Vláda projedná setrvání Zažímalové v čele Akademie věd

Návrh na jmenování předsedkyně Akademie věd ČR (AV) Evy Zažímalová do druhého funkčního období v pondělí projedná vláda. Zažímalovou v prosinci zvolil Akademický sněm. Odbornice na experimentální botaniku je v čele AV od roku 2017. Návrh vládě předloží premiér a předseda Rady pro výzkum, vývoj a inovace Andrej Babiš (ANO).

Eva Zažímalová, foto: Stanislava Kyselová, Akademický bulletin
doporučujeme

Zažímalová byla jedinou kandidátkou na šéfa AV, vést by ji měla do roku 2025. Vědkyně k hlavním prioritám pro následující roky řadí například zlepšení finanční stability instituce. Dlouhodobě zdůrazňuje, že vědecké instituce potřebují více peněz na rozvoj. Nynější situace, kdy zhruba 60 procent rozpočtu musí AV získat v grantech, je podle Zažímalové neúnosná.

Pětašedesátiletá Zažímalová v AV působí od konce 70. let. Kariéru spojila s Ústavem experimentální botaniky, ten mezi lety 2007 až 2012 také řídila. Odborně se Zažímalová zabývá výzkumem fytohormonu auxinu. Profesoru v oboru anatomie a fyziologie rostlin má od roku 2013.

Je členkou Učené společnosti České republiky a Evropské akademie věd a umění. Loni na podzim byla také jmenována členkou Group of Chief Scientific Advisors (GCSA). Nezávislou poradní skupinu, která pomáhá Evropské komisi, doplní letos v květnu.

Pokud vláda volbu akademiků schválí, bude jmenování Zažímalové do funkce na prezidentu Miloši Zemanovi. Své druhé funkční období by Zažímalová začala 25. března.

Akademický sněm je nejvyšší orgán AV, má 257 členů a schází se dvakrát do roka. Tvoří ho ředitelé a vědci z 54 ústavů AV, ale i zástupci vysokých škol, státních orgánů, průmyslu a obchodu. Kvůli koronaviru loni sněm jednal videokonferenčně.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ANO sněmovní volby nevyhraje, premiérem bude Bartoš, tipují bookmakeři

28.02.2021 07:38 V podzimních volbách do Sněmovny podle bookmakerů hnutí ANO vítězství neobhájí. Na tuto variantu je…

ČSSD navrhne uzavření méně důležitých podniků

27.02.2021 22:01 Aktualizováno Předsednictvo ČSSD pověřilo svoje ministry, aby ve vládě navrhli uzavření průmyslových podniků,…

Novináři vyzvali Hamáčka, aby mohli cestovat díky svým průkazům

27.02.2021 21:03 Český národní výbor Mezinárodního tiskového institutu dnes vyzval ministra vnitra Jana Hamáčka …

Maláčová se dohaduje se Schillerovou na twitteru. Lidé nechápavě kroutí…

27.02.2021 16:56 Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) dnes na twitteru nabídla ministryni práce Janě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama