Sněmovna bude o zvýšení daní hlasovat v pátek

K závěrečnému hlasování o vládním návrhu na zvýšení některých daní se Sněmovna dnes opět nedostala. Odehrát by se mělo v pátek. Poslanci dnes rozhodovali o pěti desítkách pozměňovacích návrhů, z nichž většinu odmítli. Kvůli projevům především opozičních politiků a kvůli sporům jim však uplynula doba stanovená pro schvalování zákonů. Hlasování na dnešní den prosadila vládní koalice, podle opozice tím však porušila zákon.

Poslanecká sněmovna
doporučujeme

Poslanci dnes při hlasování o pozměňovacích návrzích například odmítli vládní návrh zdanit plyn pro vytápění v domovních kotelnách. Plyn je osvobozen od energetické daně, ale vláda chtěla toto osvobození zrušit. Naproti tomu sněmovní většina prosadila zvýšení poplatku za vklad do katastru nemovitostí na 2000 korun, když odmítla pozměňovací návrh na jeho zachování v dosavadní výši.

Beze změny prošlo hlasováním vládou navrhované zdanění části technických rezerv pojišťoven. Nově mají být rezervy daňově uznatelné jen do výše stanovené evropskou směrnicí Solvency II. Rozdíl mezi dosavadní výší a novou výší má být předmětem zdanění. Pojišťovny mají doplatit během dvou let asi 10,5 miliardy korun. Kritizovala to opozice a nesouhlasila s tím ani Česká asociace pojišťoven. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) opakovaně argumentuje tím, že ruší nesystémovou výjimku pro jeden sektor, kterou jiný sektor podnikání nemá. Odmítá kritiku, že jde o sektorovou daň.

V případě zdanění hazardu Sněmovna schválila návrh Ondřeje Veselého (ČSSD), který navrhl zvýšit sazbu zdanění loterií z nynějších 23 procent až na 35 procent. Argumentuje tím, že loterie jsou vysoce ziskové a tomu by mělo odpovídat i jejich zdanění. Mohlo by to podle něj přinést navíc až 800 milionů korun. Vláda původně navrhla zvýšit sazbu jen na 30 procent. Sazby zdanění ostatních druhů hazardu, třeba z automatů nebo tombol, ponechává na dosavadní úrovni.

Schillerová na tiskové konferenci ocenila, že opozice připustila alespoň hlasování o pozměňovacích návrzích. "Vnímám pozitivně, že jsou ohledně pozměňovacích návrhů karty rozdané. Prošly i ty, které jsem nepodpořila, ale to je politická realita," uvedla. Ocenila, že neuspěly návrhy měnit její záměry ohledně pojišťoven. Připustila, že s opozicí jednala o kompromisu, ale nemohla přistoupit na dva její klíčové požadavky, které se týkaly pojišťoven a hazardu.

V případě zdanění výher Sněmovna přijala návrh, se kterým v rozpočtovém výboru uspěla jeho předsedkyně Miloslava Vostrá (KSČM), aby se zdaňovaly výhry nad jeden milion korun. Poté schválili poslanci další návrh výboru přijatý z popudu Karla Raise (ANO) připravený ve spolupráci s ministerstvem financí, který zavádí srážkovou daň pro loterie, tomboly a účtenkovou loterii. Srážkovou daň hradí ten, kdo výhru vyplácí a posílá ji finančnímu úřadu.

U ostatních druhů hazardu bude možné uplatnit proti příjmům z výhry pouze vklad. Poslanci ODS však tvrdí, že hráči budou muset vést účetnictví, zapisovat si výhry a vklady a na konci roku vyčíslit svůj výsledek. Podle nich nebude možné tento systém kontrolovat.

Vládní daňový balíček především zvyšuje spotřební daně u lihu a tabákových výrobků. Vláda argumentuje tím, že vyšší ceny alkoholu a cigaret povedou k omezení spotřeby a doporučují to i mezinárodní organizace. Podle opozice jde jen o vyšší přísun peněz do rozpočtu.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Martin Nejedlý se vrátil z Moskvy. Jednal s poradcem Putina, podrobnosti…

30.11.2020 14:56 Martin Nejedlý, poradce prezidenta Miloše Zemana, se vrátil z jednání z Ruska. V Moskvě se setkal s…

KOMENTÁŘ: Stateční lidé naštěstí nevymřeli, díky, pane Rychetský. Babiš je…

30.11.2020 14:30 KOMENTÁŘ – Odvahu má zakódovanou v DNA. A neopouští jej ani ve funkci předsedy Ústavního soudu.…

"Hrozba pro Česko, služebníci Ruska." Opozice tepe Zemana a jeho okolí…

30.11.2020 14:19 Aktualizováno Úkoly prezidenta Miloše Zemana pro Bezpečnostní informační službu (BIS), o kterých dnes informoval…

ČSSD apeluje na Senát, aby upravil daňový balíček. Nižší daně prý Čechům…

30.11.2020 14:05 ČSSD opět vyzvala Senát, aby upravil daňový balíček. V aktuální podobě podle strany nepomůže Česku…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama