Pompeo bude mít projev v Senátu ČR, má se debatovat o Rusku či hybridních hrozbách

Senátoři by se měli ve středu při debatě s americkým ministrem zahraničí Mikem Pompeem zabývat například bezpečností v Evropě, hybridními hrozbami nebo působení Ruska a Číny. ČTK to dnes sdělil předseda zahraničního výboru Senátu Pavel Fischer (nestraník), který bude debatu v horní komoře Parlamentu moderovat. Vybrané okruhy témat podle něj ještě vymezí na úterním jednání zahraniční výbor.

Mike Pompeo
doporučujeme

"V úterý na schůzi výboru budeme okruhy otázek upřesňovat. Já budu navrhovat, abychom se zajímali o vývoj bezpečnosti v Evropě ve vztahu k působení Ruska a Číny. Dále o obranu demokratických zemí před působením hybridních hrozeb a o americké představy spolupráce s Evropou a vývoj možností multilaterální diplomacie. A o posílení spolupráce mezi ČR a USA," uvedl Fischer.

Pompeo se ve středu sejde s předsedou Senátu Milošem Vystrčilem (ODS) a budou mluvit o společných zájmech v zahraniční politice.

Následně americký ministr vystoupí s projevem na plénu Senátu k senátorům, poslancům, zahraničním diplomatům a dalším hostům. Poté přijde na řadu debata moderovaná Fischerem.

Fischer dnes v České televizi uvedl, že Pompeoovo vystoupení v horní komoře Parlamentu považuje za velkou čest pro Senát. "Pro Senát je to vyznamenání, protože jsme se zabývali i velkými tématy světové politiky a bezpečnosti, naše usnesení mívala velkou odezvu ve světě a také ve Spojených státech. Já to beru také jako vyjádření podpory," řekl.

Pompeo dorazí do Česka v úterý, kdy se v Plzni setká s ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem (ČSSD) a kromě bilaterálního jednání si i připomenou 75. výročí osvobození západočeského města americkou armádou. Ve středu amerického ministra kromě vystoupení v Senátu čeká i jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a s prezidentem Milošem Zemanem. Podle americké diplomacie chce Pompeo v Praze jednat o spolupráci v jaderné energetice a o "snahách o obranu před neblahým jednáním Ruska a komunistické Číny".

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš nevyloučil opětovný nouzový stav

18.09.2020 22:22 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) nevyloučil možnost, že by v Česku mohl být kvůli koronaviru znovu…

Vystrčil žádal o koordinaci ústavních činitelů k Bělorusku

18.09.2020 20:26 Kancléř prezidenta Vratislav Mynář obvinil předsedu Senátu Miloše Vystrčila (ODS), že v době…

Babiš se podle opozice pro svolání krizového štábu rozhodl pozdě

18.09.2020 20:01 Aktualizováno Opoziční strany kritizují fakt, že se premiér Andrej Babiš (ANO) až po týdnech výzev rozhodl…

Petříček: Partneři z EU mají podporu ČR ve sporu s Tureckem

18.09.2020 19:43 Česko vyjadřuje podporu partnerům z Evropské unie ve sporu Řecka a Turecka o průzkum možných…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama