Na vysokých školách se zastavuje trend úbytku studentů, "magistr" je opět v kurzu

Na vysokých školách se v minulém roce začal zastavovat pokles počtu studentů z předchozích let. V souvislosti s demografickým vývojem, kdy do studia začínají nastupovat silnější ročníky, přibylo poprvé zapsaných meziročně o šest procent. Celkový počet studentů byl 288.915, o 0,3 procenta menší než o rok dřív.

Školství, ilustrační foto
doporučujeme

Vyplývá to z výroční zprávy o vzdělávání v ČR v roce 2019, o které ministr školství Robert Plaga (ANO) v pondělí informuje vládu. Podle zprávy lze v následujících letech očekávat postupný nárůst počtu vysokoškolských posluchačů.

"V roce 2019 nastoupilo ke studiu na vysoké škole 57.119 studujících, kteří se ke studiu na vysoké škole zapsali vůbec poprvé (takzvaní poprvé zapsaní), což je o 3122 studentů více než v roce 2018. Zatímco v předchozích letech narůstal počet poprvé zapsaných velmi pozvolna, v roce 2019 došlo k výraznějšímu nárůstu, a to o celých šest procent," stojí ve zprávě. Nárůst podle ministerstva souvisí s tím, že ze středních škol začínají vycházet demograficky silnější ročníky.

"Celkový počet studentů veřejných a soukromých vysokých škol k 31. prosinci 2019 byl 288.915, dynamika poklesu z předchozích let se zastavila," uvedl úřad. Ve srovnání s předešlým rokem se podle něj snížil počet studentů o 750. "Počet studentů poklesl pouze o 0,3 procenta a během následujících let lze v návaznosti na stoupající počty poprvé zapsaných očekávat jeho postupný nárůst," dodalo ministerstvo.

Za poslední desetiletí ubyla vysokým školám v důsledku demografického vývoje zhruba čtvrtina studentů. Zatímco mezi roky 1989 a 2010 jich přibylo z 113.500 na přibližně 396.000, loni jich bylo o přibližně 107.000 méně. Úbytek se týká hlavně Čechů. Počty cizinců na vysokých školách se pořád zvyšovaly. Ke konci loňského roku jich bylo 46.441, tedy asi o 1771 víc než v předchozím roce. Tvořili zhruba 16,1 procenta všech posluchačů, což byl meziročně asi jednoprocentní nárůst.

Kolem 50 procent zájemců o studium míří na vysokou školu hned po maturitě. Druhá polovina se o vysokou školu uchází opakovaně nebo později. Tuto část přihlášených tvoří nadále hlavně slabší ročníky.

Podle ministerstva se také zvětšuje podíl absolventů studia bakalářských programů, kteří pokračují v navazujícím magistru. "Tento podíl po poklesu v letech 2009 až 2014 opět roste, a v současné době činí více jak 85 procenta," uvedl úřad. Na některých fakultách se podle něj hlásí na navazující magisterské studium dokonce víc zájemců než do bakaláře. Podle ministerstva se jedná třeba o pedagogiku.

Pedagogické fakulty dostávají nyní kvůli nedostatku učitelů zvláštní podporu navíc. Loni jim ministerstvo poskytlo vedle běžných příjmů 200 milionů Kč navíc na růst platů na fakultách a posílení praxe při studiu. "Na celkové počty studentů tedy má vliv nejen vývoj populační křivky, ale i změny v organizaci vysokoškolského vzdělávání, aktuální potřeby společnosti a v neposlední řadě způsob financování vysokoškolského studia," uzavřel úřad.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Začátek školy se blíží. Asociace už vidí problém, zmatky jsou kolem rozvrhů

12.08.2020 11:35 Za týden budou školy vědět, za jakých podmínek se od září otevřou vzhledem ke stálé přítomnosti…

U školních potřeb táhne ekologie, k dostání jsou i sety s rouškou

09.08.2020 09:44 U školních potřeb bude letos převažovat důraz na udržitelnost. Řetězce rozšířily nabídku zboží z…

Na školách v Česku roste počet dětí-cizinců, nejvíc jsou zastoupeni…

08.08.2020 09:39 Děti 111 různých státních příslušností loni navštěvovaly české mateřské školy. Celkově do…

Univerzity chtějí učit prezenčně, jen v případě nutnosti online

06.08.2020 14:59 Brněnské vysoké školy zatím počítají s normální prezenční výukou v podzimním semestru, připravují…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama