad, ale i dotčené orgány, které třeba spravují nějakou část agendy, nebo mají rozvodové sítě v zemi, na jednom místě ne pomocí razítek, ale jedním kliknutím, odbavili celé stavební řízení," řekl.

Podle Bartoše má návrh také posílit roli samospráv a dát největším městům ČR možnost vytvořit zvláštní stavební předpisy. Podle poslance Dominika Feriho (TOP 09) by vlastní městské stavební předpisy mohly vydat Praha, Brno a Ostrava. Je přesvědčen, že samosprávy nejlépe znají své území a jsou schopny zformulovat své požadavky na rozvoj území. Dodal, že opozice také zpřesňuje formulace týkající se vyvlastnění.

Poslanec Marek Výborný (KDU-ČSL) řekl, že pozměňovací návrh bude přívětivý k občanům. "Posílením portálu stavebníka dáme možnost, aby si lidé své stavební řízení mohli vyřídit ze svého bydliště," řekl. Zároveň ale bude i nadále možné agendu "v rozumné dostupnosti" vyřídit na stavebním úřadu. Opoziční návrh podle něj bude znamenat, že jednodušší stavby získají stavební povolení za maximálně za 60 dnů, složitější za 120 dnů.

Poslankyně Věra Kovářová (STAN) řekla, že pozměňovací návrh ušetří 24 miliard korun, protože navrhuje ponechání stavebních úřadů na současných místech na obcích, městech či krajích. Ušetří se tak peníze za přesun až 13.500 úředníků, poznamenala.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Feri počastoval Volného za vystoupení bez roušky vulgaritou

21.01.2021 14:57 Dnešní vystoupení nezařazeného poslance Lubomíra Volného (dříve SPD) ve Sněmovně, kde hovořil bez…

Babiš: ANO vzniklo proti tradičním stranám, nespojí se s nimi

21.01.2021 13:50 ANO vzniklo jako protikorupční hnutí proti tradičním stranám, určitě se s nimi tedy nebude spojovat…

Prezident Zeman nemá po očkování proti koronaviru žádné obtíže

21.01.2021 13:25 Prezident Miloš Zeman nemá po středečním očkování proti koronaviru žádné obtíže. ČTK to dnes řekl…

Piráti chtějí po vládě efektivnější opatření proti epidemii

21.01.2021 13:18 Piráti budou podle předsedy svých poslanců Jakuba Michálka ochotni podpořit prodloužení nouzového…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama