Nákaza covid-19 se vyskytla i na některých VŠ kolejích v Praze

Nákaza novým koronavirem, který způsobuje nemoc covid-19, se v uplynulých týdnech vyskytla i na kolejích pražských univerzit. Potvrdila se u sedmi studentů, kteří pobývali na kolejích České zemědělské univerzity (ČZU), Vysoké školy ekonomické (VŠE) a Univerzity Karlovy (UK).

Přidejte svůj názor 4 komentáře

studium
doporučujeme

"Na kolejích ČZU jsou nyní tři lidé, u kterých byla potvrzena nemoc covid-19," uvedla mluvčí ČZU Karla Mráčková. Další tři nemocní se podle mluvčí VŠE Martiny Mlynářové vyskytly na kolejích VŠE. Jeden je na kolejích UK, řekl mluvčí školy Václav Hájek.

Všichni tři nemocní z ČZU nyní podle Mráčkové čekají na kontrolní testy, aby mohli být propuštěni z karantény. "Jinak máme další tři lidi v preventivní izolaci, kteří buď byli v kontaktu s pozitivním nebo přiletěli z rizikové oblasti," dodala.

Mráčková informovala o dvou nemocných studentech 20. března. Tehdy uvedla, že jsou v domácí karanténě a na kolejích nepobývají. Univerzita před tím informovala, že někteří studenti na kolejích ignorovali zákaz shromažďování. Podle Mráčkové se tam scházely skupinky deseti až 15 studentů. Škola kvůli tomu očekávala další rozšíření nemoci covid-19 mezi ubytovanými. Na kolejích ČZU nyní pobývá asi zahraničních 450 studentů a 50 Čechů a Slováků.

Dva nakažení z VŠE byli podle Mlynářové hospitalizování Na Bulovce a v Ústřední vojenské nemocnici. Třetí nemocný s covid-19 se léčí na koleji Blanice jen s mírnými příznaky, řekla. "Žádná nemocnice nemocného nechtěla přijmout," dodala. Na kolejích VŠE zůstalo po uzavření škol asi 650 cizinců, převážně jsou z Ruska a dalších zemí bývalého Sovětského svazu, Číny a USA. Asi 700 dalších ubytovaných jsou Češi.

Nákaza v ubytovacích zařízeních UK se zatím potvrdila pouze u jednoho člověka, který je v izolaci na koleji ve vyčleněné karanténní kapacitě, řekl Hájek. Z původních 10.644 studentů zůstalo na kolejích odhadem 4100 lidí, z toho kolem polovina cizinců, dodal.

Vysoká škola chemicko-technologická v Praze zatím podle svého mluvčího Michala Janovského o žádném oficiálně evidovaném případu nákazy covid-19 na kolejích neví. Žádný výskyt nákazy novým koronavirem se dosud nepotvrdil ani na kolejích Českého vysokého učení technického (ČVUT), doplnila Jana Kosturská ze Správy účelových zařízení ČVUT v Praze.

Zatím nejvíce potvrzených případů nákazy covid-19 mezi studenty na kolejích je znám z Olomouce. V bloku s nejpřísnějším epidemiologickým režimem tam v pondělí bylo 49 lidí, v druhém zůstávalo až 80 v karanténě. Mezi nemocnými byli pouze cizinci a podle informací univerzity měli pouze lehké projevy nemoci nebo neznatelné příznaky.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

V červnu se omezeně otevřou i střední a speciální školy

25.05.2020 20:20 Aktualizováno Do speciálních škol se budou moct vrátit děti se zdravotním postižením od 1. června. Schválila to…

Do škol se podle ministerstva vrátilo až 60 % žáků prvního stupně

25.05.2020 17:29 Na první stupeň základních škol se dnes podle odhadů ministerstva školství vrátilo až 60 procent…

Druhý stupeň ZŠ a další školy by se mohly otevřít 8. června, ale jen s…

25.05.2020 15:07 Žáci druhého stupně základních škol, středních škol, konzervatoří a vyšších odborných škol by se v…

Část dětí se dnes vrátila do škol, zbytek se dál učí doma

25.05.2020 11:42 Do základních škol se dnes ráno po dvou a půl měsících vrátila část žáků prvního stupně. Docházka…

Související:

Právě se děje

Další zprávy