Odebrat podvodně získaný titul je komplikované, Piráti chtějí zákon změnit

Piráti chtějí novelou vysokoškolského zákona usnadnit odebírání podvodně získaných titulů. Opoziční strana o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Doprovodná úprava zákona o regulaci reklamy by měla současně omezit inzeráty společností, které nabízí pomůcky pro podvádění při studiu či vypracování seminárních a závěrečných prací na zakázku.

Jakub Michálek
doporučujeme

Piráti v návrhu poukazují na to, že vysoké školy mohou podle nynější úpravy z roku 2016 tituly odebírat jen těžko. Zákon požaduje soustavné nebo opakované jednání studenta proti dobrým mravům. Na přezkum jsou navíc pouze tři roky. Z dotazování Pirátů u osmi největších univerzit vyplynulo, že postup prakticky nevyužívají. Univerzita Karlova tak učinila ve dvou případech, Univerzita Palackého v jednom.

Strana upozorňuje na řadu mediálně známých případů, kdy byly podvody při závěrečné zkoušce odhaleny, ale titul odebrán nebyl. "Vedle soustavného a opakovaného porušování dobrých mravů, pro které může být dnes zahájeno řízení o vyslovení neplatnosti vykonání závěrečné zkoušky, navrhujeme doplnit i porušení závažné. Díky tomu budou nově postihováni i tací, kteří sice jednorázově, avšak závažně porušili dobré mravy," řekl šéf poslanců Pirátů Jakub Michálek.

Závažným porušením dobrých mravů by podle něj bylo například použití mikrosluchátka či opisování v závěrečné práci. Podle novely by se měla také prodloužit lhůta pro odebrání diplomu ze tří na 15 let. "Patnáctiletá lhůta se jeví jako dostatečně dlouhá a přitom stále poskytuje jistotu, že k odejmutí diplomu a titulu nemůže dojít v neomezeně dlouhé době," stojí v návrhu. Novela rovněž ukládá vysokým školám bezodkladné zveřejní závěrečné práce na svých webových stránkách.

Změna předpisu by také zakotvila povinnost studenta jednat při studiu čestně a poctivě. Současně by chtěli Piráti v zákonu o regulaci reklamy zakázat inzerci, která podněcuje k porušování právních předpisů nebo povinnosti uložené zákonem. To by podle nich spolu s povinností studentů jednat poctivě znamenalo zákaz reklam společností, které explicitně nabízejí mikrosluchátka a další prostředky pro podvádění při studiu či psaní seminárních a závěrečných prací na zakázku.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Epidemie se šíří i ve školách, dočasné uzavření je namístě, říká šéf odborů

25.02.2021 14:19 Školské odbory jsou s ohledem na zhoršující se epidemickou situaci pro dočasné uzavření dosud…

Školy se na začátku března neotevřou, opatření se naopak zpřísní

24.02.2021 22:00 Aktualizováno Studenti se do škol začátkem března nevrátí, podle premiéra Andreje Babiše (ANO) to není možné.…

Odklad návratu žáků do lavic zástupce škol nepřekvapil

24.02.2021 14:35 Odložení návratu žáků do lavic v souvislosti se špatnou epidemickou situací zástupce škol moc…

Stěžovatelky zažalovaly školu a sportovní klub kvůli distanční výuce

24.02.2021 12:50 Rozšířený senát Nejvyššího správního soudu (NSS) se bude zabývat kasační stížností ženy a její…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama