Pavel by prezidentskou funkci zastával aktivně, zrušil by kontroly na Hradě

Prezident by měl svou funkci zastávat aktivně, měl by hledat řešení problémů nebo dávat jasná doporučení řešení situací, domnívá se prezidentský uchazeč Petr Pavel. Poznamenal, že lidé by ho měli volit především proto, že je nezávislým kandidátem, který nereprezentuje žádnou zájmovou skupinu ani velké oligarchy. Za své silné stránky kromě nezávislosti považuje houževnatost dosáhnout cíle. Pavel to řekl v rozhovoru s ČTK.

Prezidentem by podle něj měl být v současné době někdo, kdo se dokáže pohybovat v prostředí krize. "Asi nikdo nepopře, že člověk, který strávil kariéru v armádě, tak těch krizí zažil celou řadu a že si v těch krizích dokáže najít cestu, která povede k řešení," řekl bývalý vysoký představitel české armády a NATO.

Pavel nesouhlasí s názorem, že v čele státu by neměl být generál a celoživotní voják. Podobný názor vyřkl například současný prezident Miloš Zeman. "Mám takový pocit, že to je spíš jenom obava z toho, že voják je opravdu nestranný a voják v principu respektuje pravidla, protože bez těch žádná armáda fungovat nemůže," řekl.

Mnoha lidem se podle něj nelíbí, že by měla platit pravidla pro všechny. Poukázal také na změny v armádě v posledních desetiletích. Současní důstojníci nejsou podle něj připravováni ke slepé poslušnosti. "Naopak, od vojáků se očekává kritické myšlení, že budou analyzovat problémy, hledat řešení a budou za ně nést zodpovědnost. To jsou věci, které potřebujeme i v politice," dodal.

Za své silné stránky považuje nezávislost a orientaci na řešení nebo houževnatost dosáhnout cíle. Každý člověk má podle něj i slabé stránky. "Ale pokud jde o výkon prezidentské funkce, tak já jsem schopen je intenzivně potlačit," řekl ke svým nedostatkům.

Prezident by měl podle Pavla hrát při řešení aktuálních otázek aktivní roli. "Od toho je prezident. Není od toho, aby jednou za čas položil věnec," uvedl. Myslí si, že hlava státu musí dávat společnost co nejvíc dohromady a hledat řešení problémů. I když nemá mnoho pravomocí, jak potíže řešit, má mnoho možností, jak zasáhnout do debaty. Hlava státu může třeba organizovat jednání odborníků, ze kterých vzejdou návrhy vládě. Může také využívat své autority nebo možnosti přístupu na jednání vlády či Parlamentu, míní Pavel.

V případě války na Ukrajině podle něj musí prezident zaujímat jasná stanoviska a říkat je kontinuálně. Zkritizoval současného prezidenta Zemana, který podle něj pod tlakem situace odsoudil ruskou agresi jen na počátku války.

Pavel pro prezidentskou kandidaturu shání podpisy občanů, o podporu politických stran se neuchází. Pokud mu ji ale nabídnou, je připraven ji od demokratických stran přijmout. "Určitě bych je ale požádal, aby mě nepovažovali za svého kandidáta, ale za kandidáta, kterého jsou připraveni podpořit," řekl. Podporu by nepřijal například od komunistů, Tomia Okamury nebo od Přísahy. "Protože tyto strany považuji nejen za esenci populismu, ale mnohdy taky za protisystémové," řekl.

Oslovovat chce ale všechny voliče včetně Zemanových. Domnívá se, že mnoho z nich neschvaluje vše, co současný prezident dělá. "S řadou z nich jsem se na některých věcech shodl. Takže já si nemyslím, že bych mezi voliči Miloše Zemana měl nějak výrazně menší podporu než mezi voliči jiných stran nebo politiků," uvedl.

Zeman podle něj nebyl aktivním prezidentem a nepřispíval k uklidnění situace a mnohdy naopak přiléval oleje do ohně. Hodnocení by mu proto rozhodně nedal kladné.

Z možných protikandidátů mu z hlediska dlouholetých názorů a hodnot není daleko třeba Pavel Fischer, názorově blízko má "v řadě ohledech" i s Markem Hilšerem. "Zatím nevím moc o názorech Danuše Nerudové, ale předpokládám, že bude názorově alespoň na stejné straně jako já," řekl.

Pavel by zrušil kontroly na Hradě, otevřel by ho více veřejnosti

Bezpečnostní kontroly na Pražském hradě už nemají opodstatnění a mohly by být zrušeny, domnívá se prezidentský kandidát Petr Pavel. Hrad i lánský zámek by chtěl jako prezident více otevřít veřejnosti pro konání kulturních akcí nebo třeba seminářů. Změnil by i pravidla fungování prezidentské kanceláře, řekl v rozhovoru s ČTK. Rád by i nadále zůstal v současném bydlišti a nechtěl by se vzdát ani jízd na motocyklu.

"Vnímám Hrad jako možná trochu přehnané sídlo pro prezidenta státu naší velikosti," poznamenal Pavel. Lidem by ho proto rád více otevřel a mnohem častěji než v současnosti v něm pořádal kulturní akce, semináře nebo konference. Více by otevřel i zámek v Lánech.

Změny by ale na Pražském hradě podle Pavla měly začít od samotné prezidentské kanceláře. "Protože to, co zástupci prezidentské kanceláře předvádějí dnes, a teď mám především na mysli trio (kancléř Vratislav) Mynář, (poradce Martin) Nejedlý, (mluvčí Jiří) Ovčáček, to je nejenom ostudné, ale i trestuhodné," podotkl. Jako prezident by proto nastavil pravidla kanceláře tak, aby se stala úřadem, který budí respekt. "A ne v lepším případě úsměšky a v horším případě opovržení," řekl.

Pavel je přesvědčen, že nový prezident nebo prezidentka si s sebou na Hrad přivede nejbližší spolupracovníky třeba na posty šéfa kanceláře, osobního tajemníka nebo tiskového oboru. Změna podle něj bude potřeba i v čele hlavních odborů. I v prezidentské kanceláři je ale potřeba kontinuita a ne všichni zaměstnanci Hradu sdíleli stejné hodnoty jako třeba Mynář, poznamenal. "Já si myslím, že Vratislav Mynář ani nedoslouží termín a bude rychle balit kufry, aby se mu něco zlého nestalo, protože moc dobře ví, kolik má másla na hlavě," řekl k osobě současného prezidentova kancléře.

Návštěvníkům Hradu v současné době komplikují vstup bezpečnostní prohlídky. V době, kdy v Evropě reálně hrozily teroristické útoky, byla tato bezpečnostní opatření podle Pavla na místě. Nyní ale indicie takových bezprostředních hrozeb nejsou. Kontroly na Hradě proto nedávají opodstatnění a nic by se nestalo, kdyby zmizely, řekl.

Pokud Pavel v prezidentské volbě, ke které se oficiálně v úterý přihlásil, uspěje, zůstal by nejraději bydlet v současném domě, pokud by to bylo možné. "Vzhledem k tomu, že nebydlíme daleko od Prahy, tak si dovedu představit i to, že bychom to asi hodně střídali," poznamenal.

Na úterní tiskové konferenci Pavla podpořila i jeho žena Eva. Prezidentský kandidát počítá, že ho manželka bude doprovázet i na některých dalších akcích během kampaně. Ve funkci první dámy by podle něj chtěla být viditelnější než v současné době Ivana Zemanová. Za určitý vzor považuje ženu Václava Havla Olgu. Zabývat by se chtěla postavením žen a rodiny, ale také péčí o ty, kteří si nemohou sami pomoci. Věnovala by se zřejmě i ochraně zvířat.

Pavel je známý svou oblibou jízdou na motocyklu. Vyjížděk by se nechtěl vzdát ani jako prezident. "Když jsem byl v NATO, tak mi taky říkali, že to nepůjde. Že budu mít ochranku 24 hodin denně, sedm dnů v týdnů, a že se to prostě vylučuje. Nakonec jsme cestu našli," poznamenal. Svou zálibu přirovnal k aktivitám bývalého prezidenta Václava Klause, který rád lyžoval. "Pokud prezident může jezdit na lyžích po sjezdovkách, proč by nemohl jiný prezident jezdit na motorce po silnicích. Já v tom nevidím žádný zásadní rozdíl," uvedl.

