Nákaza covid-19 se vyskytla i na některých VŠ kolejích v Praze

Nákaza novým koronavirem, který způsobuje nemoc covid-19, se v uplynulých týdnech vyskytla i na kolejích pražských univerzit. Potvrdila se u sedmi studentů, kteří pobývali na kolejích České zemědělské univerzity (ČZU), Vysoké školy ekonomické (VŠE) a Univerzity Karlovy (UK).

studium

"Na kolejích ČZU jsou nyní tři lidé, u kterých byla potvrzena nemoc covid-19," uvedla mluvčí ČZU Karla Mráčková. Další tři nemocní se podle mluvčí VŠE Martiny Mlynářové vyskytly na kolejích VŠE. Jeden je na kolejích UK, řekl mluvčí školy Václav Hájek.

Všichni tři nemocní z ČZU nyní podle Mráčkové čekají na kontrolní testy, aby mohli být propuštěni z karantény. "Jinak máme další tři lidi v preventivní izolaci, kteří buď byli v kontaktu s pozitivním nebo přiletěli z rizikové oblasti," dodala.

Mráčková informovala o dvou nemocných studentech 20. března. Tehdy uvedla, že jsou v domácí karanténě a na kolejích nepobývají. Univerzita před tím informovala, že někteří studenti na kolejích ignorovali zákaz shromažďování. Podle Mráčkové se tam scházely skupinky deseti až 15 studentů. Škola kvůli tomu očekávala další rozšíření nemoci covid-19 mezi ubytovanými. Na kolejích ČZU nyní pobývá asi zahraničních 450 studentů a 50 Čechů a Slováků.

Dva nakažení z VŠE byli podle Mlynářové hospitalizování Na Bulovce a v Ústřední vojenské nemocnici. Třetí nemocný s covid-19 se léčí na koleji Blanice jen s mírnými příznaky, řekla. "Žádná nemocnice nemocného nechtěla přijmout," dodala. Na kolejích VŠE zůstalo po uzavření škol asi 650 cizinců, převážně jsou z Ruska a dalších zemí bývalého Sovětského svazu, Číny a USA. Asi 700 dalších ubytovaných jsou Češi.

Nákaza v ubytovacích zařízeních UK se zatím potvrdila pouze u jednoho člověka, který je v izolaci na koleji ve vyčleněné karanténní kapacitě, řekl Hájek. Z původních 10.644 studentů zůstalo na kolejích odhadem 4100 lidí, z toho kolem polovina cizinců, dodal.

Vysoká škola chemicko-technologická v Praze zatím podle svého mluvčího Michala Janovského o žádném oficiálně evidovaném případu nákazy covid-19 na kolejích neví. Žádný výskyt nákazy novým koronavirem se dosud nepotvrdil ani na kolejích Českého vysokého učení technického (ČVUT), doplnila Jana Kosturská ze Správy účelových zařízení ČVUT v Praze.

Zatím nejvíce potvrzených případů nákazy covid-19 mezi studenty na kolejích je znám z Olomouce. V bloku s nejpřísnějším epidemiologickým režimem tam v pondělí bylo 49 lidí, v druhém zůstávalo až 80 v karanténě. Mezi nemocnými byli pouze cizinci a podle informací univerzity měli pouze lehké projevy nemoci nebo neznatelné příznaky.

Zemřel oblíbený herec Josef Abrhám, bylo mu 82 let

17.05.2022 10:40 Ve věku 82 let zemřel legendární herec Josef Abrhám, držitel Českého lva či Ceny Thálie za…

ON-LINE 83. den války: Ruské okupační jednotky pokračují v útocích na…

17.05.2022 12:55 Ruský agresor pokračuje v útocích v operační zóně na východě Ukrajiny, zejména v oblasti Doněcku. V…

Počasí: Česko zřejmě čekají první letošní tropy i bouřky

17.05.2022 06:30 Suché počasí v tomto týdnu skončí. Po pondělním slunečném a horkém dni se pozdě odpoledne začala…

U Kyjeva našli v hromadném hrobě tělo českého občana

17.05.2022 08:55 Tělo českého občana bylo nalezeno u Kyjeva v hromadném hrobě. Jde o českého řidiče kamionu, který…

Turecko neschválí rozšíření NATO o Švédsko a Finsko

16.05.2022 21:57 Turecko neschválí rozšíření Severoatlantické aliance o Švédsko a Finsko. Dnes to podle agentury…

Ukrajinské školy budou žákům uznávat studium v Česku

07.05.2022 08:34 Ukrajinské školy budou žákům uznávat plnění povinné školní docházky v Česku. Ve spolupráci s…

Studenti se u přijímacích zkoušek v češtině horší, v matematice lepší

28.04.2022 15:26 Uchazeči o studium čtyřletých oborů získali letos u jednotných přijímacích zkoušek v průměru méně…

Ministerstvo školství vypsalo dotace na podporu Ukrajinců

08.04.2022 14:10 Aktualizováno Organizátoři kurzů češtiny a adaptačních skupin pro děti válečných uprchlíků z Ukrajiny mohou začít…

Při integraci Ukrajinců bude asi problém se zajištěním učitelů češtiny

07.04.2022 16:40 Při začleňování Ukrajinců do škol bude problém s kapacitou pro zajištění výuky češtiny jako cizího…

Související:

Právě se děje

reklama