Bylo zřejmé, že budou školy zavřené delší dobu, konstatují jejich zástupci

Současný vývoj kolem epidemie covidu-19, za kterého zřejmě nebude snadné už na začátku listopadu znovu otevřít školy, se dal očekávat, shodli se dnes předseda Asociace ředitelů základních škol Michal Černý a předseda spolku Pedagogická komora Radek Sárközi. Slibu ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO), že se první stupně vrátí do škol 2. listopadu, podle svých slov již dříve nevěřili. Podobně se vyjádřila také předsedkyně spolku Učitelská platforma Petra Mazancová.

Školy kromě mateřských a speciálních jsou od 14. října uzavřené a děti se učí na dálku. Prymula dosud tvrdil, že se 2. listopadu bezpodmínečně obnoví prezenční výuka dětí z prvního stupně základních škol. Ministr školství Robert Plaga (ANO) naopak říkal, že pokud by se epidemická situace nelepšila, tak se ani mladší děti do škol vrátit nemusí. Dnes to Prymula připustil také. K prezenční výuce by se podle něj mohli vrátit přednostně třeba jen žáci prvních a druhých tříd.

Podle Černého to vzhledem k vývoji není překvapivé. "Já jsem od začátku spíš měl pocit, že bude velký problém, aby se školy otevřely," řekl. "Já si myslím, že pan ministr Plaga říkal to, co odpovídalo poznatkům a zkušenostem. Myslím si, že pan Prymula z nějakého důvodu pravděpodobně říkal spíš zbožné přání," dodal.

Podle Sárköziho je komunikace vlády směrem ke školám i rodičům stále špatná. "Pomohlo by, kdyby MŠMT zřídilo web pro rodiče s přehlednými informacemi. Ministr Plaga by měl zřídit co nejdříve krizový tým, kde by zasedli zástupci školských spolků," řekl.

Podle něj zůstanou školy zavřené i v listopadu a ředitelé s delším uzavřením počítají. "Je třeba počkat, až výrazně klesne počet nově nakažených. Vláda by měla zvážit zavedení opatření i pro mateřské školy, které byly bohužel přehlíženy už na jaře. Zdraví a život jsou důležitější než prezenční výuka," uvedl.

Podle Mazancové lidi mate, že ministr zdravotnictví slibuje věci, které není reálné dodržet a zároveň jim vyčítá, že sami nedodržují opatření. Podle ní tak ministr ztrácí autoritu. Například střední škola, kde Mazancová učí, podle ní už více méně počítá s tím, že distanční výuka potrvá do Vánoc.

Černý a Mazancová by nicméně považovali za rozumný kompromis, kdyby se do lavic mohli 2. listopadu vrátit aspoň nejmladší školáci. Podle Mazancové by se mělo uvažovat třeba i o rozdělení prvňáků a druháků do menších skupin jako na jaře. "Pokud se nemůže vrátit celý první stupeň, ať se vrátí aspoň první a druhé třídy. Určitě to má větší smysl u těchto dvou ročníků než u těch ostatních," uvedl Černý. "Z pedagogického hlediska je dobře, aby děti přišly do škol co nejdříve," řekl. Dodal, že ale chápe a respektuje, že ze zdravotnického hlediska je třeba hlavně zamezit šíření viru.

Sárközi doplnil, že řada škol se stále potýká s potížemi při výuce na dálku. Chybí jim notebooky a internetové připojení pro žáky ze sociálně slabých rodin. Zhruba 1,3 miliardy korun, které na dovybavení základním školám poslalo ministerstvo školství, podle Sárköziho stačí sotva na techniku pro učitele. Pomoci by školám mělo i ministerstvo práce a sociálních věcí, míní.

Už na jaře vláda kvůli koronaviru zavřela školy 11. března. Na rozdíl od současnosti nebyla výuka na dálku povinná. Školy se začaly postupně v omezeném režimu otevírat v květnu a červnu, ale část dětí se až do konce školního roku učila z domova. Do nového školního roku stát vstupoval s tím, že se školy budou zavírat nanejvýš lokálně podle situace v jednotlivých regionech a podílu nakažených v jednotlivých školách.

Související

Školství

Uzávěra 1. a 2. tříd bude potíž hlavně pro rodiče, míní zástupci škol

Uzavření prvních a druhých tříd bude podle předsedy Asociace ředitelů základních škol Michala Černého zřejmě větší problém pro rodiče než pro školy. Pokud potrvá distanční výuka těchto dětí tři týdny, školy to podle něj dobře zvládnou. S uzavřením škol počítá, i když o něm vláda zatím definitivně nerozhodla. Podle vedoucí platformy Ředitelky a ředitelé mateřinek Andrey Benešové měla vláda provoz školek omezit již dříve. Situace se v nich od podzimu nadále zhoršila, řekla.
Jiří Zajíček

Odklad návratu žáků do lavic zástupce škol nepřekvapil

Odložení návratu žáků do lavic v souvislosti se špatnou epidemickou situací zástupce škol moc nepřekvapilo. Současný vývoj epidemie k tomu podle nich směřoval. Podle předsedy Unie školských asociací CZESHA Jiřího Zajíčka a šéfky Asociace ředitelů gymnázií Renaty Schejbalové by otevření škol asi nyní bylo špatné.

Více souvisejících

Michal Černý Radek Sárközi (prezident Pedagogické komory) Školství

Aktuálně se děje

před 32 minutami

Elon Musk a Donald Trump

Elon Musk uspěl, kde mohl. V americké politice ale nejspíš narazí, naznačuje Ringlerová

Elon Musk zvažuje vznik nové politické strany, tzv. America Party, která by podle něj cíleně zasáhla do několika klíčových volebních obvodů a mohla ovlivňovat rozhodování v Kongresu. Podle expertky Zuzany Ringlerové z brněnské Masarykovy univerzity je ale pro nový subjekt ve většinovém systému USA extrémně obtížné uspět. Přesto by Musk mohl narušit rovnováhu mezi republikány a demokraty.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 4 hodinami

včera

Král Charles III. (Karel III.)

Karel III. je neoblomný. V plánech panovníka figuruje i princ Harry

Vztahy mezi britskou královskou rodinou a princem Harrym, který ji před lety opustil, jsou velmi komplikované. Veřejnost proto nemůže tušit ani to, zda se s mladším synem panovníka počítá na budoucím pohřbu krále Karla III. Novináře se ale ponořili do plánů smutečního obřadu a zjistili pravdu. 

včera

Houby, ilustrační fotografie.

Růstu hub přeje počasí. Odborníci radí, kam na ně vyrazit

Počasí v Česku se v posledních dnech umoudřilo. Po tropické epizodě přišlo ochlazení, vyskytly se i srážky, dokonce místy vydatné. Panují tak dobré podmínky pro růst hub. Potvrzují to informace od Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Na Ukrajině zuří brutální boje po celé frontě. Obrana zatím drží, vlny útočníků jsou ale nekonečné

Zatímco ukrajinská města čelí zesilujícím vzdušným útokům, situace na frontě zůstává kritická. Ruské síly se pokoušejí vyčerpat ukrajinskou obranu koordinovanými operacemi podél více než tisíc kilometrů dlouhé linie bojů. Ruské zdroje deklarují, že cílem těchto postupů je vytvoření nárazníkové zóny podél hranic a obklíčení ukrajinských jednotek v okolí strategického města Pokrovsk, o které se svádějí urputné boje již několik měsíců.

včera

Vít Rakušan na setkání s příznivci v Brandýse nad Labem (20.1.2025)

Německo svolalo evropské politiky na summit o migraci

Alexander Dobrindt, německý ministr vnitra, který ze strany bavorských konzervativců prosazuje tvrdý přístup k migraci, pozval své kolegy z Česka, Polska, Francie, Rakouska a Dánska na summit, který se uskuteční 18. července na nejvyšší hoře Německa.

včera

včera

Vladimir Putin a Donald Trump

Trump zřejmě pochopil, co je Putin zač. Transakční diplomacie s ideologem nebude fungovat

Prezident Donald Trump prožil zásadní obrat ve svém vnímání Vladimira Putina – přestal věřit, že lze zopakovat iluzorní „reset“ vztahů, které prosazoval jak on sám, tak jeho mnozí předchůdci od dob studené války. Pokud Trump skutečně pochopil, že s Kremlem nelze jednat jako s rovnocenným obchodním partnerem, ale pouze jako se strategickým protivníkem, může to představovat jeden z nejzásadnějších posunů v jeho dosavadní zahraniční politice.

včera

včera

Íránské jaderné zařízení Fordo

Izraelci přiznali, že íránské zásoby obohaceného uranu nejsou zcela zničené

Izrael potvrdil, že část íránských zásob obohaceného uranu přečkala červnové americko-izraelské útoky na jaderná zařízení. Podle izraelského úředníka může být přeživší materiál stále dostupný. Útoky byly údajně připravovány od loňska v reakci na podezření z vývoje jaderné zbraně. USA tvrdí, že operace zbrzdila Teherán o roky, Írán však inspektory do zasažených zařízení již nepustí.

včera

včera

včera

Bašár al-Asad

Nikdo je už nikdy neuvidí. Systematická likvidace z rukou Asadova režimu zabila desítky tisíc lidí

Režim někdejšího syrského prezidenta Bašára Asada po sobě zanechal krajinu poznamenanou systematickým násilím a masovým zabíjením. Během třináct let trvajícího konfliktu zemřely desítky tisíc lidí, často bez soudu a bez možnosti obrany. Jejich těla mizela v utajených hrobech a jména ze záznamů. Až pád režimu v prosinci 2024 umožnil odkrýt místa, která dosud existovala jen ve svědectvích přeživších.

včera

včera

V Kyjevě umírali lidé při dalším ruském útoku. (17.6.2025)

Nová ruská taktika systematicky ničí ukrajinská města. Umírají civilisté, přibývá útoků drony

Ukrajina čelí bezprecedentní vlně ruských vzdušných útoků, které cílí nejen na frontu, ale i na města hluboko ve vnitrozemí. V Kyjevě i dalších regionech se opakují noční nálety stovek dronů a raket. Nová taktika Ruska spočívá v masivním nasazení bezpilotních letounů, které přetěžují ukrajinskou obranu a ničí civilní infrastrukturu. Obětí přibývá a roste i tlak na spojence, aby urychleně posílili dodávky obranných systémů.

včera

Fico se k soudu nechystá. Střelci odpustil, zaútočil na opozici a média

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) naznačil, že se neplánuje osobně účastnit soudního procesu ve věci atentátu na svou osobu. Prohlásil také, že střelci odpustil. Zaútočil naopak na opoziční politiky a média. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy