Překvapený Babiš. Trump v projevu úplně vynechal Evropu

Českého premiéra Andreje Babiše zaskočilo, že americký prezident Donald Trump v dnešním projevu na úvod všeobecné rozpravy Valného shromáždění OSN vůbec nezmínil Evropu a hovořil jen o Británii. Českým novinářům po Trumpově proslovu Babiš řekl, že Evropská unie se musí více soustředit na to, aby se Spojenými státy dojednala výhodnou obchodní dohodu.

Přidejte svůj názor 7 komentářů

Donald Trump při jednání s českým premiérem Andrejem Babišem v Oválné pracovně Bílého domu (7.3.2019).
doporučujeme

"Co mě překvapilo, ne teda dobře pro nás, že v projevu nepadlo slovo Evropa, že pan prezident Trump mluvil o tom, že chystá velice speciální a dobrou dohodu s (britským) premiérem (Borisem) Johnsonem," řekl Babiš. "Ta Evropa mně tam chyběla. To není dobře a je to pro nás k zamyšlení," dodal.

Babiš zmínil, že se v pondělí neformálně setkal mimo jiné s kolegy z Belgie, Lucemburska, Malty či Irska, se kterými na téma obchodování s USA hovořil.

Trump v minulosti a také dnes v OSN prohlásil, že USA uzavřou s Británií po jejím vystoupení z EU výjimečnou dohodu. Dnes navíc Trump na okraj Valného shromáždění OSN plánuje jednání s Johnsonem, jehož tématem bude očividně i brexit a budoucí obchodní vztahy mezi Londýnem a Washingtonem.

Trump v dnešním projevu rovněž hovořil i tom, že američtí spojenci musí nést rovným dílem náklady na obranu. Americký prezident dlouhodobě trvá na tom, aby členové NATO včetně Česka odváděli na armádu dvě procenta HDP.

"Mluvil o tom, že spojenci mají plnit závazky, to je klasické. Že máme zvyšovat naše závazky z hlediska zbrojení," uvedl Babiš k Trumpovým slovům. Většina aliančních zemí a také Česka dvouprocentní závazek totiž neplní, tohoto výdajového cíle chtějí dosáhnout v roce 2024.

Loading...
Vstupte do diskuze (7)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman nechce, aby Zimola založil novou stranu

14.11.2019 21:40 Předseda jihočeské sociální demokracie Jiří Zimola je podle prezidenta Miloše Zemana jednou z mála…

Vzdá se komunista Ondráček titulu? Univerzita mu zaslala důrazný apel

14.11.2019 19:43 Aktualizováno Univerzita Palackého vyzvala poslance KSČM Zdeňka Ondráčka, aby rezignoval na svůj akademický titul…

Automatické metro a odchod od operátora za dva dny. Zeman podepsal nové…

14.11.2019 18:13 Provoz metra bude možný i bez strojvůdců. Prezident Miloš Zeman dnes podepsal drážní novelu…

O kolik se zvýší minimální mzda? Do sporu se vložil prezident Zeman

14.11.2019 16:49 Prezident Miloš Zeman podporuje navýšení minimální mzdy alespoň na 15.000 korun. Po dnešní schůzce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama