Kdy se rozjedou vleky? Vláda rozhodne o lyžařských areálech v pondělí

Vláda by se pravděpodobně v pondělí měla domluvit, zda povolí provoz lyžařských středisek, případně od kterého data. Manuál s pravidly pro skiareály je téměř hotový, domlouvají se poslední detaily. Novinářům to dnes při svém výjezdu po pražských obchodních centrech řekl vicepremiér a ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Ilustrační foto
doporučujeme

Podmínky pro provoz zimních areálů bude podle Havlíčka dokončen do několika hodin. Připravuje ho ministerstvo průmyslu a obchodu spolu s hygieniky a ministerstvem zdravotnictví. "Klíčové bude to, jestli přijmeme myšlenku, že je otevřeme," řekl Havlíček. Zatím podle něj rozhodnutí nepadlo a není jasné, jakou cestou se Česko vydá.

Rakousko lyžování umožní od 24. prosince, sjezdovky plánuje otevřít také Polsko. Naopak Itálie či Francie jsou zastánci uzavření skiareálů přes vánoční svátky. Podle Asociace horských středisek (AHS) by ČR měla prosazovat samostatnou racionální cestu a dodržovat přijatý protiepidemický systém (PES).

Havlíček řekl, že vláda měla obavu zimní střediska nyní otevřít vzhledem k návratu žáků do škol i dalšímu uvolňování. Ve svém posledním usnesení tedy rozhodla, že vleky a lanovky musí zůstat zavřené zatím do 12. prosince, kdy má skončit nouzový stav.

"Můj názor je, že by se (skiareály) mohly otevřít," uvedl dále. Dodal, že by to muselo být jedině za striktních pravidel, a to nejen pro vleky, fronty u nich nebo systému u parkovišť a půjčoven. Musí se týkat i restaurací a barů, které ke střediskům náleží a mohou být potencionálním ohniskem nákazy.

AHS dříve uvedla, že zákaz užití lyžařských vleků do 12. prosince považuje za politické rozhodnutí, které je neodůvodněné a neadekvátní. Každý den uzavření a zejména nejistota ohledně zahájení zimní sezony podle AHS znamená kromě ekonomických ztrát také negativní dopady na zaměstnanost nejen ve skiareálech, ale i v ubytovacích, stravovacích a dalších navazujících službách.

Premiér Andrej Babiš (ANO) předpokládá, že tuzemské lyžařské areály by za určitých podmínek mohly otevřít k 24. prosinci. "Předpokládám, že to bude stejné datum, aspoň jsem to tak pochopil, jako v Rakousku, že 24. (prosince) za nějakých podmínek by měly být ty areály otevřeny. Ale já nejsem ten, který o tom rozhoduje, ale takhle jsem to pochopil," řekl dnes Babiš při interpelacích.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prezident Zeman se osobně zúčastní visegrádského summitu

28.01.2021 14:12 Prezident Miloš Zeman se osobně zúčastní summitu prezidentů zemí visegrádské čtyřky, tedy Česka,…

Klaus dostal pokutu 10.000 korun za nenošení roušky

28.01.2021 13:43 Bývalý prezident Václav Klaus dostal od pražské hygienické stanice pokutu 10.000 korun za říjnové…

Schillerová se ve Sněmovně postavila proti odškodňovacímu zákonu

28.01.2021 11:36 Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) podpořil dnes před poslanci zavedení korespondenční volby…

Blatný svou funkci nezvládá, odcházejí mu odborníci, varuje opozice

28.01.2021 11:21 Ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) svou funkci nezvládá, není krizovým manažerem. Jeho…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama