Plaga o krácení prázdnin neuvažuje, smysl vidí v letních kempech

Ministerstvo školství nyní neuvažuje kvůli pandemii nemoci covid-19 o zkrácení dvouměsíčních letních prázdnin ani o rušení týdenních jarních prázdnin.

Robert Plaga

Ministr školství Robert Plaga (za ANO) dnes novinářům řekl, že místo plošného prodlužování školního roku si umí představit dobrovolné letní kempy pro děti, které budou kvůli výjimečným omezením ve školství potřebovat doučování. I když se žáci a studenti budou postupně vracet do školních budov, výrazně omezené zůstanou školní kurzy či výjezdy.

"V této chvíli neuvažujeme o tom, že bychom zasahovali do letních prázdnin a prodlužovali školní rok," prohlásil Plaga. Nevidí ani důvod, proč zasahovat do jarních prázdnin, které se konají během února a března po týdenních turnusech.

Plaga dnes představil plán postupného návratu do škol, který vychází z takzvaného protiepidemického systému (PES). Kvůli nákaze koronavirem se školy v Česku zavřely poprvé na jaře, znovu v polovině října při druhé vlně epidemie. S výjimkou mateřských škol a škol pro děti zdravotníků a dalších klíčových profesí se nyní žáci učí na dálku. Ve středu 18. listopadu se do škol vrátí nejmladší děti z prvních a druhých tříd a žáci speciálních škol.

Až se Česko ze současného pátého stupně rizika covidu přesune do čtvrté škály, což by mohlo být při příznivém vývoji epidemie nejdříve příští pondělí 23. listopadu, do lavic usednou i ostatní žáci prvního stupně základních škol, deváťáci a studenti maturitních ročníků. Na druhém stupni základních škol a nižším stupni víceletých gymnáziích se třídy budou po týdnech střídat ve výuce ve škole a z domova. Roušky budou povinné i při vyučování.

Školy v přírodě, sportovní a adaptační kurzy či vícedenní školní výlety budou povoleny až v prvním, nejnižším stupni protiepidemického systému, vyplývá z informací ministerstva. Podmínkou je respektování stanovených hygienických, organizačních a provozních podmínek. Výuka zpěvu, tělocviku a plavání se obnoví při druhém stupni rizika covidu. Ve stupni tři a čtyři budou tyto činnosti povolené jen u oborů, kde jsou zásadní při naplnění vzdělávacího programu.

V Česku jsou součástí výuky sedmých ročníků základních škol tradiční lyžařské kurzy na horách, děti na prvním stupni zase absolvují povinné kurzy plavání.

Koalice Spolu chce po ministerstvu plán pro příští školní rok

16.06.2021 12:04 Opoziční Anticovid tým vyzval ministerstvo školství, aby nejpozději do 30. června ředitele škol…

Ministerstvo doporučilo školám změnit letošní vysvědčení

14.06.2021 22:00 Aktualizováno Na závěrečném vysvědčení tohoto školního roku by měly školy s ohledem na výuku na dálku využít spíš…

Učit bez respirátorů bude asi možné i v Libereckém, Zlínském a Jihočeském…

13.06.2021 18:02 Školáci a učitelé v Libereckém, Zlínském a Jihočeském kraji zřejmě nebudou muset mít respirátory…

Plaga: Žáci od příštího týdne možná nebudou muset nosit roušky. Vojtěch…

04.06.2021 13:58 Aktualizováno Žáci by možná od příštího úterý nemuseli nosit roušky při výuce ve třídě. Rozhodnout by se mělo…

Povinnost žáků mít roušku ve třídách v pondělí neskončí, potvrdil Vojtěch

04.06.2021 12:02 Povinnost pro žáky mít kvůli koronaviru zakrytý nos a ústa při výuce v pondělí neskončí, řekl dnes…

Dubnové uzavření škol a školek bylo nezákonné, řekl správní soud

02.06.2021 11:05 Plošné uzavření mateřských škol a výrazné omezení provozu základních škol na základě dvou dubnových…

Bývalý ministr zahraničí Petříček bude externě působit v akademické sféře

01.06.2021 12:03 Bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) bude od příštího akademického roku externě vyučovat…

Vojtěch plánuje na začátku školního roku plošné PCR testování dětí

30.05.2021 12:21 Aktualizováno Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch chce na začátku školního roku hromadné plošné testování dětí…

Vojtěch počítá s povinným testováním ve školách po prázdninách

26.05.2021 18:25 Aktualizováno Staronový ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) počítá s povinným testováním žáků a studentů…

Když jsme se viděli se studenty po karanténě, pohltila nás euforie.…

26.05.2021 09:56 Na její tváři se rozjasnil úsměv. Profesorka Monika Wagnerová z Masarykovy střední školy chemické v…

Související:

Právě se děje