Vláda tají data o pandemii, vědce přizvala na oko, říká Bartoš

Do jeho tónu hlasu vstoupily emoce. Šéf České pirátské strany Ivan Bartoš se rozohnil nad podezřením, že vláda Andreje Babiše nepředkládá relevantní data o koronavirové nákaze. Nedávné vykázání člena Ekonomického poradního týmu při Ústředním krizovém štábu Daniela Münicha, jehož z jednání vyhodil náměstek ministerstva zdravotnictví Roman Prymula kvůli nepříjemným dotazům na data infekce, počítačového experta velice znepokojuje. „Takové jednání je naprosto nestandardní a netransparentní,“ říká pro EuroZprávy.cz předseda Ivan Bartoš.

Varovně zvedá prst. Kabinet podle předsedy Pirátů Ivana Bartoše totiž zveřejňuje na webu ministerstva zdravotnictví zcela zkreslená data, která navíc nejsou použitelná pro jakékoliv rozhodování. „Každé rozhodnutí v této krizi by mělo být podloženo analýzou dopadů jak na občany, tak na firmy s jasným vysvětlením epidemiologických dopadů. Kabinet si na oko přizval vědce, zaštiťuje se spoluprací s odborníky, ale reálně je vytěsňuje,“ zlobí se poslanec Parlamentu České republiky.

Chybí také přehled o tom, co se vlastně monitoruje

Pirátům se podařilo nastolit debatu s vědci a výzkumníky. „Šokující je, že pro ně nejsou pouze nepřístupná data, ale chybí i přehled o tom, co se monitoruje,“ diví se Ivan Bartoš. Ministerstvo zdravotnictví, Ústav zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) a hygiena musí zveřejňovat detaily o struktuře a rozsahu sbíraných dat (tzv. metadata) v přehledné podobě, na tomto základě pak mohou vědci zformulovat konkrétní datový požadavek s příslušným stupněm anonymizace.

„Nyní například není zveřejněno, jaká je prodleva mezi náběrem vzorku a jeho vyhodnocením a nelze tedy správně nastavit využití kapacity laboratoří, v důsledku čehož se někde kapacity laboratoří naprosto nevyužívají - máme volné kapacity pro testování, ale netestujeme. Podobně jako v jiných částech chybí zásadní koordinace,“ konstatuje rodák z Jablonce nad Nisou.

Přitom v zahraničí toto velmi dobře funguje. „Státní instituce poskytují vědecké veřejnosti spoustu dat v zabezpečené podobě a podporují výzkumy těchto institucí nyní výrazně i finančně, jako to dělá například Velká Británie, Estonsko, Rakousko, Belgie, Švýcarsko. Nevím tedy, proč naše vláda informace před vědci tají,“ kroutí hlavou předseda Výboru pro veřejnou správu a regionální rozvoj Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.

Vědci dokáží vypočítat možné rozdíly dopadů například pro variantu otevřených škol a otevřených škol s žáky s rouškou, rizika setkávání pro určité skupiny, ale i vyhodnotit, zda lze rozvolnit některá opatření, pokud bude fungovat trasování, takzvaná chytrá karanténa a rychlá a cílená izolace. „Univerzity a veřejné výzkumné instituce jsou schopné připravit kvalitní analýzy potřebné pro zvládnutí koronaviru, ale potřebují k tomu data. Pak můžeme mít Českou republiku nastavenou přívětivě k lidem a nepřívětivě pro virus,“ je přesvědčený Bartoš.

Elektronizace zdravotnictví zabrání hromadění pacientů v čekárnách

Piráti ale tvrdí, že nechtějí jen kritizovat. Proto nedávno představili plán s názvem Budoucnost řešíme teď. Zahrnuje oblasti zdravotnictví, školství, ekonomiky nebo sociální politiky a ve Sněmovně ho předali ministerskému předsedovi Andreji Babišovi. „Řadu z návrhů z první fáze se nám již podařilo prosadit, i když je vláda následně se zpožděním prezentovala jako své. Tento přístup mě mrzí, protože lidé potřebovali pomoci a vláda jen kvůli svému PR tuto pomoc zdržela o měsíc a déle,“ odhazuje diplomacii.

Bartoš tvrdí, že přístup k nouzovému stavu už také vláda řeší dle tezí, které ji Piráti v krátkodobém horizontu navrhovali, a které jednotlivým resortům a jejich náměstkům poslal předseda pirátského klubu Jakub Michálek. „Důležité je pro nás v krátkodobém horizontu vyhnout se druhé vlně pandemie a nastartovat motor ekonomického růstu a dotáhnout zásadní zákony v tomto volebním období. Podobně jako na Novém Zélandu chceme různé stupně alertů, aby nebyl chaos v případě druhé vlny. Je zásadní urychleně schválit zákon o elektronizaci zdravotnictví, který zabrání hromadění pacientů v čekárnách,“ říká absolvent doktorského studia v oboru informační věda.

Do konce roku by měl podle Pirátů vzniknout aktualizovaný Pandemický plán a logistické zázemí na ministerstvu vnitra. „Ekonomickému růstu pomůžeme rozšířením úvěrů se státní zárukou, který je díky Pirátům transparentní, i na rozjezd nového podnikání, investicemi obcí na připravené projekty včetně ekologické modernizace a hrozícího sucha. Ze zákonů do konce roku chceme dotáhnout novelu exekučního řádu, který zastaví exekutorské peklo a zavede krajskou příslušnost, naplnit zákon o digitálních službách a dlouhodobou valorizaci platů učitelů,“ nastiňuje stranické plány Bartoš, podle něhož je důležité nepolevovat.

„A to i když vláda dělá sólo netransparentní politiku, nakonec se i naše plány do celkového řešení promítnou. Důkazem jsou současné návrhy vlády pro zvládnutí pandemie, které jsme premiérovi Babišovi představovali před více než měsícem a najednou je vláda navrhuje. Sice pozdě, sice je představuje jako své, ale hlavně, že se to vůbec stane,“ těší předsedu.  Piráti pracují s daty a společně s jejich expertními týmy se radí s odborníky. „Předpokládám tedy, že námi navrhované kroky jsou správné, a když se vláda vykašle na sebeprezentaci a bude naslouchat konstruktivním návrhům, bude to pro ČR a lidi přínosné,“ predikuje zákonodárce.

Při vypuknutí druhé vlny je nutné mít čtyři stupně pohotovosti

Piráti v plánu upozorňují i na možnou druhou vlnu pandemie. „Pokud se podíváme na situaci v zemích, kde začala epidemie koronaviru dříve, nebo na vývoj u jiných epidemií, třeba nejznámější španělské chřipky, je zřejmé, že riziko druhé vlny zde je,“ varuje politik a diskžokej. Proto poslanec hovoří o  důležitých opatřeních typu chytrá karanténa, efektivní trasování i schopnosti rychle, adresně testovat a na vše řádně připravit zdravotní zařízení.

„Česká republika nemůže reagovat novým vypnutím ekonomiky a plošnou karanténou. Tady je zcela zásadní, abychom se poučili z krize, kterou nyní procházíme, na další vlnu se dokázali připravit. V plánu Budoucnost řešíme teď se tomu věnujeme a zdůrazňujeme kroky, které jsou nezbytné. Mezi ně třeba patří digitalizace zdravotnictví,“ má jasno Ivan Bartoš.

Ve zmiňovaném návodu, jak vyvést zemi z krize po pandemii, strana zmiňuje myšlenku, že mít pouze nouzový a standardní stav je nedostatečné. Stejně jako třeba na Novém Zélandu Piráti chtějí, aby byly různé stupně pohotovosti a byla přehledně sestavena všechna opatření, kterými se mají občané při daném stupni pohotovosti řídit. „Už v pondělí z vlády zaznělo, že původní návrh na rozšíření pravomocí ministra zdravotnictví bude přepracován v intencích toho, co jsme navrhovali.

Návrh počítá se zavedením pandemického stavu, což je méně přísné než nouzový stav a právě tento nápad byl součástí našeho plánu Budoucnost řešíme teď,“ pochvaluje si počítačový expert, který tvrdí, že už tady se ukazuje, jak pirátské návrhy jsou pro vládu více než relevantní. „Pokud vláda tedy přichází s tím, že zavede pandemický stav tak, jak jsme to navrhovali, tak je to správný směr a jsme připraveni jednat o konkrétních parametrech,“ pousměje se Bartoš.

Co se týká příkladu Nového Zélandu, pak Piráti mají představu čtyř různých stupňů pohotovosti. Stupeň jedna by představoval mírné nebezpečí, s tím budou spojeny malé zásahy do svobod občanů, naopak stupeň čtyři by byl nouzový stav. „Tenhle náš návrh by vedl hlavně k tomu, že by situace byla přehledná, každý by hned věděl, v jakém stavu nebezpečí z hlediska pandemie se země nachází a jaká opatření jsou s tím spojena,“ vypočítává. Místopředseda Pirátů Jakub Michálek proto již poslal draft toho, jak by to mohlo vypadat náměstkům na ministerstvo zdravotnictví a ministerstvo vnitra. „Je dost možné, že se vláda bude nadále inspirovat našim i dobrými návrhy a ty čtyři stupně ČR zavede,“ tipuje Bartoš.

Opoziční straně silně vadí, jak kabinet mate veřejnost

Opoziční strana vytýká kabinetu chaos, kterým veřejnost dezorientuje. Než totiž  rozhodl Městský soud v Praze, premiér Andrej Babiš tvrdil, že už nouzový stav není třeba a skončí 30. dubna. Po verdiktu justice ministerský předseda  otočil a začal říkat, že je nutné jej prodloužit, čehož nyní do 17. května dosáhl. Poté však prohlásí, že zrušení všech restrikcí po tomto termínu by bylo riskantní, a přijde s návrhem na posílení pravomocí ministerstva zdravotnictví.

„To není jediný případ, který lidi mate a vyvolává chaos. Zmatek je přítomen napříč vládními kroky během krize. I proto jsme od vlády chtěli, aby představila nějaký orientační plán, za jakých podmínek, se budou dít konkrétní kroky. Pokud se změny dějí bez řádného vysvětlení ze dne na den a nikdo neví, s čím může v následujících dnech počítat, není to jednoduchá situace pro jedince, rodiny ani firmy,“ čílí se Bartoš.

Infekce urychlí poprávku po digitalizaci státní správy

Co ale Piráti během infekční pandemie přivítali je, že s úřady najednou lze komunikovat přes internet, což je jejich dlouhodobým cílem, aby lidé nemuseli chodit na úřady. „Rozhodně bych ale nemluvil o digitalizaci státní správy. Skutečně jsme však paradoxně během posledních týdnů viděli, že řada věcí, po kterých s Piráty dlouhodobě voláme a navrhujeme, najednou jde, a to komunikovat s úřady pomocí e-mailu, pracovat z domova či studovat online,“ dělá předsedovi radost.

Proto je podle Bartoše nezbytné nyní tuto příležitost správně uchopit a nevracet se do zaběhlých kolejí nefunkční digitalizace. „Nedávno se podařilo schválit digitální ústavu a na tu teď musíme navázat a začít poskytovat lidem plnohodnotné služby online. Veřejnost si to nyní osahala a ta poptávka z její strany stoupne a na tu musí stát reagovat,“ tvrdí politik, který v celovečerním filmu Prezident Blaník hrál sám sebe.

Pro Piráty zůstává digitalizace jednou z hlavních priorit. „A tímto směrem je třeba chytře investovat, protože návratnost je hned několikanásobná. Lidé nebudou muset trávit hodiny vyřizováním věcí na úřadě, stále shánět razítka a pobíhat od čerta k ďáblu. Budou mít více času na práci, rodinu, kulturu a zároveň se sníží  náklady na zpracování na straně úřadů a státu. Koruna ušetřená je v tomto případě koruna vydělaná,“ uzavírá pirátský šéf Ivan Bartoš, pro něhož jsou typické dredy.

Související

Zdeněk Hřib

Bartoš předává kormidlo. Novým předsedou Pirátů je Zdeněk Hřib

Novým předsedou Pirátů se v sobotu stal náměstek pražského primátora Zdeněk Hřib. V čele bývalé vládní strany, která nedávno kabinet Petra Fialy (ODS) opustila, střídá Ivana Bartoše. Toho Fiala na konci září odvolal z vlády kvůli problémům s digitalizací stavebního řízní. Hřib porazil ve druhém kole někdejšího senátora Lukáše Wagenknechta. 
Ivan Bartoš

Piráti dávají vládě sbohem. Chtějí být konstruktivní opozicí

Piráti oznámili, že i po svém odchodu z vlády hodlají být konstruktivní opozicí, která bude podporovat smysluplné kroky vlády a prosazovat témata, která sami nastolovali. Na tiskové konferenci to uvedl jejich poslanecký klub před mimořádným jednáním Poslanecké sněmovny.

Více souvisejících

Ivan Bartoš (Piráti) Česká pirátská strana Vláda ČR Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

Elon Musk

Umělá inteligence sítě X chválila Hitlera. Musk přiznal problémy

Elon Musk se snaží vysvětlit, jak je možné, že jeho umělá inteligence Grok, vyvinutá pod hlavičkou firmy xAI, generovala odpovědi, ve kterých vyzdvihovala nacistického vůdce Adolfa Hitlera. Incident vyvolal celosvětovou kritiku a řadu oficiálních reakcí – od lidskoprávních organizací přes evropské státy až po turecký soud.

včera

Robert Golob

Slovinsko balancuje na ostří nože: Premiér Golob návrhem referenda o členství v NATO vyrazil dech

Slovinský premiér Robert Golob rozvířil politickou scénu návrhem, který způsobil poprask nejen mezi jeho odpůrci, ale i mezi vlastními spojenci. Poté, co parlament v Lublani schválil návrh levicové strany Levica na uspořádání poradního referenda o navýšení obranných výdajů na 3 % HDP do roku 2030, reagoval Golob nečekaným protiúderem – chce nechat občany hlasovat o samotném členství země v Severoatlantické alianci.

včera

Rotterdam je s 610 000 obyvateli druhé největší nizozemské město. Jedná se také o největší evropský přístav, město moderní architektury a zároveň město velkého historického významu.

Poprask v Nizozemsku: Každý jeden občan má v krvi chemikálie

Každý člověk v Nizozemsku má v krvi „věčné chemikálie“, jak ukazuje první národní studie na toto téma. Studie zveřejněná ve čtvrtek uvádí, že přítomnost per- a polyfluoralkylových látek (známých jako PFAS či „věčné chemikálie“) v hladinách překračujících bezpečnostní limity automaticky neznamená vznik onemocnění.

včera

Tchaj-Wan

Tchaj-wan usiluje o omezení hospodářských vazeb na Čínu, úplné přerušení je však nereálné. Případná válka způsobí globální problémy s mikročipy

Tchaj-wan zvažuje omezení ekonomických vazeb na Čínu, která je pro něj zároveň klíčovým trhem i geopolitickou hrozbou. Nová vláda prezidenta Lai Čching-teho vyzvala technologické firmy, aby se orientovaly na demokratické státy a omezily obchod s Huawei a SMIC. Podle expertů však úplné zpřetrhání vztahů není reálné. Embargo by mohlo ochromit globální dodávky čipů, poškodit tchajwanské firmy i zpomalit čínský technologický rozvoj.

včera

včera

Marco Rubio Prohlédněte si galerii

Starmer a Macron vyzvali k tvrdším sankcím na Rusko, Rubio jednal s Lavrovem

Britský premiér Keir Starmer a francouzský prezident Emmanuel Macron při společném vystoupení v Londýně apelovali na spojence, aby zesílili tlak na Moskvu. Oba státníci volají po nových sankcích, které by mohly přimět Kreml k příměří na Ukrajině. Starmer označil evropské plány na nasazení mírových sil za „dostatečně vyspělé“, Macron je dokonce popsal jako „připravené k okamžitému nasazení“, jakmile se dosáhne dohody o příměří. 

včera

včera

Německá policie, ilustrační fotografie.

Napětí na hranici Německa a Polska. Volný pohyb je minulostí, přinejmenším dočasně

Obyvatelé Polska a Německa čelí nové realitě, která ostře kontrastuje s dekádami otevřených hranic a volného pohybu. Hraniční kontroly, které byly v minulosti vnímány jako přežitek, se vracejí na scénu. Polská vláda pod vedením premiéra Donalda Tuska obnovila kontroly na celkem 52 hraničních přechodech s Německem a na dalších 13 směrem k Litvě. 

včera

Donald Trump oznámil reciproční cla. (2.4.2025)

Politický darebák a lichvář. Trump z mezinárodního obchodu odstraňuje respekt, obětí budou i jeho voliči

Šéf Bílého domu Donald Trump přetváří mezinárodní obchod k obrazu svému. Dělá z něj nástroj mocenského nátlaku, nikoli spolupráce. Namísto partnerství prosazuje transakční logiku a vydírání, a to i vůči nejbližším spojencům USA. Tento přístup ohrožuje stabilitu globálního řádu, oslabuje důvěru v americké vedení a může mít dlouhodobé dopady na pozici Spojených států i světovou ekonomiku.

včera

včera

Donald Trump

Trump zahájil obchodní válku s Brazílií. Nejspíš hraje o osud Bolsonara

Obchodní vztahy mezi Spojenými státy a Brazílií vstoupily do období vážné krize. Bez předchozího varování a mimo rámec standardních diplomatických konzultací oznámil americký prezident Donald Trump zavedení 50% cel na brazilský export, a to s účinností od začátku srpna. Informaci sdělil osobním dopisem prezidentovi Luizovi Ináciovi Lulovi da Silvovi.

včera

včera

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Trump splnil slib poté, co ho rozzuřil Putin. Na Ukrajinu opět proudí americké dodávky

Spojené státy po rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa znovu začaly plnohodnotně dodávat zbraně na Ukrajinu, ačkoli proti tomu Pentagon začátkem měsíce zasáhl kvůli obavám z nedostatku zásob. Tuto informaci ve čtvrtek potvrdila kancelář ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Trump už začátkem tohoto týdne uvedl, že dodávky obnoví – a slib splnil. 

včera

Michal Koudelka

Rusové se pokoušeli o další sabotáže v Česku. BIS je zastavila

Bezpečnostní informační služba (BIS) loni zabránila několika pokusům ruských zpravodajských služeb o sabotážní akce v Česku. Uvedl to její šéf Michal Koudelka v souvislosti s vydáním výroční zprávy k činnosti služby za rok 2024. Rusko se společně s Čínou snaží škodit i v kyberprostoru. 

včera

Marco Rubio

Rubio míří na klíčové jednání s Lavrovem. Trump stupňuje tlak na Putina i spojence v Asii

Americký ministr zahraničí Marco Rubio se má ve čtvrtek v malajsijském Kuala Lumpuru setkat se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem, a to jen několik dní po eskalaci rétoriky ze strany prezidenta Donalda Trumpa vůči Moskvě. K setkání dojde na okraj zasedání Sdružení národů jihovýchodní Asie (ASEAN), v době, kdy Washington hledá nový rámec jak pro jednání o Ukrajině, tak pro přetváření ekonomických vztahů s asijskými státy.

včera

včera

Rubl, ilustrační fotografie.

Budoucnost ekonomických vztahů Moskvy se Západem. Ekonom si jeden scénář neumí představit

Tři roky po začátku ruské invaze zůstávají vztahy mezi Evropou a Moskvou zmrazené. Západ sází na sankce, ale řada firem v Rusku nadále působí a obchodní výměna pokračuje často přes třetí země. Ekonom Libor Žídek pro EuroZprávy.cz upozornil, že návrat k normálu je nepravděpodobný, a že některé firmy už tak obcházejí sankce. Evropa tak stojí před otázkou, jaký model vztahů s Ruskem je do budoucna vůbec možný.

včera

včera

včera

Von der Leyenová čelí hlasování o nedůvěře. Nejspíš ho ustojí, ale za vysokou cenu

Evropská komise pod vedením Ursuly von der Leyenové bude ve čtvrtek čelit hlasování Evropského parlamentu o vyslovení nedůvěry. Tlak na šéfku výkonného orgánu Evropské unie se stupňuje, přičemž politická opozice proti ní roste napříč celým ideologickým spektrem – jak na úrovni Evropského parlamentu, tak i v rámci národních vlád, které se v posledních měsících posunuly znatelně doprava.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy