
Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch dnes vrátil případ padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo policii k doplnění vyšetřování. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí pražského městského státního zastupitelství Aleš Cimbala.
Důvodem jsou podle něj nové informace, které se objevily poté, co policie na konci května ukončila vyšetřování. V kauze je stíhán premiér Andrej Babiš (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jana Nagyová (dříve Mayerová), oba vinu odmítají.
Vyšetřování má být podle Cimbaly doplněno zejména o výslechy svědků. Lhůtu pro zajištění důkazů stanovil Šaroch do 17. září.
"Státní zástupce i v průběhu zpracování věci vyhodnocoval veškerá nová zjištění, která vyplývala jak z podání obhajoby, tak z informací, které se objevily ve veřejných sdělovacích prostředcích, a dospěl k závěru, že některé informace mohou být pro další postup ve věci relevantní a je namístě se jimi blíže zabývat," uvedl Cimbala.
Server Seznam Zprávy v červenci přinesl informaci o bývalém manažerovi a členovi širšího vedení farmy Čapí hnízdo, který se podle webu přihlásil žalobcům s tím, že u výslechů v letech 2017 a 2018 neřekl vyšetřovatelům úplnou pravdu a chce svou výpověď doplnit. Minulý týden pak Seznam Zprávy mimo jiné uvedly, že v kauze Čapí hnízdo by chtěl vypovídat i premiérův syn Andrej Babiš mladší. Toho má policie v září vyslechnout v souvislosti s jeho údajným zavlečením na Krym.
Policie ukončila vyšetřování případu dotace pro farmu Čapí hnízdo na konci května, Babiše i Nagyovou navrhla obžalovat. Šaroch měl podle pokynů pražského vrchního státního zastupitelství, které ve věci vykonává dohled, rozhodnout o návrhu do dnešního dne. Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová následně v polovině srpna uvedla, že podle jejího názoru zřejmě nebude možné lhůtu dodržet, mimo jiné právě kvůli novým skutečnostem v případu. Nyní bude vyšetřování kauzy pokračovat.
Farma Čapí hnízdo původně patřila Babišovu holdingu Agrofert. V prosinci 2007 se přeměnila na akciovou společnost s akciemi na majitele a později získala evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky, na kterou by jako součást Agrofertu neměla nárok. Akcie vlastnily Babišovy děti a partnerka, v kauze byli původně také obviněni, Šaroch však jejich stíhání zastavil. Společnost se po několika letech pod Agrofert vrátila. Babiš holding v roce 2017 vložil do svých svěřenských fondů.
Premiér dlouhodobě tvrdí, že je kauza účelová a uměle vykonstruovaná. Nagyová, v minulosti uvedla, že je přesvědčena o tom, že zákon porušen nebyl. Vyšetřovatelé je viní z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu.
Babiš i Nagyová podali v létě návrh na zastavení svého stíhání. Podle Cimbaly se Šaroch se všemi novými informacemi pocházejícími jak z podání obviněných, tak z informací pocházejících z jiných zdrojů vypořádal vrácením případu policii. "Případnou argumentaci by měl zohlednit policejní orgán při opětovném předložení věci či se s námitkami obhajoby vypořádá dozorový státní zástupce při samotném zpracování věci, až mu tato bude předložena," odpověděl na dotaz ČTK Cimbala.
Původně policisté v kauze obvinili více lidí včetně členů Babišovy rodiny a tehdejšího místopředsedy ANO Jaroslava Faltýnka. Stíhání Faltýnka a dalších tří lidí zrušil Šaroch v květnu 2018. Předloni zastavil stíhání všech zbylých obviněných včetně Babiše, přestože policie stejně jako letos v květnu navrhovala podání obžaloby.
Bývalý nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman v prosinci 2019 po přezkumu obnovil stíhání Babiše a Nagyové, podle něj bylo řízení v jejich případě zastaveno nezákonně a předčasně. Zároveň potvrdil, že stíhání Babišových blízkých definitivně skončilo. Zeman v polovině letošního května oznámil svou rezignaci, mandát mu zanikl k 30. červnu. Nejvyšší státní zastupitelství nyní vede Zemanův bývalý první náměstek Igor Stříž.
Související

Soud zrušil osvobození Babiše. Kauzu Čapí hnízdo vrátil na začátek

Soud dnes rozhodne v kauze Čapí hnízdo. Bez účasti Babiše a Nagyové
Aktuálně se děje
před 2 minutami

Zemřelo 121 lidí, další se pohřešují. Experti už tuší, proč byly povodně v Texasu tak smrtící
před 32 minutami

Hrozba teroristického útoku v Česku prověřena. Policie uklidňuje veřejnost
před 1 hodinou

Počasí o víkendu čeká zlom, vrátí se léto
včera

Umělá inteligence sítě X chválila Hitlera. Musk přiznal problémy
včera

Slovinsko balancuje na ostří nože: Premiér Golob návrhem referenda o členství v NATO vyrazil dech
včera

Poprask v Nizozemsku: Každý jeden občan má v krvi chemikálie
včera

Tchaj-wan usiluje o omezení hospodářských vazeb na Čínu, úplné přerušení je však nereálné. Případná válka způsobí globální problémy s mikročipy
včera

Dalo se nedávným protestům v Los Angeles předejít? Podle expertů stačilo dodržet tři postupy
včera

Starmer a Macron vyzvali k tvrdším sankcím na Rusko, Rubio jednal s Lavrovem
včera

Nečekaný propad ANO. Babiš je v novém průzkumu pod 30 procenty
včera

Napětí na hranici Německa a Polska. Volný pohyb je minulostí, přinejmenším dočasně
včera

Politický darebák a lichvář. Trump z mezinárodního obchodu odstraňuje respekt, obětí budou i jeho voliči
včera

Důchody v roce 2026. Ministerstvo zveřejnilo první odhady růstu penzí
včera

Trump zahájil obchodní válku s Brazílií. Nejspíš hraje o osud Bolsonara
včera

Ministerstvo vnitra odhalilo útok hackerů. Citlivá data údajně neunikla
včera

Trump splnil slib poté, co ho rozzuřil Putin. Na Ukrajinu opět proudí americké dodávky
včera

Rusové se pokoušeli o další sabotáže v Česku. BIS je zastavila
včera

Rubio míří na klíčové jednání s Lavrovem. Trump stupňuje tlak na Putina i spojence v Asii
včera

Zdražování nafty má pokračovat. Ve světě panují obavy z jejího nedostatku
včera
Budoucnost ekonomických vztahů Moskvy se Západem. Ekonom si jeden scénář neumí představit
Tři roky po začátku ruské invaze zůstávají vztahy mezi Evropou a Moskvou zmrazené. Západ sází na sankce, ale řada firem v Rusku nadále působí a obchodní výměna pokračuje často přes třetí země. Ekonom Libor Žídek pro EuroZprávy.cz upozornil, že návrat k normálu je nepravděpodobný, a že některé firmy už tak obcházejí sankce. Evropa tak stojí před otázkou, jaký model vztahů s Ruskem je do budoucna vůbec možný.
Zdroj: Jakub Jurek