Petříček: Rusko porušuje své závazky o dodržování lidských práv

Násilným potlačováním opozice a svobody slova Rusko porušuje své závazky o dodržování lidských práv. V reakci na dnešní zásah ruských bezpečnostních složek při demonstracích za osvobození opozičního lídra Alexeje Navalného to ČTK napsal ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). Téma se podle něj znovu otevře na půdě Evropské unie. Česko bude podporovat uplatnění sankcí vůči konkrétním osobám podle nového unijního sankčního systému, dodal ministr.

Tomáš Petříček
doporučujeme

Bezpečnostní složky dnes zadržely přes 4000 účastníků demonstrací. Uvedl to server OVD-Info, který monitoruje policejní aktivity. Pokud se údaj potvrdí, bude vyšší než počet zadržených při stejně zaměřených demonstracích z minulé soboty, kdy policie po celém Rusku vzala do vazby přes 3500 osob. Agentura AFP tehdy hovořila o nejintenzivnějším zatýkání v novodobé historii země. Mezi zadrženými je i Navalného žena Julija.

Petříček už po předchozím protestu avizoval, že bude chtít od ruského velvyslance v ČR Alexandra Zmejevského vysvětlení k zadržení Navalného i násilnému potlačení demonstrací. Kvůli nákaze koronavirem byl Petříček v izolaci, situaci s velvyslancem ale hodlá řešit příští týden, sdělil dnes ČTK.

Navalného policie zadržela 17. ledna hned po jeho návratu z Německa, kde se léčil po otravě nervově paralytickou látkou novičok. Z té opozičník obviňuje ruskou tajnou službu a osobně prezidenta Vladimira Putina. Soud tento týden zamítl odvolání Navalného proti vazbě, ve které nyní hlavní kritik Kremlu čeká, zda nebude poslán do vězení kvůli údajnému porušování pravidel dříve uloženého podmíněného trestu.

V pondělí jednali ministři zahraničí zemí EU, kteří se však neshodli na potrestání ruských činitelů odpovědných za Navalného uvěznění. Některé země chtěly dát přednost jednání s ruským vedením, šéf unijní diplomacie Josep Borrell proto vyrazí začátkem února do Moskvy apelovat na propuštění opozičního lídra.

Petříček po zasedání, kterého se kvůli koronaviru nemohl zúčastnit, uvedl, že předpokládá, že pokud se záležitost nepodaří vyřešit jednáním, EU se k debatě o sankcích vrátí. "Evropská unie by měla využít tlak, který jí umožňuje její ekonomická síla," napsal tehdy.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Sněmovna vybídla k vyhlášení nového nouzového stavu, vláda to nevylučuje

26.02.2021 17:24 Aktualizováno Sněmovna vybídla vládu k vyhlášení nového nouzového stavu, jak požadovala většina opozice. Rozhodla…

DOKUMENT: Pandemický zákon schválen. Jaké pravomoci dostane ministerstvo…

26.02.2021 14:43 Vybrané body takzvaného pandemického zákona, který dnes schválila Sněmovna v senátním znění.

NSS zrušil verdikt soudu, který zrušil čtyři opatření

26.02.2021 13:16 Nejvyšší správní soud (NSS) dnes zrušil rozsudek Městského soudu v Praze, kterým soud loni na jaře…

Vláda by podle Sněmovny měla vyhlásit nový nouzový stav

26.02.2021 12:49 Aktualizováno Opoziční strany žádají, aby vláda v případě, že cítí takovou potřebu, vyhlásila nový nouzový stav…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama