Část vysokých škol v Praze už kvůli výuce na dálku rozhodla o úpravě podoby akademického roku. Prodlouží například zkouškové období, posunou lhůty pro odevzdání závěrečných prací či termíny pro státnice. Zkoušky se nyní mohou konat buď dálkově, nebo prezenčně s omezením do 10 osob.
Podmínky pro přijímací zkoušky, které budou většinou začátkem léta, se školy snaží naplánovat i pro případ trvajících omezení. Vyplývá to z odpovědí zástupců vysokých škol, které oslovila ČTK.
Díky novele zákona mohou vysoké školy v souvislosti s epidemií covidu-19 i po skončení loňského roku nadále pokračovat ve výuce a zkouškách na dálku, upravovat harmonogram studia a termíny přijímacích zkoušek. V uplynulém roce umožňoval školám tyto úpravy zvláštní zákon, jehož platnost 31. prosince skončila. Nová trvalá ustanovení ve vysokoškolském zákoně od 1. ledna na předchozí normu navazují.
Například Univerzita Karlova podle prorektorky Mileny Králíčkové v harmonogramu akademického roku prodloužila letní semestr a obě zkouškové období. Zkoušky se budou moct konat rovněž v červenci, letní prázdniny budou jen v srpnu podle potřeb fakult, vyplývá z opatření rektora na webu. O změnách ve svém harmonogramu rozhodla už i Vysoká škola chemicko-technologická (VŠCHT), uvedl její mluvčí Michal Janovský. Zimní semestr se podle něj prodloužil o dva týdny, aby se mohla konat výuka v laboratořích. V současnosti se ale mohou konat jen individuální konzultace či distanční vzdělávání.
Letní semestr se podle Janovského na VŠCHT zkrátí o jeden týden na 13 týdnů a skončí 28. května. Posune se část zkouškového období, termíny pro odevzdání bakalářských prací nebo začátek bakalářských státnic, vyjmenoval mluvčí.
Česká zemědělská univerzita v Praze podle prorektora Jiřího Remeše zatím o úpravě harmonogramu diskutuje. I on zmínil možnost posunu termínů pro závěrečné práce a státnice. "Studenti byli v souvislosti s vládními omezeními velmi postiženi dlouhodobou nemožností přístupu do laboratoří, kde řada z nich vypracovává experimentální část jejich závěrečných prací. Posun termínů by jim měl významně pomoci," vysvětlil.
Naopak České vysoké učení technické v Praze podle prorektorky Gabriely Achtenové změny v harmonogramu nechystá. Podobně se vyjádřila i mluvčí Vysoké školy ekonomické (VŠE) Martina Mlynářová.
Zástupci škol se shodli, že největší problém je nekonání praktické výuky. "Ve velmi těžké situaci jsou také studenti prvního ročníku, kteří přišli do zcela nového prostředí s novými, vyššími nároky na studium, a strávili zde fyzicky pouze jeden týden," uvedl Janovský. "Společně ve spolupráci zodpovědných garantů a proděkanů tyto problémy řešíme a věříme, že letní semestr nám umožní potřebné dohnat," řekla Králíčková.
Podmínky přijímacího řízení jsou podle zástupců škol většinou připravené i pro trvající omezení. Třeba některé fakulty VŠE podle Mlynářové již oznámily, že budou přijímat ve větší míře na základě výsledků ze středních škol. U běžných zkoušek funguje nyní ve školách prezenční i distanční forma.
Většina vysokých škol učila zimní semestr od začátku na dálku. Na distanční výuku musely přejít od konce září, semestr začal nejčastěji na přelomu září a října a skončil buď před Vánoci, nebo tento týden.
Související
Mladík napsal spolužačce, že bude střílet. Policie zasahovala ve škole
Revoluce ve školství: V Česku vzniknou středoškolská lycea
Školství , Vysoké školy , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) , Univerzita Karlova , VŠCHT , Česká zemědělská univerzita , VŠE Praha
Aktuálně se děje
před 44 minutami
Bývalý šéf Tesca se vrhnul na záchranu planety. V Africe vytváří megalomanský projekt
před 1 hodinou
Nervozita narůstá. Veřejnost i úřady čekají, co Trump udělá 6. ledna
před 2 hodinami
"Bezpečný prostor pro svobodu projevu." DSA po roce zveřejnila hodnocení Muskovy sítě X
před 3 hodinami
Situace v Pásmu Gazy se dramaticky zhoršuje. Při bombardování zemřely stovky lidí
před 4 hodinami
Asadovi jde o všechno. Povstání rebelů může ukončit jeho vládu nad Sýrií
před 4 hodinami
Diplomatická hra začíná. Trump staví Zelenského do nelehké pozice
před 6 hodinami
Svět na prahu obchodní války. Státy chtějí kvůli Trumpovi jednu měnu, USA hrozí Putinovi stoprocentními cly
před 8 hodinami
Situace v rebely obsazeném Aleppu se zhoršuje. Ruské bombardování neustává, počty mrtvých rostou
před 8 hodinami
Přehledně: Co se právě teď odehrává v Sýrii?
před 9 hodinami
Rumunsko balancuje nad propastí. V dusné proruské atmosféře volí parlament
před 10 hodinami
První krok nově zvolených lídrů EU: Vyrazili do Kyjeva podpořit Ukrajinu
před 11 hodinami
Krize v Sýrii: Kdo jsou povstalci, kteří ovládli Aleppo?
před 12 hodinami
Asad čelí v Sýrii jedné z největších výzev v kariéře
před 13 hodinami
Asad se poprvé vyjádřil k sobotnímu útoku povstalců na Aleppo
před 14 hodinami
Zimní počasí je tady. Příští týden dorazí sněžení, mrazy i ledovka
Aktualizováno včera
Ve StarDance dnes padla tři 30bodová hodnocení. Lucie Vondráčková skončila
včera
Krize v Gruzii eskaluje. Parlament je nelegitimní, na konci mandátu neodstoupím, prohlásila prezidentka
včera
Trump nasadí proti Číně tým jestřábů. Jak zareaguje peking?
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Na pražském Staroměstském náměstí se rozzářil vánoční strom
včera
Aleppo v plamenech. Syrští povstalci obsadili většinu města, útočí proti nim ruské stíhačky
Syrská válka zažila další zásadní zvrat, když povstalci převzali kontrolu nad většinou druhého největšího města Aleppa. Podle britské monitorovací skupiny Syrian Observatory for Human Rights (SOHR) došlo k intenzivnímu střetu mezi povstalci a vládními silami, přičemž ruské letectvo zareagovalo nálety na vybrané oblasti města. Tyto letecké útoky představují první takovou akci od roku 2016.
Zdroj: Libor Novák