Síkela vyzval ERÚ ke snížení regulované složky ceny elektřiny pro příští rok

Energetický regulační úřad (ERÚ) má udělat maximum pro to, aby snížil regulovanou složku ceny elektřiny pro příští rok, vyzval jej k tomu ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN). Po úřadu chce, aby ožehavé aktuální téma lépe komunikoval s veřejností. 

Síkela na sociální síti X informoval, že se dnes opět sešel s předsedou Rady ERÚ Stanislavem Trávníčkem. "Zdůraznil jsem, že je potřeba, aby ERÚ v následujících dnech udělal maximum pro to, aby snížil regulovanou složku ceny elektřiny pro příští rok," uvedl.

"Opět mě ubezpečil o tom, že většiny zákazníků se navrhovaný nárůst regulované složky nedotkne vůbec, nebo jen minimálně, protože ho téměř celý vykompenzuje pokles silové složky," podotkl ministr průmyslu.

Síkela vyzval Trávníčka, aby ERÚ o tom samém ubezpečil veřejnost a uspořádal tiskovou konferenci, kde podrobně vysvětlí důvody navýšení regulované složky a její dopady na zákazníky.

Podle návrhu ERÚ pro příští rok by měla regulovaná složka energií, zejména elektřiny, stoupnout výrazně. Pro domácnosti to znamená meziroční nárůst o 71 %, což by se promítnulo v průměrném zvýšení ceny o přibližně 1408 Kč za megawatthodinu elektřiny (MWh) s DPH. Pro velké odběratele by nárůst byl ještě větší, přičemž na hladině vysokého napětí by měl dosáhnout 113 % a na hladině velmi vysokého napětí dokonce 206 %.

Co se týká plynu, ERÚ navrhuje meziroční nárůst regulované složky o 39 % pro domácnosti, což by znamenalo zvýšení ceny o zhruba 125 Kč za MWh plynu. Pro velkoodběratele by nárůst měl dosáhnout 42,5 %.

Celkový nárůst cen energií je způsoben nárůstem nákladů na elektřinu a plyn na světových trzích, a to zejména z důvodu zvýšené poptávky a poklesu dostupnosti některých energetických zdrojů. Vláda zvažuje různá opatření, která by mohla pomoci minimalizovat dopad těchto cenových změn na občany a podniky v České republice.

Související

Zbyněk Stanjura

Vláda řeší s podnikateli ceny energií, regulovaná složka totiž výrazně vzroste

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) a ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (STAN) se setkali se šéfy Svazu průmyslu a dopravy a Hospodářské komory Janem Rafajem a Zdeňkem Zajíčkem, aby projednali cílenou vládní pomoc s cenami energií pro firmy z energeticky nejvíce náročných odvětví. Navázali tak na jednání s premiérem Petrem Fialou z konce října. Výsledkem je dohoda, že vláda do poloviny prosince najde a představí řešení, které zmírní dopady oznámeného navýšení regulované složky ceny elektřiny ERÚ na tyto společnosti.

Více souvisejících

Jozef Síkela Elektřina Energetika Energetický regulační úřad

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

Pohřeb Alexeje Navalného se koná pod dohledem policie. Ta je připravena zatýkat

Rusové se dnes rozloučili s Navalným. Policie postavila bariéry, úřady vydaly tělo na poslední chvíli

Ruští policisté postavili bariéry na cestě z moskevského metra ke kostelu, kde dnes proběhlo poslední rozloučení s opozičním politikem Alexejem Navalným. K chrámu Ikony Matky Boží v moskevské čtvrti Marjino také přijely vozy pro přepravu zatčených. Ruské úřady příbuzným tělo zesnulého ruského opozičníka dlouho nevydaly, rodina jej obdržela až na poslední chvíli.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rakety Jars (dle NATO SS-29)

Rusko otestovalo mezikontinentální raketu Jars

Ruské ministerstvo obrany oznámilo zkoušku své mezikontinentální rakety Jars, která odstartovala z kosmodromu Pleseck u Archangelsku na severu evropské části Ruska a úspěšně zasáhla cíl ve vojenském prostoru Kura na Kamčatce na ruském Dálném východě.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelská armáda: Yahalom Unit

Masakr se stovkou mrtvých a stovkami zraněných. Střelba do davu u humanitárního konvoje světu vyrazila dech

Pásmem Gazy otřásá incident, při němž přišlo o život více než sto lidí. Ti měli být zastřeleni vojáky izraelské armády při rozdávání humanitární pomoci. Útok odsoudila řada států světa a mezinárodní společenství žádá vyšetřování střelby. Izrael ale tvrdí, že většina obětí zemřela při tlačenici, kdy se lidé snažili dostat k humanitárnímu konvoji.

včera

včera

včera

včera

Putin tvrdí, že se nechystá rozmístit jaderné zbraně ve vesmíru

Ruský prezident Vladimir Putin odmítl tvrzení o plánech Ruska na rozmístění jaderných zbraní ve vesmíru. Tuto informaci uvedl na nedávném jednání své bezpečnostní rady, kde současně diskutoval s nejbližšími spolupracovníky o neutralizaci hrozeb ve vesmíru.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy