Spor s Orbánem: Jourová řekla pravdu, míní Piráti. Podle ODS má podobně hodnotit i Babiše

Slova místopředsedkyně Evropské komise Věry Jourové o vývoji v Maďarsku jsou pravdivá, nejsou důvodem k rezignaci, ke které vyzval maďarský premiér Viktor Orbán. Na dotaz ČTK to uvedl předseda Pirátů Ivan Bartoš. Podle šéfa ODS Petra Fialy by měla být Jourová podobně statečná v hodnocení situace v České republice. V jejím čele je člověk s rozsáhlým střetem zájmů, napsal.

Ivan Bartoš
doporučujeme

Orbán vyzval k odstoupení Jourové v dopise adresovaném předsedkyni komise Ursule von den Leyenové. Ministerský předseda reagoval na slova místopředsedkyně o nemocné maďarské demokracii. Podle Orbána se Jourová dopustila "hanlivých veřejných prohlášení" o Maďarsku a urazila občany EU maďarské národnosti tvrzením, že nejsou v postavení, aby si mohli vytvořit vlastní názor.

"Potvrdila se platnost rčení, že pro pravdu se člověk nejvíc zlobí. Paní Jourová pravdivě pojmenovala vývoj v Maďarsku, který s obavami pozorujeme i my. Rozhodně to není důvod k rezignaci. Paní Věra Jourová z pozice eurokomisařky konstatovala to, co říkají nezávislí pozorovatelé i představitelé EU již několik let. Současná maďarská vláda trvale válcuje demokratickou opozici, posiluje své dominantní postavení, podkopává nezávislou žurnalistiku nebo práci neziskových organizací," uvedl Bartoš.

Orbánův požadavek vnímá jako bezpředmětný i vzhledem k tomu, že Evropská komise odvíjí svou důvěru od Evropského parlamentu, ne od představitele vlády některé z členských zemí.

"Je škoda, že eurokomisařka Jourová není tak statečná v hodnocení situace v České republice, kde stojí v čele vlády člověk s tak rozsáhlým střetem zájmů, jaký nemá v EU obdoby. Maďarsko má jistě své problémy, ale v první řadě bych paní Jourové doporučil, aby se zajímala o vývoj ve své rodné zemi," napsal v komentáři pro ČTK Fiala s narážkou na premiéra Andreje Babiše (ANO).

Na pomezí těchto dvou pohledů je předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. ČTK napsala, že Jourová má pravdu a Maďarsko je nemocnou demokracií. Orbánovu výzvu považuje za kejhání potrefené husy. "Je však škoda, že paní eurokomisařka stejně nepopisuje praktiky Andreje Babiše, který navíc o maďarském premiérovi mluví jako o příteli," dodala Pekarová Adamová.

Předsedu české vlády zkoumají kvůli možnému střetu zájmů auditoři Evropské komise. Jejich loňská zpráva, která se týkala dotací ze strukturálních fondů EU, konstatovala, že Babiš je ve střetu zájmů. Podle zprávy má stále vliv na holding Agrofert, přestože ho v roce 2017 vložil do svěřenských fondů. Premiér to odmítá.

Předseda sněmovního evropského výboru Ondřej Benešík (KDU-ČSL) vnímá Orbánovo vyjádření v kontextu nadcházejícího jednání Evropské rady, kde se bude jednat o možné podmíněnosti čerpání evropských prostředků respektem k vládě práva. Orbán si podle Benešíka jako zkušený pragmatik a politik vytváří prostor, aby pro Maďarsko dosáhl co nejlepších podmínek.

"Potrefená husa se ozvala. Orbánovým autokratickým snahám, jako je omezování médií nebo neziskových organizací, rozhodně netleskám. A je třeba to pojmenovat a to eurokomosařka Jourová udělala. Není to nic, za co by měla byť jen uvažovat o odstoupení. Orbánova, jak on říká 'neliberální demokracie' prostě postrádá leckteré prvky demokracie - a byla by chyba, kdyby to komisařka Jourová zakrývala a nepojmenovala," uvedl na dotaz ČTK předseda STAN Vít Rakušan.

"Jourová potlačuje svobodu a demokracii, prosazuje cenzuru nepohodlných názorů a také slibovala například vyřešit dvojí kvalitu potravin a vykašlala se na to," uvedl předseda SPD Tomio Okamura. S Orbánem "jednoznačně souhlasí".

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Minář vytvořil spolek Pro ČR, sní o zemi s kvalitními politiky i aktivními…

26.10.2020 16:18 Aktualizováno Bývalý předseda spolku Milion chvilek Mikuláš Minář vytvořil spolek Pro ČR. Spolek si klade za cíl…

Babiš navrhl zrušit superhrubou mzdu, daňové sazby mají být 15 a 23 procent

26.10.2020 16:13 Premiér Andrej Babiš (ANO) předložil ve Sněmovně návrh na zrušení superhrubé mzdy. Místo toho…

Průzkum: Zeman je hodnocen hůř než na jaře. Koho chtějí Češi za příštího…

26.10.2020 15:29 Prezidenta Miloše Zemana hodnotí lidé hůř než na jaře, nejvíc kritičtí jsou k jeho chování a…

Senátoři STAN chtějí vyšší náhradu pro obce a kraje

26.10.2020 10:57 Senátoři STAN chtějí zvýšit jednorázový příspěvek, který by měl stát vyplatit obcím a krajům jako…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama