Riziko šíření nákazy covidu-19 ve školách bylo před výskytem britské mutace koronaviru ke konci loňského roku zhruba střední. Lišilo se podle toho, o jak velkou školu šlo a jak se v ní dodržovala protiepidemická opatření.
Vyplývá to z analýzy, kterou zpracoval think-tank Univerzity Karlovy (UK) Vzdělávání21. Podle jeho zástupců je potřeba, aby se děti už vrátily do škol, musí to ale provázet přísná protiepidemická opatření, jako je pravidelné testování. ČTK o tom informovala Martina Součková z oddělení marketingu UK.
Think-tank Vzdělávání 21 uvítal snahu ministerstva školství o postupný návrat žáků do škol. Připojil se tak k výzvě odborníků na vzdělávání, kteří upozornili na potřebu změnit současný stav spojený s dlouhotrvající dálkovou výukou a jejími dopady na vzdělanost, psychiku nebo ekonomiku do budoucna. Návrat žáků do lavic ale musí být podle vědců z UK bezpečný a dlouhodobě udržitelný.
Z analýzy dat dostupných ke konci minulého roku podle Vzdělávání21 plyne, že školy byly před nástupem britské mutace koronaviru v ČR středně rizikovým místem. Vzhledem k šíření nových nakažlivějších mutací viru je proto podle autorů studie zřejmé, že bez snížení celkového výskytu onemocnění v populaci by byl plošný návrat žáků do škol v podobném režimu jako loni v prosinci extrémně riskantní. Postup ministerstva školství, podle kterého by se měly nyní školy otevírat postupně jen pro některé skupiny žáků, označili za rozumný.
Návrat žáků by podle nich zároveň měla doprovázet řada systémových opatření, jako celoplošné testování, podpora pravidelného screeningu nákazy ve firmách nebo adekvátní kompenzační bonusy. Vědci doporučili kombinovat u testování ve školách antigenní a PCR testy v návaznosti na dostupné kapacity testování. Měla by se podle nich také ověřit vhodnost různých typů samoodběrových testovacích sad pro různé věkové skupiny.
Uvažovat by se podle nich mělo rovněž o alternativních možnostech prezenční výuky, jako třeba o výuce venku nebo větší podpoře individuálních konzultací pro děti z méně vzdělaných rodin. Zároveň by se měl za podobných podmínek umožnit návrat vysokoškoláků alespoň k praktické a laboratorní výuce. Při postupném návratu žáků k prezenční výuce by se podle vědců měl zohlednit nejen věk, ale také i míra dalších rizikových faktorů v rodinách. Protiepidemická opatření ve školách by se pak podle doporučení vědců měla ověřit pomocí simulačních studií a důkladným sběrem dat.
Kvůli epidemii jsou nyní otevřené jen mateřské a speciální školy a první a druhé třídy základních škol, ostatní mají výuku na dálku. Od 1. března by se podle vlády měly do lavic vrátit závěrečné ročníky středních škol a postupně pak i další. Podmínkou je zajištění testů na covid-19, které má na starosti ministerstvo vnitra.
Související

Policie zasahuje na škole v Berouně. Jde o reakci na výhrůžky střelbou

Policie zasahovala na škole v Pelhřimově. Měl tam být ozbrojený muž
Školství , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Experti se obávají nejhoršího: Rusko testuje zbraň, která může zvrátit situaci na Ukrajině
před 2 hodinami

"Svět se nestará, jestli všichni zemřeme." V troskách Gazy panuje hlad a zoufalství
před 3 hodinami

Trumpova strategie nevyšla. Kvůli clům zdražíme, ať si náklady zaplatí Američané, vzkazují firmy
před 4 hodinami

Počasí se příští týden citelně oteplí, dorazí ale déšť
včera

"Trochu respektu..." EU zareagovala na Trumpovu hrozbu 50% cel
včera

Švýcarsko rozdrtilo Dánsko 7:0 a postupuje do finále hokejového mistrovství světa
včera

Největší destrukce značky v dějinách? Expert popsal, jak Musk zničil Teslu
včera

Odpojení Ruska od SWIFTu, zákaz plynovodů Nord Stream. EU plánuje velmi tvrdé sankce
včera

Trump zablokoval sankce proti Rusku. Evropa ztrácí trpělivost a propadá se do zoufalství
včera

Američané na hokejovém MS rozdrtili Švédy 6:2. O zlato si zahrají poprvé po 65 letech
včera

Herní systém hokejového mistrovství světa by se změnit měl. A nejen ten
včera

Dánsko historicky postoupilo přes Kanadu. Švýcaři si poradili s Rakouskem, USA po obratu vyřadila Finy
včera

Svět má za sebou dva hektické týdny plné chaosu a jednání. A ukrajinský mír je stále v nedohlednu
včera

Izraelští vojáci přiznali, že používají palestinské civilisty jako lidské štíty
včera

Kyjev v noci čelil jednomu z největších útoků od začátku války
včera

Operace Endgame: Mezinárodní razie rozbila ruskou síť kyberzločinu
včera

Netanjahu čelí obvinění z pomluvy poté, co napadl Macrona, Carneyho a Starmera
včera

Zůstane Trumpův Golden Dome jen na papíře? Může se sesypat jako Reaganovy "Hvězdné války"
včera

Trump hrozí cly na Apple. Odmítá dohodu s EU, Evropa zvažuje odvetu
včera
Zahraniční studenti mohou zůstat, zatím. Soud zastavil nařízení Trumpovy administrativy
Federální soudkyně Allison Burroughsová v pátek vydala předběžné opatření, které dočasně pozastavuje rozhodnutí Trumpovy administrativy odebrat Harvardově univerzitě oprávnění přijímat zahraniční studenty. Rozhodnutí přišlo jen několik hodin poté, co Harvard podal žalobu, v níž tvrdí, že jde o jasnou odvetu za to, že univerzita odmítla splnit ideologické požadavky federální vlády.
Zdroj: Libor Novák