Odebrat podvodně získaný titul je komplikované, Piráti chtějí zákon změnit

Piráti chtějí novelou vysokoškolského zákona usnadnit odebírání podvodně získaných titulů. Opoziční strana o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Doprovodná úprava zákona o regulaci reklamy by měla současně omezit inzeráty společností, které nabízí pomůcky pro podvádění při studiu či vypracování seminárních a závěrečných prací na zakázku.

Jakub Michálek
doporučujeme

Piráti v návrhu poukazují na to, že vysoké školy mohou podle nynější úpravy z roku 2016 tituly odebírat jen těžko. Zákon požaduje soustavné nebo opakované jednání studenta proti dobrým mravům. Na přezkum jsou navíc pouze tři roky. Z dotazování Pirátů u osmi největších univerzit vyplynulo, že postup prakticky nevyužívají. Univerzita Karlova tak učinila ve dvou případech, Univerzita Palackého v jednom.

Strana upozorňuje na řadu mediálně známých případů, kdy byly podvody při závěrečné zkoušce odhaleny, ale titul odebrán nebyl. "Vedle soustavného a opakovaného porušování dobrých mravů, pro které může být dnes zahájeno řízení o vyslovení neplatnosti vykonání závěrečné zkoušky, navrhujeme doplnit i porušení závažné. Díky tomu budou nově postihováni i tací, kteří sice jednorázově, avšak závažně porušili dobré mravy," řekl šéf poslanců Pirátů Jakub Michálek.

Závažným porušením dobrých mravů by podle něj bylo například použití mikrosluchátka či opisování v závěrečné práci. Podle novely by se měla také prodloužit lhůta pro odebrání diplomu ze tří na 15 let. "Patnáctiletá lhůta se jeví jako dostatečně dlouhá a přitom stále poskytuje jistotu, že k odejmutí diplomu a titulu nemůže dojít v neomezeně dlouhé době," stojí v návrhu. Novela rovněž ukládá vysokým školám bezodkladné zveřejní závěrečné práce na svých webových stránkách.

Změna předpisu by také zakotvila povinnost studenta jednat při studiu čestně a poctivě. Současně by chtěli Piráti v zákonu o regulaci reklamy zakázat inzerci, která podněcuje k porušování právních předpisů nebo povinnosti uložené zákonem. To by podle nich spolu s povinností studentů jednat poctivě znamenalo zákaz reklam společností, které explicitně nabízejí mikrosluchátka a další prostředky pro podvádění při studiu či psaní seminárních a závěrečných prací na zakázku.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Od středy se částečně otevřou další školy. Nařízení vlády velmi ztíží výuku

24.11.2020 16:07 Ve středu se po několika týdnech výuky na dálku v omezené míře otevřou střední školy. Vrátit se do…

Brněnské univerzity se chystají na návrat části studentů, rektor MU…

23.11.2020 12:05 Někteří studenti posledních ročníků brněnských vysokých škol se vrátí k praktické či umělecké výuce…

Byl nejvyšší čas poslat nejmladší žáky do škol, distanční výuky nezvládali…

23.11.2020 11:20 Je na ní patrná úleva, že se od minulé středy vrátily nejmenší děti do lavic. Starostka Prahy 2…

Nařízená práce studentů má podle manuálu ministerstva přednost před výukou

20.11.2020 17:09 Studenti středních a vyšších odborných škol, které hejtmani povolali do nemocnic či domovů seniorů,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama