Nová podoba maturit: Slohy nebudou, testy se prodlouží, praktické zkoušky až do léta

U maturitních zkoušek se letos podobně jako loni kvůli epidemii covidu-19 zruší písemné práce z povinné češtiny a cizích jazyků. Ústní zkoušky ve školách zůstanou povinné. Didaktické testy se na jaře budou konat v plánovaných termínech, na testy z jazyků bude o deset minut delší čas a na test z matematiky o 15 minut. Období školních maturit se prodlouží do 25. června, pro praktické zkoušky do 27. srpna. Praktická výuka bude možná i o letních prázdninách. Na tiskové konferenci to dnes oznámil ministr školství Robert Plaga (ANO).

Ilustrační foto
doporučujeme

K úpravám zkoušek přistoupilo ministerstvo s ohledem na trvající výuku na dálku i další opatření proti koronaviru, která komplikují vzdělávání. Maturanti, kteří pomáhali s epidemií v nemocnicích nebo sociálních službách a neuspějí u didaktických testů na začátku května, dostanou podle ministra možnost opravit si je 14. až 16. června. Ministerstvo jim navýší počet opravných pokusů z běžných dvou na tři. K mimořádnému termínu zkoušky v červnu se budou moci přihlásit i maturanti, kteří budou při řádném termínu testů v karanténě, uvedl ministr.

Ministerstvo loni koncem listopadu uvedlo, že kvůli epidemii nepředpokládá redukování jakékoliv části maturit. Testy připravuje centrum Cermat. To podle své ředitelky Michaely Kleňhové dostalo od ministerstva za úkol testy případně upravit tak, aby neobsahovaly látku posledního ročníku, kterou studenti probírali dálkově. Kleňhová dnes na debatě o vzdělávání řekla, že školy postupují podle rámcového programu a jednotné učební plány neexistují. Nedá se tak spolehlivě určit, co se učilo v posledním půlroce. "Nejsme schopni říct, co se v kterém ročníku učí. Nejsme schopni test zredukovat tak, aby neobsahoval látku probíranou při distančním vzdělávání," řekla Kleňhová.

Závěrečné zkoušky učňů budou mít dvě části místo tří. Praktická zkouška bude povinná pro všechny. Zda ji doplní písemná, nebo ústní část, bude podle Plagy moci určit škola. K maturitě i závěrečným zkouškám bude připuštěn každý, kdo prospěl v prvním pololetí. Ministerstvo školám doporučí, aby se od února ve výuce u závěrečných ročníků zaměřily jen na přípravu ke zkouškám.

Čas na písemnou závěrečnou zkoušku učňů se letos prodlouží o 30 minut, tedy ze čtyř hodin na 4,5 hodiny. Podobně získají maturanti víc času na testy. Didaktický test z češtiny potrvá místo 75 minut letos 85 minut, z cizího jazyka se prodlouží ze 100 minut na 110 minut a z matematiky ze dvou hodin na 135 minut.

Praktické zkoušky maturantů se rozhodnutím ministerstva budou moci konat do 27. srpna a učňů do 31. srpna. Stejně se prodlouží termíny pro absolutoria ve vyšších odborných školách a v konzervatořích. Žáci tím mají získat čas na to, aby si stihli doplnit i praktickou přípravu, která se nyní kvůli epidemii nemůže konat. U praktické části maturit bude moct ředitel změnit formu, délku či způsob hodnocení. Místo praktické zkoušky tak může zvolit například vypracování maturitní práce s obhajobou nebo zkoušku písemnou, řekl Plaga.

Změny vyhlásí ministr mimořádným opatřením v souvislosti s epidemií, jak mu to umožňuje novela zákona z loňského léta. Úpravy tak nebude muset schvalovat Parlament a prezident.

Podle údajů Cermatu se k jarnímu termínu maturit přihlásilo poprvé 72.751 studentů. Na společnou část maturitní zkoušky, která se dělá povinně z češtiny a dále z matematiky, nebo cizího jazyka, se jich chystá 70.990. Praktickou zkoušku má skládat 37.596 maturantů. V posledním ročníku učebních oborů je podle ministerstva školství kolem 27.000 žáků. Závěrečné zkoušky se konají obvykle od začátku do konce června.

Státní maturitní testy se mají konat od 3. do 7. května, školní maturity od 16. května, naplánované byly původně do 10. června. Praktické maturity začínají podle vyhlášky ministerstva od 1. dubna. Studenti se mohli k maturitě přihlásit do 1. prosince.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Do Česka dorazil první milion testů určených pro žáky

27.02.2021 15:56 Do České republiky dnes dorazila první zásilka antigenních testů, které jsou určeny pro testování…

Plaga chce co nejrychlejší návrat žáků do škol

27.02.2021 13:33 Jakmile to epidemická situace dovolí, je nutné udělat maximum pro návrat žáků a studentů do škol, a…

Uzavření pro školy není problém, tvrdí asociace. Rodiče na tom budou hůře

27.02.2021 11:24 Uzavření prvních a druhých tříd v rámci opatření proti šíření nemoci covid-19 by pro samotné…

Řada ředitelů škol a školek v Praze by zavření uvítala

26.02.2021 22:00 Aktualizováno Možné uzavření škol, které zvažuje vláda, by mnozí ředitele pražských škol, vzhledem k…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama