Zeman v Lánech obědvá s členy vlády. Razii na MPSV označil za průšvih

Na lánském zámku začal pracovní oběd prezidenta Miloše Zemana s vládou. Členové kabinetu Andreje Babiše (ANO) se do venkovského sídla prezidenta vydali společně autobusem ze Strakovy akademie. V Lánech by podle předpokladu měli premiér s ministry strávit asi hodinu a půl. Mezi ministry chybí šéfka ministerstva práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD), která odjela řešit policejní zásah na svém úřadu. Zeman záležitost při setkání označil za "průšvih".

Přidejte svůj názor 16 komentářů

Prezident Miloš Zeman
doporučujeme

Zeman setkání zahájil společnou fotografií. Ještě před jejím pořízením ministrům podal ruku. Řekl při tom, že s polovinou z nich si tyká a doufá, že do konce volebního období si potyká i s ostatními. Šéfce úřadu vlády Tünde Bartha vytkl, že v minulosti pracovala pro podnikatele Zdeňka Bakalu, kterého Zeman často kritizuje.

Babišův kabinet odjel od úřadu vlády několik minut po poledni s asi čtvrthodinovým zpožděním. Členové vlády čekali na premiéra, který k autobusu přiběhl na poslední chvíli. Novinářům řekl, že oběd s hlavou státu bude spíše společenskou záležitostí. Předsedu vlády bude například zajímat názor prezidenta na politiku České národní banky a na její rozhodnutí zvýšit úrokové sazby.

Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) očekává, že se prezident členů vlády bude ptát na priority jednotlivých ministerstev pro letošní rok. Jednou z otázek, o nichž se bude mluvit, podle něj může být i nový koronavirus. Podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO) se Zeman obvykle při vzájemných setkáních zajímá o problémy spojené s jadernou a solární energetikou.

Zeman měl původně Babišův kabinet přijmout už na začátku února. Protože se ale 3. února Česko loučilo se zesnulým předsedou Senátu Jaroslavem Kuberou, byl termín přesunut na 17. února. Kvůli jarním prázdninám a nemoci členů vlády byl pak termín podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka posunut na dnešek.

S ministry se Zeman setkává po více než roce. Předloni prezident menšinový kabinet hostil 10. prosince na adventní večeři.

Loading...
Vstupte do diskuze (16)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda varuje před rychlým rušením omezení proti šíření koronaviru

05.04.2020 16:04 Vláda varuje před rychlým rušením omezení, která vyhlásila ve snaze omezit šíření nového koronaviru…

Zeman na schůzce v Lánech zakázal oběd, jedlo se podle něj pod rouškami

05.04.2020 15:56 Členové prezidentova expertního týmu si mohli občerstvení na sobotní schůzce podstrkovat pod roušku…

Povinné roušky? USA by si měly vzít příklad z Česka, soudí bývalý diplomat

05.04.2020 15:09 Zatímco Spojenými státy v posledních dnech hýbe debata o přínosech a nevýhodách plošného nošení…

Průzkum: Volby by vyhrálo ANO, má nejvyšší zisk za posledních šest let

05.04.2020 15:05 Aktualizováno Sněmovní volby by v březnu vyhrálo hnutí ANO s 34,5 procenta před ODS se 14 procenty a Piráty s 13…

Související:

Právě se děje

Další zprávy