Zeman v Lánech obědvá s členy vlády. Razii na MPSV označil za průšvih

Na lánském zámku začal pracovní oběd prezidenta Miloše Zemana s vládou. Členové kabinetu Andreje Babiše (ANO) se do venkovského sídla prezidenta vydali společně autobusem ze Strakovy akademie. V Lánech by podle předpokladu měli premiér s ministry strávit asi hodinu a půl. Mezi ministry chybí šéfka ministerstva práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), která odjela řešit policejní zásah na svém úřadu. Zeman záležitost při setkání označil za "průšvih".

Prezident Miloš Zeman
doporučujeme

Zeman setkání zahájil společnou fotografií. Ještě před jejím pořízením ministrům podal ruku. Řekl při tom, že s polovinou z nich si tyká a doufá, že do konce volebního období si potyká i s ostatními. Šéfce úřadu vlády Tünde Bartha vytkl, že v minulosti pracovala pro podnikatele Zdeňka Bakalu, kterého Zeman často kritizuje.

Babišův kabinet odjel od úřadu vlády několik minut po poledni s asi čtvrthodinovým zpožděním. Členové vlády čekali na premiéra, který k autobusu přiběhl na poslední chvíli. Novinářům řekl, že oběd s hlavou státu bude spíše společenskou záležitostí. Předsedu vlády bude například zajímat názor prezidenta na politiku České národní banky a na její rozhodnutí zvýšit úrokové sazby.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) očekává, že se prezident členů vlády bude ptát na priority jednotlivých ministerstev pro letošní rok. Jednou z otázek, o nichž se bude mluvit, podle něj může být i nový koronavirus. Podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO) se Zeman obvykle při vzájemných setkáních zajímá o problémy spojené s jadernou a solární energetikou.

Zeman měl původně Babišův kabinet přijmout už na začátku února. Protože se ale 3. února Česko loučilo se zesnulým předsedou Senátu Jaroslavem Kuberou, byl termín přesunut na 17. února. Kvůli jarním prázdninám a nemoci členů vlády byl pak termín podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka posunut na dnešek.

S ministry se Zeman setkává po více než roce. Předloni prezident menšinový kabinet hostil 10. prosince na adventní večeři.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Brusel poslal do Prahy další reakci k Babišovu auditu

24.10.2020 11:12 Evropská komise poslala do Prahy svou reakci na české stanovisko k auditní zprávě komise o údajném…

Vnitro eviduje 350 žádostí o kompenzaci za opatření za 4,8 miliardy

24.10.2020 10:05 Ministerstvo vnitra eviduje k minulému pátku 350 žádostí o kompenzaci za ztráty, které vznikly v…

Prymulovo tvrzení je naprosto nehorázné, říká politolog. Babiš ale bude…

23.10.2020 22:01 Aktualizováno Není zaskočen tím, že ministr zdravotnictví Roman Prymula odmítá rezignovat a své křeslo hájí i po…

KSČM chce návrat českých lékařů z EU a doplacení jejich mezd

23.10.2020 21:37 Komunisté chtějí, aby vláda jednala s Evropskou unií o návratu českých lékařů z unijních zemí a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama