Pavel by prezidentskou funkci zastával aktivně, zrušil by kontroly na Hradě

Prezident by měl svou funkci zastávat aktivně, měl by hledat řešení problémů nebo dávat jasná doporučení řešení situací, domnívá se prezidentský uchazeč Petr Pavel. Poznamenal, že lidé by ho měli volit především proto, že je nezávislým kandidátem, který nereprezentuje žádnou zájmovou skupinu ani velké oligarchy. Za své silné stránky kromě nezávislosti považuje houževnatost dosáhnout cíle. Pavel to řekl v rozhovoru s ČTK.

Prezidentem by podle něj měl být v současné době někdo, kdo se dokáže pohybovat v prostředí krize. "Asi nikdo nepopře, že člověk, který strávil kariéru v armádě, tak těch krizí zažil celou řadu a že si v těch krizích dokáže najít cestu, která povede k řešení," řekl bývalý vysoký představitel české armády a NATO.

Pavel nesouhlasí s názorem, že v čele státu by neměl být generál a celoživotní voják. Podobný názor vyřkl například současný prezident Miloš Zeman. "Mám takový pocit, že to je spíš jenom obava z toho, že voják je opravdu nestranný a voják v principu respektuje pravidla, protože bez těch žádná armáda fungovat nemůže," řekl.

Mnoha lidem se podle něj nelíbí, že by měla platit pravidla pro všechny. Poukázal také na změny v armádě v posledních desetiletích. Současní důstojníci nejsou podle něj připravováni ke slepé poslušnosti. "Naopak, od vojáků se očekává kritické myšlení, že budou analyzovat problémy, hledat řešení a budou za ně nést zodpovědnost. To jsou věci, které potřebujeme i v politice," dodal.

Za své silné stránky považuje nezávislost a orientaci na řešení nebo houževnatost dosáhnout cíle. Každý člověk má podle něj i slabé stránky. "Ale pokud jde o výkon prezidentské funkce, tak já jsem schopen je intenzivně potlačit," řekl ke svým nedostatkům.

Prezident by měl podle Pavla hrát při řešení aktuálních otázek aktivní roli. "Od toho je prezident. Není od toho, aby jednou za čas položil věnec," uvedl. Myslí si, že hlava státu musí dávat společnost co nejvíc dohromady a hledat řešení problémů. I když nemá mnoho pravomocí, jak potíže řešit, má mnoho možností, jak zasáhnout do debaty. Hlava státu může třeba organizovat jednání odborníků, ze kterých vzejdou návrhy vládě. Může také využívat své autority nebo možnosti přístupu na jednání vlády či Parlamentu, míní Pavel.

V případě války na Ukrajině podle něj musí prezident zaujímat jasná stanoviska a říkat je kontinuálně. Zkritizoval současného prezidenta Zemana, který podle něj pod tlakem situace odsoudil ruskou agresi jen na počátku války.

Pavel pro prezidentskou kandidaturu shání podpisy občanů, o podporu politických stran se neuchází. Pokud mu ji ale nabídnou, je připraven ji od demokratických stran přijmout. "Určitě bych je ale požádal, aby mě nepovažovali za svého kandidáta, ale za kandidáta, kterého jsou připraveni podpořit," řekl. Podporu by nepřijal například od komunistů, Tomia Okamury nebo od Přísahy. "Protože tyto strany považuji nejen za esenci populismu, ale mnohdy taky za protisystémové," řekl.

Oslovovat chce ale všechny voliče včetně Zemanových. Domnívá se, že mnoho z nich neschvaluje vše, co současný prezident dělá. "S řadou z nich jsem se na některých věcech shodl. Takže já si nemyslím, že bych mezi voliči Miloše Zemana měl nějak výrazně menší podporu než mezi voliči jiných stran nebo politiků," uvedl.

Zeman podle něj nebyl aktivním prezidentem a nepřispíval k uklidnění situace a mnohdy naopak přiléval oleje do ohně. Hodnocení by mu proto rozhodně nedal kladné.

Z možných protikandidátů mu z hlediska dlouholetých názorů a hodnot není daleko třeba Pavel Fischer, názorově blízko má "v řadě ohledech" i s Markem Hilšerem. "Zatím nevím moc o názorech Danuše Nerudové, ale předpokládám, že bude názorově alespoň na stejné straně jako já," řekl.

Pavel by zrušil kontroly na Hradě, otevřel by ho více veřejnosti

Bezpečnostní kontroly na Pražském hradě už nemají opodstatnění a mohly by být zrušeny, domnívá se prezidentský kandidát Petr Pavel. Hrad i lánský zámek by chtěl jako prezident více otevřít veřejnosti pro konání kulturních akcí nebo třeba seminářů. Změnil by i pravidla fungování prezidentské kanceláře, řekl v rozhovoru s ČTK. Rád by i nadále zůstal v současném bydlišti a nechtěl by se vzdát ani jízd na motocyklu.

"Vnímám Hrad jako možná trochu přehnané sídlo pro prezidenta státu naší velikosti," poznamenal Pavel. Lidem by ho proto rád více otevřel a mnohem častěji než v současnosti v něm pořádal kulturní akce, semináře nebo konference. Více by otevřel i zámek v Lánech.

Změny by ale na Pražském hradě podle Pavla měly začít od samotné prezidentské kanceláře. "Protože to, co zástupci prezidentské kanceláře předvádějí dnes, a teď mám především na mysli trio (kancléř Vratislav) Mynář, (poradce Martin) Nejedlý, (mluvčí Jiří) Ovčáček, to je nejenom ostudné, ale i trestuhodné," podotkl. Jako prezident by proto nastavil pravidla kanceláře tak, aby se stala úřadem, který budí respekt. "A ne v lepším případě úsměšky a v horším případě opovržení," řekl.

Pavel je přesvědčen, že nový prezident nebo prezidentka si s sebou na Hrad přivede nejbližší spolupracovníky třeba na posty šéfa kanceláře, osobního tajemníka nebo tiskového oboru. Změna podle něj bude potřeba i v čele hlavních odborů. I v prezidentské kanceláři je ale potřeba kontinuita a ne všichni zaměstnanci Hradu sdíleli stejné hodnoty jako třeba Mynář, poznamenal. "Já si myslím, že Vratislav Mynář ani nedoslouží termín a bude rychle balit kufry, aby se mu něco zlého nestalo, protože moc dobře ví, kolik má másla na hlavě," řekl k osobě současného prezidentova kancléře.

Návštěvníkům Hradu v současné době komplikují vstup bezpečnostní prohlídky. V době, kdy v Evropě reálně hrozily teroristické útoky, byla tato bezpečnostní opatření podle Pavla na místě. Nyní ale indicie takových bezprostředních hrozeb nejsou. Kontroly na Hradě proto nedávají opodstatnění a nic by se nestalo, kdyby zmizely, řekl.

Pokud Pavel v prezidentské volbě, ke které se oficiálně v úterý přihlásil, uspěje, zůstal by nejraději bydlet v současném domě, pokud by to bylo možné. "Vzhledem k tomu, že nebydlíme daleko od Prahy, tak si dovedu představit i to, že bychom to asi hodně střídali," poznamenal.

Na úterní tiskové konferenci Pavla podpořila i jeho žena Eva. Prezidentský kandidát počítá, že ho manželka bude doprovázet i na některých dalších akcích během kampaně. Ve funkci první dámy by podle něj chtěla být viditelnější než v současné době Ivana Zemanová. Za určitý vzor považuje ženu Václava Havla Olgu. Zabývat by se chtěla postavením žen a rodiny, ale také péčí o ty, kteří si nemohou sami pomoci. Věnovala by se zřejmě i ochraně zvířat.

Pavel je známý svou oblibou jízdou na motocyklu. Vyjížděk by se nechtěl vzdát ani jako prezident. "Když jsem byl v NATO, tak mi taky říkali, že to nepůjde. Že budu mít ochranku 24 hodin denně, sedm dnů v týdnů, a že se to prostě vylučuje. Nakonec jsme cestu našli," poznamenal. Svou zálibu přirovnal k aktivitám bývalého prezidenta Václava Klause, který rád lyžoval. "Pokud prezident může jezdit na lyžích po sjezdovkách, proč by nemohl jiný prezident jezdit na motorce po silnicích. Já v tom nevidím žádný zásadní rozdíl," uvedl.

Pavel nemá obavy z případného objevení dokumentů o jeho studiu u zpravodajců

Prezidentský kandidát Petr Pavel nemá obavy z případného objevení dalších dokumentů o jeho studiu zpravodajského kurzu u vojenské rozvědky. Pouze by podle něj prokázaly, že do něj nastoupil. Bývalý vysoký představitel české armády a NATO v rozhovoru ČTK zopakoval, že kurz připravoval pro zpravodajskou odbornost v různých specializacích a on si vybral dráhu vojenského diplomata. To, že se připravoval na práci špiona, je podle něj zkreslením. Zdůraznil, že před revolucí v listopadu 1989 absolvoval pouze první ročník kurzu, zbylé dva se uskutečnily po změně poměrů.

Server Seznam Zprávy na začátku září zveřejnil dokument z Archivu bezpečnostních složek, který hodnotí Pavlovo studium třetího semestru zpravodajského kurzu. Podle Pavla materiál pouze potvrzuje jeho studium, o kterém již dříve informoval. "Byla to hodnotící zpráva za třetí semestr, takže to nebylo nic objevného, senzačního, co bych někde zatajoval nebo nechtěl sdělit," poznamenal.

Zopakoval, že všechny informace týkající se kurzu v minulosti zveřejnil. "A i kdyby se objevilo deset dalších (dokumentů), tak s tím nemám sebemenší problém, protože prokážou pouze to, co celou dobu říkám. Že jsem nastoupil do zpravodajského kurzu, který připravoval odborníky pro zpravodajskou odbornost ve všech specializacích," dodal. Podle Pavla jen několik jednotlivců z každého kurzu mohlo jít k agenturnímu průzkumu a jen někteří se mohli stát "špiony".

"Takže snaha přisoudit mi to, že jsem se připravoval na špiona je zkreslením, protože v rámci toho kurzu jsme se připravovali všichni stejně," řekl. Poznamenal také, že jen jeden rok kurzu se konal před listopadem 1989. Tento rok byl podle něj zaměřen na jazykovou přípravu. "K té specializaci by došlo nejspíš až v posledním roce, ale ty dva (další) roky proběhly v nové konfiguraci s novými osnovami, podle nových pravidel a já jsem se připravoval na dráhu, která mohla být různá, ale já jsem si vybral dráhu vojenského diplomata a tu jsem nakonec dělal," dodal.

Související

Pavel Fischer

Kandidáti na prezidenta od dárců dostávají miliony. Kolik mají na transparentních účtech?

Kandidát na prezidenta Petr Pavel již vybral na svou kampaň přes 35 milionů korun. Blíží se tak k dosažení potřebné částky, kterou může maximálně investovat před prvním kolem prezidentské volby. Danuši Nerudové dosud na její transparentní účet doputovalo přes 23 milionů korun, peníze nyní vybírá i přes dárcovskou kampaň. Andreji Babišovi kampaň platí jeho hnutí, na příslušný účet zatím poslalo deset milionů korun. Vyplývá to z transparentních účtů jednotlivých kandidátů.

Více souvisejících

Petr Pavel Pražský Hrad prezident čr

Aktuálně se děje

před 5 minutami

Bydlení v Praze, Černý Most.

Nový Hypoindex: Průměrná sazba hypoték stoupla nepatrně na 6,34 procenta

Průměrná úroková sazba hypoték počátkem prosince činila 6,34 procenta a za poslední měsíc stoupla nepatrně o 0,03 procentního bodu. Vyplývá to z údajů Fincentra Hypoindexu, který se od jara zpracovává podle nové metodiky na základě údajů k pátému pracovnímu dni každého měsíce. Metodika odráží aktuální průměrnou nabídkovou sazbu hypotečního úvěru pro 80 procent hodnoty nemovitosti.

před 9 minutami

před 49 minutami

před 7 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruská armáda na Donbasu popravila 21 dezertérů

Ruská armáda zabila na ukrajinském Donbasu 21 ruských dezertérů, uvedl v úterý ve svém pravidelném večerním hlášení ukrajinský generální štáb. Mezi dezertéry podle štábu bylo 13 trestanců naverbovaných do bojů z věznic.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

včera

Donald Trump

Firma exprezidenta Trumpa byla shledána vinnou z daňového podvodu

Firma bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, The Trump Organization, byla dnes u soudu v New Yorku shledána vinnou z daňového podvodu. Informuje o tom agentura AP, která výsledek soudu charakterizuje jako jasné odmítnutí finančních praktik vysokých manažerů v Trumpově společnosti.

včera

Požár lesa u Hřenska v Českém Švýcarsku

České Švýcarsko připraví plán zpřístupnění cest zavřených po požáru

Správa národního parku České Švýcarsko připraví do konce letošního roku harmonogram prací na postupném zpřístupnění cest zavřených pro turisty po letním rozsáhlém požáru. Ministerstvo pro životní prostředí se bude snažit zrychlit práce na geologickém průzkumu území, které oheň zasáhl. Novinářům to po dnešním setkání se starosty obcí v Českém Švýcarsku a novým ředitelem správy parku Petrem Křížem řekl ministr životního prostředí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Na dnešní schůzku přizval kandidáta na nového ministra životního prostředí Petra Hladíka (KDU-ČSL).

včera

Armáda

Polsko lituje, že Německo nedodá Ukrajině systémy Patriot

Polský ministr obrany Mariusz Blazsczak lituje, že Německo nedodá Ukrajině systémy protivzdušné obrany Patriot. Polsko bude nyní jednat s Německem o jejich rozmístění na svém území, uvedl dnes Blaszczak na twitteru. To byl původní plán Berlína.

včera

Aktualizováno včera

Na letiště Engels dopadl dron

Kyjev provedl útok hluboko na ruském území. Zaskočil celý svět, píše prestižní deník

Drony, které v pondělí zasáhly dvě ruská armádní letiště v Saratovské a Rjazaňské oblasti, letěly z Ukrajiny, sdělil deníku The New York Times (NYT) nejmenovaný vysoce postavený ukrajinský činitel. Ukrajina přešla k útokům na cíle v hloubi Ruska, ve vzdálenosti okolo 500 kilometrů od svého území, a mění tak geografii války, podotkl list. V úterý k tomu pravděpodobně použila upravené drony Tupolev Tu-141 sovětské výroby, uvádí shodně několik médií včetně agentury AFP nebo ruských zdrojů. Tyto bezpilotní letouny jsou schopny urazit vzdálenost až okolo 1000 kilometrů.

včera

Pieta k uctění památky zavražděných při teroristickém útoku v Nice.

Francie navrhuje tresty od dvou do 15 let vězení pro osm lidí, kteří byli zapojeni do teroristického útoku v Nice

Francouzská prokuratura dnes u soudu navrhla tresty od dvou do 15 let vězení pro osm lidí, kteří byli do různé míry zapojeni do teroristického útoku v Nice. Při něm v roce 2016 zemřelo 86 lidí. Pro tři hlavní obžalované žádá shodně patnáctiletý trest, obvinění z terorismu ale prokuratura překvapivě vznesla jen vůči dvěma z nich, uvedla agentura AFP.

Aktualizováno včera

Vladimir Putin

Na Putina se obrací regionální opoziční politici, žádají konec mobilizace

Opoziční představitelé pěti ruských regionálních zastupitelstev vyzvali prezidenta Vladimira Putina, aby vydal dekret, jenž formálně ukončí částečnou mobilizaci. Tu šéf Kremlu vyhlásil v září, aby posílil invazní ruská vojska na Ukrajině. Regionální politici tvrdí, že bez příslušného prezidentského výnosu vzniká v zemi právní nejistota, je možné povolávat další Rusy do armády a velitelům to umožňuje odepřít svým podřízeným propuštění ze služby, napsala dnes agentura Reuters.

včera

Ropa, ilustrační fotografie

Rusko zvažuje stanovení minimální ceny pro prodej ropy v cizině

Moskva zvažuje, že jako odpověď na dohodu skupiny ekonomicky vyspělých zemí G7 o zavedení cenového stropu na ruskou ropu stanoví minimální cenu pro prodej své ropy v zahraničí. Informovala o tom dnes agentura Bloomberg s odvoláním na zdroje obeznámené se situací. Moskva podle zdrojů zvažuje stanovení "cenové podlahy", tedy fixní minimální ceny za jeden barel, nebo maximální slevy oproti cenám na světovém trhu.

včera

Kosmická loď Orion

Kosmická loď Orion se podruhé přiblížila k Měsíci a vrací se domů

Kosmická loď Orion v pondělí proletěla necelých 130 kilometrů nad povrchem Měsíce nad jeho odvrácenou stranou, bylo to druhé přiblížení. Během svého posledního velkého manévru Orion zapnul na tři a půl minuty hlavní motor, využil gravitace zemské družice a zahájil návrat k Zemi. 

Aktualizováno včera

Silnice v zimě, ilustrační fotografie

Počasí způsobilo v Česku kalamitu. Sníh zastavil vlaky i auta, lidé byli bez proudu

Mokrý sníh dnes od rána komplikoval dopravu na silnicích a železnici, přerušeny byly i dodávky elektřiny. Největší problémy byly na jihu Čech a na Vysočině. Dopoledne policie uzavřela zhruba na hodinu dálnici D3 ve směru od Tábora do Prahy, kvůli uvízlým kamionům se tam vytvořily dlouhé kolony. V Libereckém kraji byla kvůli sněžení zavřená pro nákladní vozy silnice 10 z Tanvaldu na Harrachov a dál do Polska. Na jihu Čech a částečně na Vysočině zůstává večer bez elektřiny 4600 odběrných míst. 

včera

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

včera

Metě hrozí nová vysoká pokuta za obcházení evropských předpisů

Americké internetové společnosti Meta hrozí nová vysoká pokuta od unijních úřadů. Podle agentury AFP to vyplývá z dnešních tří závazných rozhodnutí Úřadu Evropské unie pro dohled nad ochranou dat (EDPS). Asociace na ochranu soukromí Noyb, která za třemi stížnostmi stojí, firmu obviňuje z obcházení evropských předpisů.

Zdroj: ČTK

Další zprávy