Schválení rozpočtu za cenu škrtů v armádě budí emoce. Metnar nehodlá rezignovat

Ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) nehodlá rezignovat kvůli dnes schválenému přesunu deseti miliard korun z rozpočtu jeho úřadu do vládní rozpočtové rezervy. Řekl to České televizi a posléze potvrdil na tiskové konferenci ve Sněmovně. Hned na prvním zasedání vlády příští rok, 4. ledna, předloží kabinetu materiál k vrácení peněz do obranného rozpočtu.

Vláda ČR

Sněmovna dnes schválila návrh KSČM, kterým strana podmiňovala podporu návrhu státního rozpočtu na příští rok. Ten následně dolní komora hlasy ANO, ČSSD a KSČM podpořila.

"Chtěl bych uklidnit naše spojence, partnery, že svým závazkům dostojíme, že je budeme nadále plnit, a rovněž budou pokračovat všechny vyzbrojovací projekty a modernizace armády tak, jak ji máme naplánovanou," řekl Metnar. Za krátkou dobu, než budou peníze vráceny do rozpočtu obrany, se podle něj nechystají zásadní rozhodnutí. Přechodná doba proto neohrozí žádné vyzbrojovací projekty, dodal.

Metnar poznamenal, že je spokojený, neboť byl schválen státní rozpočet jako celek. Pokud by tomu tak nebylo a nastalo rozpočtové provizorium, i pro jeho resort by bylo složitější čerpání peněz a mělo by to dopad na jednotlivé projekty. "Víte dobře, jak dlouho ta složitá politická vyjednávání trvala. Myslím si, že je to signál, že i přes tyto velké komplikace byla vláda schopna vyjednat podporu a nakonec státní rozpočet schválit," doplnil ministr.

Také premiér Andrej Babiš (ANO) na dnešní tiskové konferenci uvedl, že přesun deseti miliard korun je jen dočasný, kabinet peníze začátkem příštího roku vrátí armádě zpět. Vládním stranám se přesun nelíbí, ale musela zvolit menší zlo a zabránit rozpočtovému provizoriu, vysvětlil. Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) doplnil, že jeho strana postup podpořila po slibu premiéra, že v lednu navrhne peníze armádě vrátit. "Sociální demokracie svými pěti hlasy ve vládě podpoří příslušné rozpočtové opatření, kterým ty peníze převede zpátky," řekl.

Nově stanovený rozpočet armády na příští rok 75,4 miliardy je nižší než rozpočet schválený na letošní rok a nenaplňuje zřejmě slib vlády z programového prohlášení, že bude vynakládat na obranu 1,4 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Na letošek ministerstvo dostalo 75,5 miliardy korun, kvůli koronavirové krizi souhlasilo s navrácením 2,9 miliardy do státní pokladny. Původně navržený nárůst na 85,4 miliardy korun by znamenal, že by Česká republika příští rok na obranu vydávala 1,46 procenta svého HDP.

V červnovém rozhovoru s ČTK Metnar uvedl, že pokud by se měly rozpočtové škrty výrazně dotknout výdajů na armádu, nechtěl by nadále zůstávat na svém místě. Také náčelník generálního štábu Aleš Opata důrazně odmítl snahy KSČM o snižování armádního rozpočtu. Mimo jiné varoval před tím, že bez modernizace armády se Česko stane černým pasažérem a "trapným vyžírkou" v Severoatlantické alianci (NATO), se kterou sdílí společnou obranu.

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) řekla, že se jí po schválení rozpočtu ulevilo. "Spadl mi kámen ze srdce," uvedla. Koalice podle ní ustála mediální a opoziční útoky a ukázala, že se dokáže shodnout. "Stejně jako v rodině se neustále domlouváme s partnerem, řešíme řadu dílčích problémů, ale ve finále se dokážeme domluvit. Dokázali jsme vyjednat rozpočet, což je velmi důležité," řekla.

Kabinet podle ní zvolil cestu z koronavirové krize, při které se nebude šetřit a škrtat, ale naopak se pokusí peníze dostat k lidem. "Budeme investovat a pokusíme se krizi zvládnout tímto způsobem," konstatovala Schillerová. Schválený rozpočet to podle ní umožňuje. "Toto je prorůstový rozpočet, který jednoznačně zajistí budoucnost a cestu ven," uvedla.

Zklamal ji však přístup opozice. "My ji velmi slušně požádali o spolupráci, ale de facto by připustila klidně i tu skutečnost, že bychom tady měli rozpočtové provizorium," uvedla Schillerová. Kabinet by podle ní zkusil škody v případě provizoria minimalizovat, ale nebylo by možné zabránit všem. Při dnešní rozpravě Sněmovny podle ní bylo zřejmé, že už začala kampaň do sněmovních voleb, které budou příští rok.

Lékař napsal ostrý vzkaz odpůrcům očkování. Nebral si servítky

16.11.2021 18:55 Lékaři kvůli pokračující pandemii covidu-19 zažívají obrovský nápor. Přeplněné jsou nejen nemocnice…

V Praze demonstrovaly tisíce odpůrců protiepidemických opatření

28.11.2021 17:50 I přes nepříznivé počasí se dnes na pražské Letenské pláni sešly stovky odpůrců vlády a opatření…

WHO: Zatím není jasné, zda omikron způsobuje vážnější onemocnění

28.11.2021 21:07 Zatím není jasné, zda nová varianta koronaviru nazvaná omikron je ve srovnání s jinými variantami…

Ministr zdravotnictví Vojtěch onemocněl covidem-19

28.11.2021 12:54 Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) měl pozitivní test na koronavirus. Uvedl to…

Předpověď počasí na příští týden: Meteorologové očekávají další zlom

26.11.2021 06:30 V posledních dnech se v Česku poměrně ochladilo, podle meteorologů by ale v nadcházejícím týdnu…

Prezident Zeman jmenoval novým premiérem Petra Fialu

28.11.2021 22:03 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman dnes po 11:00 jmenoval na zámku v Lánech novým premiérem předsedu ODS Petra…

Havlíček bude v pondělí pokračovat v jednání s profesními svazy o…

28.11.2021 20:10 Jednání s profesními svazy ohledně kompenzací pro podnikatele budou podle ministra průmyslu a…

Fiala slíbil, že pětikoalice s úpravami podpoří ošetřovné i bonus v…

28.11.2021 15:13 Poslanci pětikoalice ve Sněmovně podpoří přijetí novel s obnovením krizového ošetřovného či bonusem…

Fiala jednal ve Sněmovně s Babišem, mimo jiné o zahraniční politice

28.11.2021 14:26 Dnes jmenovaný předseda vlády Petr Fiala (ODS) se během jednání Poslanecké sněmovny v uplynulém…

Vojtěch chce nová plošná opatření vyhodnotit za deset až 14 dní

28.11.2021 14:19 S vyhodnocením výsledků nových plošných opatření proti šíření koronaviru platných od pátku by se…

V listopadu by volby skončily remízou. Spolu i ANO by získaly 28 procent

28.11.2021 13:58 O první místo ve volbách do Sněmovny by se v listopadu dělila koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL)…

Babiš věří, že nová vláda bude jmenována v polovině prosince

28.11.2021 13:03 Aktualizováno Končící premiér Andrej Babiš (ANO) pogratuloval předsedovi občanských demokratů Petru Fialovi k…

Ministr zdravotnictví Vojtěch onemocněl covidem-19, má mírný průběh

28.11.2021 12:54 Aktualizováno Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (za ANO) měl pozitivní test na koronavirus. Uvedl to…

Starostové a nezávislí mají na ministra průmyslu čtyři kandidáty

28.11.2021 12:29 Hnutí STAN má na ministra průmyslu a obchodu v nové vládě čtyři kandidáty, řekl dnes místopředseda…

Vláda v demisi podle Havlíčka lockdown nechystá

28.11.2021 12:25 V případě dalšího zhoršování epidemie nelze vyloučit podle ministra průmyslu a obchodu v demisi…

Související:

Právě se děje

reklama