Superhrubá mzda tu dávno neměla být, říká šéfka TOP 09. Vyčítá to Sobotkovi

Zrušit nebo nezrušit superhrubou mzdu? To je ožehavé politické téma posledních dní. Předsedkyně opoziční TOP 09 Markéta Pekarová Adamová se například nechala slyšet, že hrubá mzda navýšená o sociální a zdravotní pojistné zaměstnavatele, z níž se pak vypočítává daň z příjmů fyzických osob, měla vzít za své už k 1. lednu 2015. Při životě jí ale držela vláda Bohuslava Sobotky.

Markéta Pekarová Adamová
doporučujeme

Šéfka opoziční strany se takto vyjádřila v pořadu ČT Události, komentáře, jehož dalšími hosty byli místopředseda ČSSD Michal Šmarda a poslanec a místopředseda rozpočtového výboru Milan Feranec (ANO).

"Vláda, která superhrubou mzdu držela při životě, byla ta Sobotkova. My bychom touto dobou už pět let mohli mít normální danění ve výší devatenácti procent. V současnosti podporujeme její zrušení,“ sdělila Pekarová Adamová v diskuzi zabývající se zrušením superhrubé mzdy, s čímž přišla současná vláda Andreje Babiše. Resort financí už počítá s několika variantami snížení daně z příjmů zaměstnanců, a to od 15 do 19 %.

Premiér by byl ale v tomto směru pro zachování statutu quo, tedy pro patnáctiprocentní daň. Šéfa státní kasy Alena Schillerová (ANO) by zase uvítala zrušení takzvané solidární přirážky, jíž by nahradila progresivním zdaněním. Vláda zamýšlí také zvýšení důchodů, a to i nad zákonnou valorizaci, která momentálně činí 840 korun měsíčně.

Toto téma jako první otevřeli sociální demokraté, jejichž poslanci přišli s částkou tři sta až čtyři sta korun. Babiš zpočátku hovořil o šedesáti korunách měsíčně, aby pak následně minulý týden oznámil, že by se penzistům měla přidat pětistovka. Šmarda vyjádřil v pořadu ČT24 podporu rozhodnutí ministryně financí.   

"Věřím, že Schillerová má ten návrh promyšlený a doufám, že k němu přistupuje zodpovědně. Pokud s tím návrhem ale přichází, tak musí mít promyšleno, jakým způsobem reagovat na to, aby ty peníze v rozpočtu nechyběly,“ podotkl.

Dále také avizoval, že se snížení daní v důsledku zrušení superhrubé mzdy nesmí podepsat na rozpočtech měst a krajů či omezit fungování veřejných služeb. "Musí být ošetřeno, aby nepřestaly fungovat veřejné služby. Pokud ministerstvo financí ale nebude mít jiné řešení, navrhujeme zřízení sektorové, digitální nebo bankovní daně,“ dodal.

Proti potenciálnímu zavedení sektorové daně se postavil poslanec Milan Feranec (ANO), podle nějž by takový scénář poškodil zejména spotřebitele a klienty. Co se týče digitální daně, tak ta jeho slovy spíše spadá do kompetencí jednotného přístupu EU. 

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Praze zbývá 11 procent lůžek pro těžké případy. Hřib viní z druhé vlny…

25.09.2020 11:44 Počet nakažených covidem-19 stoupá a spolu s pozitivně testovanými lidmi přibývá i těch, kteří mají…

Šéf BIS: Čína a Rusko se snaží nejvíc ovlivnit správu v Česku

25.09.2020 11:14 Rusko a Čína se nejvíce pokoušejí ovlivňovat veřejnou správu v ČR, uvedl ředitel Bezpečnostní…

Roste napětí mezi demokraciemi a autoritáři. Rusko a Čína šíří…

25.09.2020 10:26 Ve světě roste napětí mezi demokratickými a autoritářskými režimy a pandemie koronaviru tento trend…

Vláda se nedohodla na změně ošetřovného. Návrh by ohrozil ekonomiku, tvrdí…

25.09.2020 10:03 Vláda se nedohodla na změně ošetřovného při výuce na dálku či karanténě kvůli koronavirové nákaze.…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama