Sněmovna bude o zvýšení daní hlasovat v pátek

K závěrečnému hlasování o vládním návrhu na zvýšení některých daní se Sněmovna dnes opět nedostala. Odehrát by se mělo v pátek. Poslanci dnes rozhodovali o pěti desítkách pozměňovacích návrhů, z nichž většinu odmítli. Kvůli projevům především opozičních politiků a kvůli sporům jim však uplynula doba stanovená pro schvalování zákonů. Hlasování na dnešní den prosadila vládní koalice, podle opozice tím však porušila zákon.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Poslanecká sněmovna
doporučujeme

Poslanci dnes při hlasování o pozměňovacích návrzích například odmítli vládní návrh zdanit plyn pro vytápění v domovních kotelnách. Plyn je osvobozen od energetické daně, ale vláda chtěla toto osvobození zrušit. Naproti tomu sněmovní většina prosadila zvýšení poplatku za vklad do katastru nemovitostí na 2000 korun, když odmítla pozměňovací návrh na jeho zachování v dosavadní výši.

Beze změny prošlo hlasováním vládou navrhované zdanění části technických rezerv pojišťoven. Nově mají být rezervy daňově uznatelné jen do výše stanovené evropskou směrnicí Solvency II. Rozdíl mezi dosavadní výší a novou výší má být předmětem zdanění. Pojišťovny mají doplatit během dvou let asi 10,5 miliardy korun. Kritizovala to opozice a nesouhlasila s tím ani Česká asociace pojišťoven. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) opakovaně argumentuje tím, že ruší nesystémovou výjimku pro jeden sektor, kterou jiný sektor podnikání nemá. Odmítá kritiku, že jde o sektorovou daň.

V případě zdanění hazardu Sněmovna schválila návrh Ondřeje Veselého (ČSSD), který navrhl zvýšit sazbu zdanění loterií z nynějších 23 procent až na 35 procent. Argumentuje tím, že loterie jsou vysoce ziskové a tomu by mělo odpovídat i jejich zdanění. Mohlo by to podle něj přinést navíc až 800 milionů korun. Vláda původně navrhla zvýšit sazbu jen na 30 procent. Sazby zdanění ostatních druhů hazardu, třeba z automatů nebo tombol, ponechává na dosavadní úrovni.

Schillerová na tiskové konferenci ocenila, že opozice připustila alespoň hlasování o pozměňovacích návrzích. "Vnímám pozitivně, že jsou ohledně pozměňovacích návrhů karty rozdané. Prošly i ty, které jsem nepodpořila, ale to je politická realita," uvedla. Ocenila, že neuspěly návrhy měnit její záměry ohledně pojišťoven. Připustila, že s opozicí jednala o kompromisu, ale nemohla přistoupit na dva její klíčové požadavky, které se týkaly pojišťoven a hazardu.

V případě zdanění výher Sněmovna přijala návrh, se kterým v rozpočtovém výboru uspěla jeho předsedkyně Miloslava Vostrá (KSČM), aby se zdaňovaly výhry nad jeden milion korun. Poté schválili poslanci další návrh výboru přijatý z popudu Karla Raise (ANO) připravený ve spolupráci s ministerstvem financí, který zavádí srážkovou daň pro loterie, tomboly a účtenkovou loterii. Srážkovou daň hradí ten, kdo výhru vyplácí a posílá ji finančnímu úřadu.

U ostatních druhů hazardu bude možné uplatnit proti příjmům z výhry pouze vklad. Poslanci ODS však tvrdí, že hráči budou muset vést účetnictví, zapisovat si výhry a vklady a na konci roku vyčíslit svůj výsledek. Podle nich nebude možné tento systém kontrolovat.

Vládní daňový balíček především zvyšuje spotřební daně u lihu a tabákových výrobků. Vláda argumentuje tím, že vyšší ceny alkoholu a cigaret povedou k omezení spotřeby a doporučují to i mezinárodní organizace. Podle opozice jde jen o vyšší přísun peněz do rozpočtu.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vyhladovění a likvidace Senátu? Nedejme se zastrašit, apeloval Kubera

14.11.2019 12:58 Aktualizováno Senát podle svého předsedy Jaroslava Kubery (ODS) bude vždy hájit demokratické principy a bude…

Klaus světu nerozumí, Babiš a Zeman... Významný politik účtuje, ikonám…

14.11.2019 11:52 František Laudát patřil k nejvýraznějším osobnostem TOP 09. Někdejší poslanec a pamětník událostí v…

Město Pečky odebralo Jakešovi čestné občanství, komunisté marně…

14.11.2019 09:48 Město Pečky na Kolínsku odebralo čestné občanství někdejšímu generálnímu tajemníkovi Ústředního…

Zeman a Babiš znají termín novoročního oběda v Lánech

13.11.2019 20:57 Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama