Zeman měl Chiraca za silného prezidenta, ocenil ho i Klaus

Prezident Miloš Zeman považoval bývalého francouzského prezidenta Jacquesa Chiraca za schopnou a silnou hlavu státu. Pošle do Francie kondolenci k Chiracovu úmrtí, uvedl dnes na dotaz ČTK Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. Bývalý český prezident Václav Klaus označil Chiraca za svého dobrého přítele.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Václav Klaus
doporučujeme

"Setkal jsem se s ním, byl to schopný, silný a přátelský prezident," citoval Zemana Ovčáček. Současný český prezident se s Chiracem opakovaně setkal na přelomu století, kdy vedl českou vládu a Chirac stál v čele Francie.

"Prezidenta Chiraca jsem dobře znal. Mnohokrát jsme se setkali, myslím, že jsme si dobře rozuměli a že jsme byli dobří přátelé. V dnešní době už ve světové politice státníci jeho typu mizí. Francie by opět potřebovala nějakého nového Jacquesa Chiraca," uvedl Klaus.

Premiér Andrej Babiš (ANO) na twitteru uvedl, že by chtěl vyjádřit soustrast rodině zesnulého politika. "Budu na něj vzpomínat jako na silného muže, jehož život byl ztělesněním politického úspěchu. Evropa dnes přišla o velkého Francouze, o velkého politika," dodal.

V SMS zprávě na dotaz ČTK posléze premiér uvedl, že má osobní vztah k Francii. "Jacques Chirac za dobu svého působení ve vrcholné politice zažil mnoho dějinných zvratů - pád berlínské zdi, válku v Zálivu a v Jugoslávii, 11. září i rozšíření NATO a EU o postkomunistické země," napsal.

Mimo politiku podle něj byl Chirac empatickým bonvivánem, který měl blízko k lidem a nejlépe se cítil na venkově. "Považoval zemědělství za největší bohatství Evropy a nebál se ho všude v Evropě hájit," poznamenal Babiš. Ocenil, že Chirac podporoval rychlou integraci ČR do NATO a EU, a připomněl, že mu bývalý prezident Václav Havel udělil Řád bílého lva.

Lítost nad Chiracovým úmrtím vyjádřil na twitteru i ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD). "Se zármutkem jsem se dozvěděl o smrti bývalého francouzského prezidenta Jacquese Chiraka, muže s velkou evropskou vizí a přítele a politického partnera našeho bývalého prezidenta Václava Havla," napsal na sociální síti.

Chirac dnes zemřel ve věku 86 let. V čele Francie stál v letech 1995 až 2007, předtím vykonával také funkce premiéra či ministra vnitra a byl starostou Paříže. Stal se také jednou z osobností, které se zasloužily o prosazení jednotné evropské měny.

Loading...
Vstupte do diskuze (3)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Exekuce drtí Čechy. Dojde ke změnám? Piráti jednali s Babišem

29.01.2020 13:44 Piráti se dnes shodli s premiérem Andrejem Babišem (ANO) na některých změnách, které je nutné…

Senátorka Chalánková vstoupila do klubu ODS, v mnohém se shodovala s…

29.01.2020 13:33 Bezpartijní senátorka za Prostějovsko Jitka Chalánková vstoupila do klubu ODS. Někdejší politička…

Kubera (†72) je těžko nahraditelný. Senát zahájil schůzi minutou ticha

29.01.2020 12:15 Minutou ticha na památku zesnulého předsedy Senátu Jaroslava Kubery (ODS) začala dnes lednová…

Kdy začne platit nový realitní zákon? Ministerstvo termín opět posunulo

29.01.2020 11:34 Zákon o realitním zprostředkování bude účinný během února nebo počátkem března. ČTK to dnes sdělilo…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama