Spor s Orbánem: Jourová řekla pravdu, míní Piráti. Podle ODS má podobně hodnotit i Babiše

Slova místopředsedkyně Evropské komise Věry Jourové o vývoji v Maďarsku jsou pravdivá, nejsou důvodem k rezignaci, ke které vyzval maďarský premiér Viktor Orbán. Na dotaz ČTK to uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš. Podle šéfa ODS Petra Fialy by měla být Jourová podobně statečná v hodnocení situace v České republice. V jejím čele je člověk s rozsáhlým střetem zájmů, napsal.

Ivan Bartoš

Orbán vyzval k odstoupení Jourové v dopise adresovaném předsedkyni komise Ursule von den Leyenové. Ministerský předseda reagoval na slova místopředsedkyně o nemocné maďarské demokracii. Podle Orbána se Jourová dopustila "hanlivých veřejných prohlášení" o Maďarsku a urazila občany EU maďarské národnosti tvrzením, že nejsou v postavení, aby si mohli vytvořit vlastní názor.

"Potvrdila se platnost rčení, že pro pravdu se člověk nejvíc zlobí. Paní Jourová pravdivě pojmenovala vývoj v Maďarsku, který s obavami pozorujeme i my. Rozhodně to není důvod k rezignaci. Paní Věra Jourová z pozice eurokomisařky konstatovala to, co říkají nezávislí pozorovatelé i představitelé EU již několik let. Současná maďarská vláda trvale válcuje demokratickou opozici, posiluje své dominantní postavení, podkopává nezávislou žurnalistiku nebo práci neziskových organizací," uvedl Bartoš.

Orbánův požadavek vnímá jako bezpředmětný i vzhledem k tomu, že Evropská komise odvíjí svou důvěru od Evropského parlamentu, ne od představitele vlády některé z členských zemí.

"Je škoda, že eurokomisařka Jourová není tak statečná v hodnocení situace v České republice, kde stojí v čele vlády člověk s tak rozsáhlým střetem zájmů, jaký nemá v EU obdoby. Maďarsko má jistě své problémy, ale v první řadě bych paní Jourové doporučil, aby se zajímala o vývoj ve své rodné zemi," napsal v komentáři pro ČTK Fiala s narážkou na premiéra Andreje Babiše (ANO).

Na pomezí těchto dvou pohledů je předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. ČTK napsala, že Jourová má pravdu a Maďarsko je nemocnou demokracií. Orbánovu výzvu považuje za kejhání potrefené husy. "Je však škoda, že paní eurokomisařka stejně nepopisuje praktiky Andreje Babiše, který navíc o maďarském premiérovi mluví jako o příteli," dodala Pekarová Adamová.

Předsedu české vlády zkoumají kvůli možnému střetu zájmů auditoři Evropské komise. Jejich loňská zpráva, která se týkala dotací ze strukturálních fondů EU, konstatovala, že Babiš je ve střetu zájmů. Podle zprávy má stále vliv na holding Agrofert, přestože ho v roce 2017 vložil do svěřenských fondů. Premiér to odmítá.

Předseda sněmovního evropského výboru Ondřej Benešík (KDU-ČSL) vnímá Orbánovo vyjádření v kontextu nadcházejícího jednání Evropské rady, kde se bude jednat o možné podmíněnosti čerpání evropských prostředků respektem k vládě práva. Orbán si podle Benešíka jako zkušený pragmatik a politik vytváří prostor, aby pro Maďarsko dosáhl co nejlepších podmínek.

"Potrefená husa se ozvala. Orbánovým autokratickým snahám, jako je omezování médií nebo neziskových organizací, rozhodně netleskám. A je třeba to pojmenovat a to eurokomosařka Jourová udělala. Není to nic, za co by měla byť jen uvažovat o odstoupení. Orbánova, jak on říká 'neliberální demokracie' prostě postrádá leckteré prvky demokracie - a byla by chyba, kdyby to komisařka Jourová zakrývala a nepojmenovala," uvedl na dotaz ČTK předseda STAN Vít Rakušan.

"Jourová potlačuje svobodu a demokracii, prosazuje cenzuru nepohodlných názorů a také slibovala například vyřešit dvojí kvalitu potravin a vykašlala se na to," uvedl předseda SPD Tomio Okamura. S Orbánem "jednoznačně souhlasí".

Na permské univerzitě střílel osmnáctiletý mladík. Na místě je osm mrtvých

20.09.2021 15:05 Nejméně šest mrtvých si vyžádala dnešní střelba na Permské státní univerzitě, informují tiskové…

Česko začíná topit. Teplárny zahřejí byty milionů lidí

20.09.2021 11:35 Teplárny po celém Česku začínají topit, radiátory mohou v nejbližších dnech zapnout přes čtyři…

Zdravotníci v nemocnicích začali očkovat třetími dávkami

20.09.2021 15:04 Zdravotníci v nemocnicích začali očkovat třetími dávkami vakcíny proti covidu-19 lidi, kteří už…

V neděli přibylo v Česku více než 180 nakažených koronavirem

20.09.2021 10:51 Laboratoře v Česku během neděle prokázaly 182 případů koronaviru, to je o 46 víc než před týdnem. V…

Dálnici D1 u Říčan zastavila vážná nehoda

20.09.2021 06:48 Nehoda s těžkým zraněním uzavřela v noci dálnici D1 za Prahou. Řidiči několik hodin neprojeli…

Vláda chce těsně před volbami zmrazit platy politiků

20.09.2021 15:53 Vláda chce těsně před volbami 5. října projednat ve Sněmovně návrh na zmrazení platů politiků. Dnes…

Česko poskytne Afghánistánu 75 milionů korun

20.09.2021 15:46 Česká republika poskytne Afghánistánu humanitární pomoc 75 milionů korun. Na dnešním zasedání to…

Babiš chce nechat rozhodnutí o minimální mzdě na příští vládě

20.09.2021 14:26 Aktualizováno Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) by bylo nejlepší, aby o navýšení minimální mzdy rozhodla až…

Vyšetřovací komise k Bečvě doporučila inventarizaci a digitalizaci výpustí…

20.09.2021 12:40 Aktualizováno Zahájení celorepublikové inventarizace a digitalizace kanalizačních soustav, především těch s…

Poslanci budou řešit Zemanovy stížnosti na BIS

20.09.2021 10:44 Stálá sněmovní komise pro kontrolu Bezpečnostní informační služby (BIS) ve čtvrtek z vlastní…

Přísaha stáhla z voleb kvůli lustračnímu osvědčení dva kandidáty

20.09.2021 08:13 Hnutí Přísaha Roberta Šlachty stáhlo z kandidátních listin pro sněmovní volby dva kandidáty, kteří…

Rok od otravy řeky Bečvy. Vyšetřovat vědce, který rozporuje znalecký…

19.09.2021 22:01 Aktualizováno Místopředseda sněmovní komise k vyšetřování otravy řeky Bečva Marian Jurečka (KDU-ČSL) považuje za…

Klaus v nemocnici absolvoval kontrolu a navštívil Zemana

19.09.2021 17:44 Bývalý prezident Václav Klaus dnes navštívil Ústřední vojenskou nemocnici, kde byl do pátku…

Schillerová nechce prudké zvýšení úrokové sazby ČNB, zdraží to obsluhu…

19.09.2021 17:25 Aktualizováno Ministryni financí Aleně Schillerové (za ANO) se nelíbí případné razantní zvýšení úrokové sazby.…

V sobotních obecních volbách účast překročila 60 procent

19.09.2021 16:05 Aktualizováno V obecních zastupitelstvech 13 obcí, v nichž se v sobotu konaly volby, usednou většinou nezávislí…

Související:

Právě se děje

reklama