Bylo zřejmé, že budou školy zavřené delší dobu, konstatují jejich zástupci

Současný vývoj kolem epidemie covidu-19, za kterého zřejmě nebude snadné už na začátku listopadu znovu otevřít školy, se dal očekávat, shodli se dnes předseda Asociace ředitelů základních škol Michal Černý a předseda spolku Pedagogická komora Radek Sárközi. Slibu ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO), že se první stupně vrátí do škol 2. listopadu, podle svých slov již dříve nevěřili. Podobně se vyjádřila také předsedkyně spolku Učitelská platforma Petra Mazancová.

Školství, ilustrační foto
doporučujeme

Školy kromě mateřských a speciálních jsou od 14. října uzavřené a děti se učí na dálku. Prymula dosud tvrdil, že se 2. listopadu bezpodmínečně obnoví prezenční výuka dětí z prvního stupně základních škol. Ministr školství Robert Plaga (ANO) naopak říkal, že pokud by se epidemická situace nelepšila, tak se ani mladší děti do škol vrátit nemusí. Dnes to Prymula připustil také. K prezenční výuce by se podle něj mohli vrátit přednostně třeba jen žáci prvních a druhých tříd.

Podle Černého to vzhledem k vývoji není překvapivé. "Já jsem od začátku spíš měl pocit, že bude velký problém, aby se školy otevřely," řekl. "Já si myslím, že pan ministr Plaga říkal to, co odpovídalo poznatkům a zkušenostem. Myslím si, že pan Prymula z nějakého důvodu pravděpodobně říkal spíš zbožné přání," dodal.

Podle Sárköziho je komunikace vlády směrem ke školám i rodičům stále špatná. "Pomohlo by, kdyby MŠMT zřídilo web pro rodiče s přehlednými informacemi. Ministr Plaga by měl zřídit co nejdříve krizový tým, kde by zasedli zástupci školských spolků," řekl.

Podle něj zůstanou školy zavřené i v listopadu a ředitelé s delším uzavřením počítají. "Je třeba počkat, až výrazně klesne počet nově nakažených. Vláda by měla zvážit zavedení opatření i pro mateřské školy, které byly bohužel přehlíženy už na jaře. Zdraví a život jsou důležitější než prezenční výuka," uvedl.

Podle Mazancové lidi mate, že ministr zdravotnictví slibuje věci, které není reálné dodržet a zároveň jim vyčítá, že sami nedodržují opatření. Podle ní tak ministr ztrácí autoritu. Například střední škola, kde Mazancová učí, podle ní už více méně počítá s tím, že distanční výuka potrvá do Vánoc.

Černý a Mazancová by nicméně považovali za rozumný kompromis, kdyby se do lavic mohli 2. listopadu vrátit aspoň nejmladší školáci. Podle Mazancové by se mělo uvažovat třeba i o rozdělení prvňáků a druháků do menších skupin jako na jaře. "Pokud se nemůže vrátit celý první stupeň, ať se vrátí aspoň první a druhé třídy. Určitě to má větší smysl u těchto dvou ročníků než u těch ostatních," uvedl Černý. "Z pedagogického hlediska je dobře, aby děti přišly do škol co nejdříve," řekl. Dodal, že ale chápe a respektuje, že ze zdravotnického hlediska je třeba hlavně zamezit šíření viru.

Sárközi doplnil, že řada škol se stále potýká s potížemi při výuce na dálku. Chybí jim notebooky a internetové připojení pro žáky ze sociálně slabých rodin. Zhruba 1,3 miliardy korun, které na dovybavení základním školám poslalo ministerstvo školství, podle Sárköziho stačí sotva na techniku pro učitele. Pomoci by školám mělo i ministerstvo práce a sociálních věcí, míní.

Už na jaře vláda kvůli koronaviru zavřela školy 11. března. Na rozdíl od současnosti nebyla výuka na dálku povinná. Školy se začaly postupně v omezeném režimu otevírat v květnu a červnu, ale část dětí se až do konce školního roku učila z domova. Do nového školního roku stát vstupoval s tím, že se školy budou zavírat nanejvýš lokálně podle situace v jednotlivých regionech a podílu nakažených v jednotlivých školách.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rozhodnutí o maturitě je odborné a má se řídit názorem MŠMT, varuje Hamáček

08.03.2021 19:00 Aktualizováno Rozhodnutí o podobě letošních maturit by mělo být odborné a mělo by vycházet ze stanoviska…

Plaga nesouhlasí s návrhem premiéra na úřední maturity

08.03.2021 17:20 Ministr školství Robert Plaga (za ANO) nesouhlasí s návrhem premiéra Andreje Babiše (ANO) na…

Ministerstvo doporučilo školám, aby se připravily na distanční zápisy

08.03.2021 16:58 Zápisy do prvních tříd a do mateřských škol se budou letos zřejmě podobně jako loni konat bez…

Politologové: Za debatou o maturitách mohou být volby či epidemie

08.03.2021 15:17 Debata o podobě maturit v letošním roce je namístě, ale měla by se vést na základě širší odborné a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama