Rok 2020 nepřinesl změny ve vedení stran, opozice se sjednocovala

Opoziční občanští demokraté a Piráti si letos zvolili vedení, do voleb v příštím roce je povedou dosavadní lídři Petr Fiala a Ivan Bartoš. Obě strany poté pokročily ve vyjednávání o předvolebních koalicích. ODS spolu s KDU-ČSL a TOP 09 plánují do konce ledna vypracovat koaliční smlouvu, Piráti s hnutím Starostové a nezávislí (STAN) ji předložili ke schválení svým stranám před Vánoci.

Předsedové opozičních stran na tiskové konferenci.

Funkci předsedy ODS v lednu v Praze obhájil Fiala s podporou více než 90 procent delegátů. Naopak o křeslo první místopředsedkyně přišla Alexandra Udženija. Z následného vyjednávání přímo na kongresu pak vyplynula dohoda, podle které se stal Fialovým zástupcem šéf poslaneckého klubu Zbyněk Stanjura. Fiala na kongresu vyhlásil cíl zvítězit ve sněmovních volbách.

ODS do nich plánuje kandidovat spolu s lidovci a TOP 09, Fiala bude jejich společným kandidátem na premiéra. Strany nedávno představily volební slogan "Jdeme do toho spolu" a oznámily, že chtějí vypracovat koaliční smlouvu do konce ledna a program do konce února.

Předsedou Pirátů zůstal po lednovém celostátním fóru v Ostravě Bartoš. Měl by se stát volebním lídrem koalice Pirátů a STAN, o které se jedná. Strany oznámily, že konečný návrh koaliční smlouvy o 39 stranách spolu s programovými východisky dopracovaly 21. prosince. Vedení Pirátů a STAN poté smlouvu předložila svým stranám. Pokud ji obě uskupení schválí, počítají s předvolební i povolební spoluprací.

ODS a Piráti stihli volby vedení v lednu, v dalších měsících však už plány stran komplikovala epidemie, která zasáhne asi i do sjezdů v příštím roce. ANO v listopadu schválilo odložení republikového sněmu z konce ledna 2021 na neurčito. Druhá vládní strana ČSSD zatím posunula termín sjezdu z ledna na duben. Komunisté měli mít sjezd letos v dubnu, kvůli koronaviru ale nevyšel ani náhradní listopadový termín. KSČM bude vybírat nového předsedu, současný šéf Vojtěch Filip po debaklu v říjnových krajských volbách oznámil, že kandidovat nebude.

Volební sjezd lidovců plánovaný na květen příštího roku v Ostravě se kvůli epidemii koronaviru rovněž neuskuteční. Celostátní konference KDU-ČSL prodloužila funkční období nynějšímu stranickému vedení a dalším orgánům o rok. STAN má volební sněm naplánovaný na březen. "Vzhledem k tomu, že se epidemiologická situace výrazně nelepší, hledáme vhodné nástroje pro případnou on-line variantu. Považujeme to ale až za krajní řešení," sdělil ČTK mluvčí hnutí Tomáš Pergl. Podzimní volební konferenci má na programu i SPD, její zástupci také doufají, že podmínky umožní ji konat prezenčně kvůli tajné volbě.

V letošních krajských volbách bylo nejúspěšnější ANO, které vyhrálo v deseti regionech ze 13. Hejtmana má však nakonec jen ve třech krajích, po čtyřech hejtmanech získali občanští demokraté a Starostové. ODS se po 12 letech ujala vedení Asociace krajů, jejím předsedou se na začátku prosince stal jihočeský hejtman Matin Kuba (ODS). Senátní volby vyhráli Starostové, kteří spolu s SLK získali 11 mandátů z 27 možných. Za ODS bylo zvoleno pět kandidátů, za KDU-ČSL tři. ČSSD neobhájila ani jeden mandát a zůstali jí tři senátoři. ODS uhájila post předsedy Senátu pro Miloše Vystrčila (ODS).

Předsedkyní KSČM bude europoslankyně Kateřina Konečná

23.10.2021 21:02 Aktualizováno Předsedkyní KSČM se dnes na mimořádném sjezdu na pražském Chodově stala europoslankyně Kateřina…

Zdravotní stav prezidenta Zemana se mírně zlepšil, uvedla ÚVN

22.10.2021 22:27 Aktualizováno Zdravotní stav prezidenta Miloše Zemana se díky léčbě v posledních dvou dnech mírně zlepšil,…

Zemana navštívil v nemocnici Klaus, hovořili spolu 50 minut

22.10.2021 18:40 Bývalý prezident Václav Klaus navštívil ve čtvrtek současného prezident Miloše Zemana v Ústřední…

Policie dál stíhá exposlance Volného (Volný blok) a Roznera (SPD)

22.10.2021 17:07 Aktualizováno Policisté pokračují v trestním řízení s bývalými poslanci Lubomírem Volným (Volný blok) a…

Na Vítkově se po roce opět uskuteční oslavy vzniku republiky

22.10.2021 14:36 Na pražském Vítkově se opět po roce uskuteční slavnostní nástup k oslavě výročí vzniku…

SPD zrušilo kvůli propadu ve volbách pražskou buňku

22.10.2021 13:24 Předsednictvo SPD zrušilo svou pražskou organizaci kvůli nízkému volebnímu zisku hnutí v hlavním…

Fiala oponuje Babišovi: To, že Evropská rada nedospěla k řešení cen…

22.10.2021 11:59 Evropská rada nedospěla k žádnému řešení rostoucích cen energií, sdělil dnes ve vyjádření pro ČTK…

Nejedlý vrátil diplomatický pas na MZV, splnil Kulhánkovu lhůtu

22.10.2021 11:55 Prezidentův poradce Martin Nejedlý vrátil na ministerstvo zahraničí diplomatický pas. Vyhověl tak…

Babiš po debatě lídrů EU o cenách energií hovořil o velkém úspěchu

22.10.2021 10:48 O velkém úspěchu dnes ráno hovořil český premiér Andrej Babiš (ANO) poté, co Evropská rada v…

Řád Bílého lva měli letos obdržet Bohdalová a Remek

22.10.2021 10:09 Prezident Miloš Zeman se rozhodl udělit herečce Jiřině Bohdalové Řád bílého lva, uvádí dnešní Mladá…

Související:

Právě se děje

reklama