Pavel nemá obavy z případného objevení dokumentů o jeho studiu u zpravodajců

Prezidentský kandidát Petr Pavel nemá obavy z případného objevení dalších dokumentů o jeho studiu zpravodajského kurzu u vojenské rozvědky. Pouze by podle něj prokázaly, že do něj nastoupil. Bývalý vysoký představitel české armády a NATO v rozhovoru ČTK zopakoval, že kurz připravoval pro zpravodajskou odbornost v různých specializacích a on si vybral dráhu vojenského diplomata. To, že se připravoval na práci špiona, je podle něj zkreslením. Zdůraznil, že před revolucí v listopadu 1989 absolvoval pouze první ročník kurzu, zbylé dva se uskutečnily po změně poměrů.

Server Seznam Zprávy na začátku září zveřejnil dokument z Archivu bezpečnostních složek, který hodnotí Pavlovo studium třetího semestru zpravodajského kurzu. Podle Pavla materiál pouze potvrzuje jeho studium, o kterém již dříve informoval. "Byla to hodnotící zpráva za třetí semestr, takže to nebylo nic objevného, senzačního, co bych někde zatajoval nebo nechtěl sdělit," poznamenal.

Zopakoval, že všechny informace týkající se kurzu v minulosti zveřejnil. "A i kdyby se objevilo deset dalších (dokumentů), tak s tím nemám sebemenší problém, protože prokážou pouze to, co celou dobu říkám. Že jsem nastoupil do zpravodajského kurzu, který připravoval odborníky pro zpravodajskou odbornost ve všech specializacích," dodal. Podle Pavla jen několik jednotlivců z každého kurzu mohlo jít k agenturnímu průzkumu a jen někteří se mohli stát "špiony".

"Takže snaha přisoudit mi to, že jsem se připravoval na špiona je zkreslením, protože v rámci toho kurzu jsme se připravovali všichni stejně," řekl. Poznamenal také, že jen jeden rok kurzu se konal před listopadem 1989. Tento rok byl podle něj zaměřen na jazykovou přípravu. "K té specializaci by došlo nejspíš až v posledním roce, ale ty dva (další) roky proběhly v nové konfiguraci s novými osnovami, podle nových pravidel a já jsem se připravoval na dráhu, která mohla být různá, ale já jsem si vybral dráhu vojenského diplomata a tu jsem nakonec dělal," dodal.

Související

Petr Pavel

Konečné výsledky voleb: Petr Pavel předehnal Babiše o skoro milion hlasů

Novým prezidentem České republiky byl zvolen generál ve výslužbě Petr Pavel. Ve finále přímé prezidentské volby pro něj podle konečných výsledků hlasovalo 3,358.926 lidí, tedy 58,32 procenta voličů. Svého soupeře bývalého premiéra a předsedu hnutí ANO Andreje Babiše porazil o 958.655 hlasů.

Více souvisejících

Petr Pavel Pražský Hrad prezident čr

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 10 minutami

Petr Pavel

Konečné výsledky voleb: Petr Pavel předehnal Babiše o skoro milion hlasů

Novým prezidentem České republiky byl zvolen generál ve výslužbě Petr Pavel. Ve finále přímé prezidentské volby pro něj podle konečných výsledků hlasovalo 3,358.926 lidí, tedy 58,32 procenta voličů. Svého soupeře bývalého premiéra a předsedu hnutí ANO Andreje Babiše porazil o 958.655 hlasů.

Aktualizováno před 26 minutami

Nově zvolenému prezidentovi Pavlovi přijela poblahopřát Zuzana Čaputová

Světoví politici gratulují Pavlovi k vítězství. Čaputová přijela osobně, Zelenskyj poblahopřál v češtině

Ke zvolení hlavou státu poblahopřáli Petru Pavlovi přední světoví politici. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier poznamenal, že vztahy Prahy a Berlína jsou úzké a přátelské. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyeonvá. Ocenila také diplomatické zkušenosti někdejšího šéfa Vojenského výboru NATO. Největším překvapením byla slovenská prezidentka Zuzana Čaputová, která přijela Pavlovi poblahopřát osobně.

Aktualizováno před 27 minutami

před 38 minutami

před 54 minutami

před 1 hodinou

Petr Pavel

Pavel v projevu řekl, že vyhrály hodnoty jako pravda, důstojnost a respekt

Češi si podle nově zvoleného prezidenta Petra Pavla zaslouží zemi, která se nebude vyznačovat blbou náladou, ale bude republikou pohody. Pavel ve svém volebním štábu řekl, že vyhrály hodnoty jako pravda, důstojnost a respekt. Na Pražském hradě chce všechny přesvědčit k návratu k nim. Poděkoval všem voličům včetně těch, kteří podpořili jeho protikandidáta Andreje Babiše (ANO). Doplnil, že v této zemi nevidí poražené voliče.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Danuše Nerudová a Petr Pavel

Nerudová, Vystrčil i Stanjura. Politici už gratulují Pavlovi k vítězství

Neúspěšná prezidentská kandidátka Danuše Nerudová, předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) či ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) už gratulují Petru Pavlovi ke zvolení hlavou státu. Po sečtení dvou pětin hlasů vede Pavel nad předsedou hnutí ANO Andrejem Babišem s rozdílem zhruba deseti procentních bodů.

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

Petr Pavel Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Pavel přesunul štáb do větších prostor. Zájem budí i mezi zahraničními novináři

Pro druhé kolo přesunul Petr Pavel volební štáb do pražského Fóra Karlín, kam se tentokrát dostavili i jeho podporovatelé odění ve flanelových košilích. Právě oni odpočítávali poslední vteřiny do uzavření volebních místností a oslavovali první sečtené výsledky. Sám favorit letošní prezidentské volby přijel s předstihem oproti plánu už dvacet minut před 14. hodinou. Jeho příjezd doprovázel především velký zájem médií, nejen těch českých, ale především zahraničních.

před 2 hodinami

Petr Pavel

Prezidentem se stane podle predikcí Pavel, predikce ukázaly, kolik získá procent hlasů

Ve volbě prezidenta podle predikce agentur STEM a STEM/MARK pro CNN Prima News zvítězí generál ve výslužbě Petr Pavel. Jeho očekávaný zisk bude údajů po sečtení hlasů z poloviny okrsků 58,24 procenta hlasů. Stejný výsledek pro Pavla předpokládala společnost Blindspot AI. Předsedu opozičního hnutí ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše tak čeká v prezidentské volbě podle prognóz porážka.

před 2 hodinami

Lidé volí v prezidentských volbách.

Vítěz voleb se stane prezidentem až za 39 dní. Co se během nich může stát?

Úderem 14. hodiny komisaři uzavřeli volební místnosti a začalo sčítání, jehož výsledky se dozvíme zřejmě ještě během odpoledne. Vítěz nahradí ve funkci prezidenta republiky Miloše Zemana na dalších pět let. Období mezi výsledkem voleb a inaugurací nové hlavy státu však trvá ještě necelé dva měsíce. 

před 3 hodinami

Lidé volí v prezidentských volbách.

Voliči rozhodli. Prezidentem bude favorizovaný Pavel, nebo šéf ANO Babiš

Letošní vybírání budoucího českého prezidenta ve 14:00 skončilo. Stal se jím někdejší představitel české armády a NATO Petr Pavel, nebo expremiér, předseda a poslanec ANO Andrej Babiš. Pavla favorizovaly předvolební průzkumy i sázkové kurzy, i když první volební kolo vyhrál jen těsně. Volební účast by s ohledem na zvýšený zájem voličů mohla být opět rekordní a přesáhnout 70 procent.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Páteční atentát v Jeruzalémě odsoudili Macron a Scholz

Francouzský prezident Emmanuel Macron a německý kancléř Olaf Scholz dnes odsoudili páteční útok na synagogu v Jeruzalémě, při kterém zemřelo sedm věřících. Píše to agentura AFP. V noci na dnešek ohledně atentátu hovořil s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem americký prezident Joe Biden, který střelbu označil za útok na civilizovaný svět.

Zdroj: ČTK

Další zprávy