Řada občanů před volbami uvěřila vymyšleným politickým útokům, vyplývá z průzkumu

Velká část občanů uvěřila alespoň jednomu z vymyšlených politických útoků, které před volbami přinášely tzv. konspirační servery. Ukázal to průzkum agentury STEM, podle něhož takovým informacím uvěřilo 46 procent respondentů.

Volby, ilustrační fotografie.

Nejvíc se do povědomí dostaly nepravdivé útoky proti Pirátské straně spojené s tématem migrace. Některé dezinformace a nepravdy jsou u veřejnosti podobně známé a důvěryhodné jako vybrané titulky skutečného zpravodajství, uvedli autoři průzkumu.

Polovina populace zaznamenala nepravdivé tvrzení, že "Pirátská strana chce nabízet volné byty a další výhody, aby přilákala více utečenců z Afriky a muslimských zemí". Této fámě rozhodně anebo spíše věřilo 29 procent populace, především voliči SPD, ANO a ČSSD. O trochu menší množství lidí zaznamenalo a uvěřilo lživé informaci, že tzv. kauza Pandora Papers byla výmyslem "globalistických" sil s cílem poškodit premiéra Andreje Babiše (ANO). Vymyšlené zprávě, že předseda ODS a nynější premiér Petr Fiala získal pro sebe desítky milionů díky dotacím pro neziskovou organizaci Centrum pro studium demokracie a kultury, uvěřila asi pětina oslovených. Třináct procent respondentů považuje za pravdivou zprávu, že Pirátská strana si vydělává prodejem drog.

"Nejvíce se do veřejného mínění dostávají fámy, které zapadají do dlouhodobě budovaných stereotypů. Třeba o tom, jak se nás EU snaží zničit skrze migraci," uvedl spoluautor výzkumu Nikola Hořejš ze STEM.

Imunní vůči zavádějícím informacím není žádná věková ani socioekonomická skupina. Jen o něco méně než ostatní skupiny jim věří mladší lidé s vysokoškolským vzděláním. Důvěra v nepravdivé zprávy souvisí především s obecným zklamáním z fungování demokracie.

"Nepravdám a konspiracím nepodléhá jen jedna konkrétní skupina společnosti. Náš výzkum sice potvrzuje, že všichni máme tendenci věřit zprávám, které souzní s naším světonázorem, ale ukazuje, že voliči některých stran jsou méně kritičtí a tyto strany toho mohou zneužívat," uvedla analytička STEM Sarah Komasová.

Předvolebním nepravdivým útokům nejvíc důvěřují lidé z opačného politického tábora, než na koho je útok mířen. Nepravdy měly ale jistý vliv i na ty, kteří dotčenou politickou stranu zvažovali volit v posledním roce, ale nehlasovali pro ni, nebo na ty, které strana už dřív zklamala. Například mezi "zklamanými“ voliči Pirátů věřilo fámě o migraci zhruba 35 procent dotázaných. Právě dezinformacemi ve veřejném prostoru namířenými proti Pirátům vysvětlovali zástupci této strany fakt, že ve volbách získali jen čtyři poslance.

"Krátkodobý efekt nepravdivých útoků může mít vliv na odlivy a přílivy voličů, ale půjde spíše o dva tři procentní body v celkovém výsledku strany," shrnul Hořejš. Větší dopad je spíše dlouhodobý.

Velká část populace rovněž pochybuje o důvěryhodnosti skutečných zpráv. Například téměř tři z deseti občanů podle zjištění STEM nedůvěřují žádným nebo skoro žádným zprávám z běžných médií. Přestože v České republice existuje řada iniciativ zabývajících se problematikou dezinformací, povědomí veřejnosti o jejich činnosti je stále nízké, konstatovali autoři studie.

Průzkum se uskutečnil ve dvou vlnách, na začátku září a poté od 15. až 25. října, tedy už po volbách, pokaždé na vzorku čítajícím přes tisíc osob formou osobního dotazování.

Záchranáři zasahovali u hromadné nehody na D5, srazilo se 36 vozidel

20.01.2022 20:25 Na dálnici D5 u Žebráku na Berounsku havarovalo dnes před polednem 20 osobních a 16 nákladních aut.…

Michaláková neuspěla u soudu pro lidská práva v kauze odebraných dětí

20.01.2022 14:58 Evropský soud pro lidská práva (ESLP) dnes rozhodl ve prospěch Norska v případu Češky Evy…

Rakušan: STAN situaci ohledně Farského stáže podcenil, je to bolestná…

20.01.2022 11:55 Předseda Starostů a nezávislých (STAN) Vít Rakušan přiznal, že hnutí situaci ohledně stáže svého…

Počasí: Chodcům i řidičům způsobí komplikace hned dva nebezpečné jevy

21.01.2022 06:30 Rovnou před dvěma potenciálně nebezpečnými jevy varují pro dnešní den meteorologové z Českého…

Dálnici D1 uzavřela v noci ve směru na Prahu nehoda, vozovka je zledovatělá

21.01.2022 07:58 Dálnici D1 uzavřela v noci ve směru na Prahu nehoda dvou nákladních vozidel na 51. kilometru, na…

Exkluzivně: Zesnulý šéf Senátu měl odvahu a pevné názory. Byl vzácný, říká…

20.01.2022 22:04 Aktualizováno Ráno si na svého velkého přítele i stranického kolegu hned vzpomněl a pocítil velký smutek. Premiér…

Česko žádá unii o lepší podmínky pro jádro a plyn

20.01.2022 22:00 Jaderná energie má být podle českých úřadů pokládána Evropskou unií za nízkoemisní i po roce 2045 a…

Pandemický zákon může platit neomezeně, schválila vláda

20.01.2022 14:44 Vláda na středečním jednání upravila některé části návrhu pandemického zákona. Schválila, že…

Senát umožnil přijetí novely, která má pro letošní rok zmrazit platy všech…

20.01.2022 14:13 Aktualizováno Senát umožnil přijetí novely, která má pro letošní rok zmrazit platy všech ústavních činitelů na…

ANO představilo členy stínové vlády, jsou mezi nimi bývalí ministři

20.01.2022 12:45 Členy stínové vlády hnutí ANO vedené bývalým premiérem Andrejem Babišem je pět ministrů předchozí…

Dávky na bydlení kvůli energiím vzrostou, dostane je víc lidí, schválil…

20.01.2022 12:33 Aktualizováno Na příspěvky na bydlení dosáhne v souvislosti s dražšími energiemi širší okruh lidí, dávky budou…

Rakušan: STAN situaci ohledně Farského stáže podcenil, je to bolestná…

20.01.2022 11:55 Aktualizováno Předseda Starostů a nezávislých (STAN) Vít Rakušan přiznal, že hnutí situaci ohledně stáže svého…

Lipavský předpokládá, že události v Kazachstánu budou mít dlouhodobější…

20.01.2022 11:01 Události v Kazachstánu včetně zahraniční intervence budou mít dlouhodobější a mezinárodní…

Dva roky od Kuberova úmrtí. Byl originální a hájil svobodu, tvrdí politici…

20.01.2022 10:15 Neustále jej postrádají a moc jim v jejich životech chybí jeho nadhled i břitký vtip. Na někdejšího…

Poslanec Farský se kvůli stáži v USA vzdá mandátu

20.01.2022 08:24 Poslanec Jan Farský (STAN) se vzdá svého mandátu. Oznámil to dnes po půlnoci na twitteru poté, co…

Související:

Právě se děje

reklama