Rok 2020 nepřinesl změny ve vedení stran, opozice se sjednocovala

Opoziční občanští demokraté a Piráti si letos zvolili vedení, do voleb v příštím roce je povedou dosavadní lídři Petr Fiala a Ivan Bartoš. Obě strany poté pokročily ve vyjednávání o předvolebních koalicích. ODS spolu s KDU-ČSL a TOP 09 plánují do konce ledna vypracovat koaliční smlouvu, Piráti s hnutím Starostové a nezávislí (STAN) ji předložili ke schválení svým stranám před Vánoci.

Předsedové opozičních stran na tiskové konferenci.
doporučujeme

Funkci předsedy ODS v lednu v Praze obhájil Fiala s podporou více než 90 procent delegátů. Naopak o křeslo první místopředsedkyně přišla Alexandra Udženija. Z následného vyjednávání přímo na kongresu pak vyplynula dohoda, podle které se stal Fialovým zástupcem šéf poslaneckého klubu Zbyněk Stanjura. Fiala na kongresu vyhlásil cíl zvítězit ve sněmovních volbách.

ODS do nich plánuje kandidovat spolu s lidovci a TOP 09, Fiala bude jejich společným kandidátem na premiéra. Strany nedávno představily volební slogan "Jdeme do toho spolu" a oznámily, že chtějí vypracovat koaliční smlouvu do konce ledna a program do konce února.

Předsedou Pirátů zůstal po lednovém celostátním fóru v Ostravě Bartoš. Měl by se stát volebním lídrem koalice Pirátů a STAN, o které se jedná. Strany oznámily, že konečný návrh koaliční smlouvy o 39 stranách spolu s programovými východisky dopracovaly 21. prosince. Vedení Pirátů a STAN poté smlouvu předložila svým stranám. Pokud ji obě uskupení schválí, počítají s předvolební i povolební spoluprací.

ODS a Piráti stihli volby vedení v lednu, v dalších měsících však už plány stran komplikovala epidemie, která zasáhne asi i do sjezdů v příštím roce. ANO v listopadu schválilo odložení republikového sněmu z konce ledna 2021 na neurčito. Druhá vládní strana ČSSD zatím posunula termín sjezdu z ledna na duben. Komunisté měli mít sjezd letos v dubnu, kvůli koronaviru ale nevyšel ani náhradní listopadový termín. KSČM bude vybírat nového předsedu, současný šéf Vojtěch Filip po debaklu v říjnových krajských volbách oznámil, že kandidovat nebude.

Volební sjezd lidovců plánovaný na květen příštího roku v Ostravě se kvůli epidemii koronaviru rovněž neuskuteční. Celostátní konference KDU-ČSL prodloužila funkční období nynějšímu stranickému vedení a dalším orgánům o rok. STAN má volební sněm naplánovaný na březen. "Vzhledem k tomu, že se epidemiologická situace výrazně nelepší, hledáme vhodné nástroje pro případnou on-line variantu. Považujeme to ale až za krajní řešení," sdělil ČTK mluvčí hnutí Tomáš Pergl. Podzimní volební konferenci má na programu i SPD, její zástupci také doufají, že podmínky umožní ji konat prezenčně kvůli tajné volbě.

V letošních krajských volbách bylo nejúspěšnější ANO, které vyhrálo v deseti regionech ze 13. Hejtmana má však nakonec jen ve třech krajích, po čtyřech hejtmanech získali občanští demokraté a Starostové. ODS se po 12 letech ujala vedení Asociace krajů, jejím předsedou se na začátku prosince stal jihočeský hejtman Matin Kuba (ODS). Senátní volby vyhráli Starostové, kteří spolu s SLK získali 11 mandátů z 27 možných. Za ODS bylo zvoleno pět kandidátů, za KDU-ČSL tři. ČSSD neobhájila ani jeden mandát a zůstali jí tři senátoři. ODS uhájila post předsedy Senátu pro Miloše Vystrčila (ODS).

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

KOMENTÁŘ: Komunisté zase velí zemi. I když se neoslovujeme soudruhu a…

22.01.2021 22:01 Aktualizováno KOMENTÁŘ – Po zemi se opět rozlila rudá barva, která diktuje, jak národ bude žít. Komunisté bohužel…

Vláda se zavedením povinných respirátorů vyčkává, sleduje okolní státy

22.01.2021 22:01 Aktualizováno Vláda čeká, jak si se zavedením povinných respirátorů třídy FFP2 v hromadné dopravě a obchodech…

Babiš kvóty na potraviny neschvaluje, očekává, že je Senát vrátí

22.01.2021 20:10 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) očekává, že Senát vrátí poslancům novelu, podle které by prodejny…

Prezident Zeman ukončil preventivní prohlídku v nemocnici

22.01.2021 11:30 Prezident Miloš Zeman ukončil preventivní prohlídku v Ústřední vojenské nemocnici a odjel na zámek…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama