ROZHOVOR | Čekám jen, kdy Plaga skončí. Jeho návrhy jsou nebezpečné, jsme zděšení, varuje šéf Pedagogické komory

Ministerstvo školství trvá na tom, aby do všech střeních škol začaly proudit davy uchazečů a žáci i učitelé se promořili koronavirem. Je to zbytečné a hlavně nebezpečné, varuje v rozhovoru pro EuroZprávy.cz prezident Pedagogické komory Radek Sárközi. Rezort podle něj s učiteli vůbec nekomunikuje a proto se k nim vůbec nedostávají relevantní informace.

Školy se kvůli koronaviru uzavřely 13. března. Bylo toto opatření podle vás skutečně nutné? Jak hodnotíte opatření vlády kvůli koronaviru?

V tomto rychlou reakci vlády velmi oceňuji. Ale kromě vysokých, středních a základních škol měly být uzavřeny rovněž mateřské školy, jak to udělali na Slovensku nebo v Polsku. Ve školkách je totiž nejobtížnější zajistit dodržení základních hygienických opatření. Důsledkem bylo, že některé mateřské školy skončily v karanténě, protože u dítěte nebo učitele došlo k nákaze koronavirem.

Po zdravotnících jsou učitelé druhou nejohroženější profesí co do počtu nakažených. Neuzavření mateřských škol má negativní důsledky hlavně pro rodiče, protože pak nemohou čerpat ošetřovné. Posílal jsem dotaz na ministerstvo školství, kolik školek zůstalo otevřených, ale prý tyto informace nezjišťují, což považuji za tristní. Z ankety Pedagogické komory vyplynulo, že jde zhruba o polovinu mateřinek. Naštěstí je většina rodičů rozumná a děti tam neposílá. Musí v nich totiž všichni trávit celý den v rouškách. Stát nezajistil podmínky ani zdravotníkům, takže roušky si učitelky mateřinek našily samy.

Jste vy jako Pedagogická komora v nějakém kontaktu s ministerstvem? Konzultujete připravované kroky?

Ministerstvo školství s řediteli ani učiteli nekomunikuje. Netýká se to pouze Pedagogické komory, která je nejpočetnějším školským spolkem v ČR, ale i zástupců tripartity, což je za zaměstnavatele Svaz průmyslu a dopravy nebo unie ředitelů škol CZESHA, za zaměstnance jde o školské odbory. Má to negativní důsledky na kvalitu předkládaných řešení, například již schválený zákon ohledně změn v maturitách a přijímacích zkouškách nebo aktuální plán postupného otevírání škol, které považuji za legislativní paskvily. Učitelé i ředitelé škol marně hledají na webu ministerstva školství relevantní informace. Často se tam neobjeví žádná nová více než týden. A když se tam něco zveřejnění, je to jen nezávazné doporučení. Hodnotím to jako čirý alibismus.

Žáci a studenti se dnes učí převážně dálkově a on-line. Máte reakce od učitelů, jak jsou s takovou výukou spokojeni a jak tento „distanční“ způsob hodnotí? Dokáží se děti doma skutečně něco nového naučit?

Učitelé, žáci i rodiče byli ze dne na den postaveni do této naprosto neočekávané situace. Připraven nebyl nikdo. Všichni se s tím snažíme vypořádat, jak nejlépe dovedeme. Samozřejmě zvýšená míra stresu vede k častějším konfliktům. Byli jsme vhozeni do vody. Snažíme se plavat a zároveň pomoci těm, kdo se topí. Vztahy, které měli učitelé se žáky nastaveny před uzavřením škol, zůstaly stejné, jen se přesunuly do on-line komunikace. V průběhu prvního měsíce se myslím podařilo vychytat mouchy a výuka na dálku běží většinou dobře. Pokud ne, musí se rodiče obrátit na konkrétního učitele a hledat společně řešení, které bude vyhovovat všem stranám.

Problém vidím v tom, že s on-line výukou školský zákon vůbec nepočítá. Očekával jsem, že první novela ministra školství Roberta Plagy tento způsob výuky zlegalizuje a nastaví její základní pravidla. Ale ani nevím, jestli něco takového do konce školního roku připraví. Na dlouhou dobu zmizel a objevil se až v posledních dnech. Ministerstvo školství mělo už v březnu zmapovat rodiny, které nemají přístup k technice a internetu, a zajistit jim alespoň její zapůjčení. Ostatně ani učitelé často nemají služební notebook, protože podfinancované školy na tuto základní pracovní pomůcku, která je běžná v mnoha zaměstnáních, nemají peníze. Ani v tomto vláda nic nepodnikla, přitom by stačilo, aby do škol poslala mimořádnou dotaci na nákup techniky pro učitele, kteří ji postrádají.

Už se mluví o uvolňování opatření. Jako první zasáhnout vysoké školy, týká se to ale jen studentů posledních ročníků.  Pokud vše půjde dobře, 11. května otevřou pro studenty posledních ročníků své dveře střední školy. Jak moc podle vás tento měsíční výpadek ovlivní výsledky maturit?

Vzhledem k tomu, že maturity se spustí až v červu, budou mít vlastně maturanti více času na přípravu. Také byly zrušeny slohové práce. U ústních maturit budou učitelé určitě shovívaví. Proto si myslím, že negativní důsledky nenastanou. Náročné to budou mít absolventi odborných škol, kde jsou maturity a závěrečné zkoušky mnohem rozsáhlejší, například na sklářské škole to je měsíc intenzivní práce. Tam může nastoupit stres, aby se vše stihlo do konce června.

Bouřlivé reakce vyvolalo i rozhodnutí, že přijímací zkoušky na střední školy by se měly uskutečnit pouze v jednom termínu místo standardních dvou. Kritici poukazují zejména na to, že děti budou posuzovány na základě výsledku jediného testu, což jim v případě špatného výsledku zkomplikuje přijetí na vybranou školu. Souhlasíte s nimi, nebo je tento postup na místě?

Podle statistik Cermatu, který tyto testy vytváří, není velký rozdíl mezi výkonem žáků v prvním a druhém termínu. Paradoxně dokonce mívají v tom druhém horší skóre. Ale z hlediska psychiky je to samozřejmě stresující. Za Pedagogickou komoru jsme prosazovali, aby přijímací řízení přešlo plně do kompetence ředitelů jednotlivých škol, což by znamenalo, že část škol by mohla dobrovolně využít testy Cermatu, ale jiné školy by mohly přijímat žáky bez nich např. pouze na základě známek z vysvědčení nebo jiných vlastních kritérií.

Ministerstvo školství bohužel trvá na tom, aby do všech střeních škol začaly proudit davy uchazečů a žáci i učitelé se takto promořili koronavirem... Je to zbytečné a hlavně nebezpečné. Otevřený dopis, ve kterém popsanou změnu navrhuje ředitel Štefan Klíma, podepsalo na našem webu přes 1 300 signatářů. Robert Plaga ovšem neodpověděl, což je u něj bohužel pravidlo. Nezareagoval ani náš otevřený dopis za záchranu českého školství se 4 000 podpisy, ani na dopis 500 ředitelek mateřských škol.

Popravdě počítám dny, kdy bude současný ministr školství konečně nahrazen někým komunikativnějším a schopnějším. 

Od června ovšem nebude školní docházka povinná, děti ani nedostanou klasické vysvědčení. Dokážete odhadnout, kolik žáků se do lavic skutečně vrátí a kolik jich zůstane doma až do září? A jak by měli být chráněni učitelé? V českém školství často slouží lidé těsně před důchodem nebo dokonce v důchodovém věku…

Popravdě řečeno je většina učitelů zděšena z návrhů ministra školství ohledně zprovoznění prvního stupně základních škol, protože se v praxi nedá zrealizovat. V době, kdy všichni musí nosit roušku i venku, Robert Plaga navrhuje, že ve třídách roušky být nemusí. To už by mělo být trestné. Jakoby tvrdil, že roušky celou dobu nosíme zbytečně! Myslím si, že to dopadne jako u mateřských škol, kdy je navštěvuje jen minimum dětí.

Hodně ale bude záležet na situaci na konci května, kterou nyní nikdo nedokáže odhadnout. Jelikož starší a nemocní učitelé jsou ohroženou skupinou, do školy nebudou smět docházet. V některých školách jsou to skoro všichni zaměstnanci… V zásadě si neumím představit, že by učitel vyučoval ve škole část dětí a zároveň zbytek on-line. Asi vláda považuje pedagogy za supermany, respektive superženy. Ochránit učitele nelze. Pomohlo by, kdyby do školy mohlo nastoupit pouze dítě s negativním testem na koronavirus. Místo toho ministr navrhuje jen čestné prohlášení rodiče, což považuji za výsměch, když statistiky ukazují, že až třetina identifikovaných nakažených neměla žádné příznaky.

Jak přesně to bude s vysvědčením, zatím nevíme. Myslím si, že je zbytečné to řešit. Žáci do půlky března do školy chodili a lze vycházet z toho. Vymýšlet složité slovní hodnocení u škol, kterého ho nevyužívaly, jen neúměrně zatíží učitele. Výuku na dálku je velmi obtížné hodnotit, protože každá rodina má úplně jiné podmínky. Stačilo by určit, že pokud učitel nemá dostatečné podklady pro klasifikaci, může být daný vyučovací předmět nehodnocen. Předpokládám, že většina učitelů rozdá žákům jedničky za statečnost. Když čtu diskuze ve facebookových skupinách Pedagogické komory, většina to bere s nadhledem. Naposledy se smáli „omluvence“, že žák zaspal, a proto se nemohl připojit k on-line konferenci ve 13 hodin.

Česká republika není jediná, která uzavřela školy. Sledujete situaci i v zahraničí? Je například nějaká země, ze které bychom si měli vzít příklad při řešení krize související se šířením koronaviru a školstvím?

Situace v jednotlivých státech se velmi liší. Jsem v kontaktu se slovenskou učitelskou komorou. Slováci mají obecně lepší legislativu než my, například v oblasti inkluze, mateřských nebo základních škol. I v současné době postupují mnohem rozumněji, než čeští politici. Kdybychom jejich postupy převzali, bylo by to nejlepší řešení.

Související

Školství, ilustrační foto

Bylo zřejmé, že budou školy zavřené delší dobu, konstatují jejich zástupci

Současný vývoj kolem epidemie covidu-19, za kterého zřejmě nebude snadné už na začátku listopadu znovu otevřít školy, se dal očekávat, shodli se dnes předseda Asociace ředitelů základních škol Michal Černý a předseda spolku Pedagogická komora Radek Sárközi. Slibu ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO), že se první stupně vrátí do škol 2. listopadu, podle svých slov již dříve nevěřili. Podobně se vyjádřila také předsedkyně spolku Učitelská platforma Petra Mazancová.
Školství, ilustrační foto

Současný nárůst platů ve školství podle odborů nestačí

Nárůst platů učitelů v prvním čtvrtletí letošního byl podle zástupců školských odborů a spolku Pedagogická komora nedostatečný. Podle šéfa školských odborářů Františka Dobšíka se potvrzuje trend, že se ve školství nevyplácí odměny a příplatky pravidelně, ale až na konci roku. Údaje o výši platů z prvního čtvrtletí tak podle něj nemají velkou vypovídající hodnotu.

Více souvisejících

Radek Sárközi (prezident Pedagogické komory) rozhovor Pedagogická komora studenti ministerstvo školství Robert Plaga Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Školství

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

Petr Pavel

Pavlova slova o Ukrajině zajímají Rusko, řekl zpravodaj televize Welt

Rusko pečlivě sleduje prohlášení českého prezidenta Petra Pavla, že Kyjev má kvůli docházejícím zbrojním zásobám Západu jen jedinou šanci na vytlačení ruských vojsk z Ukrajiny. Dnes to v německé televizi Welt řekl moskevský zpravodaj této stanice. Pavel v úterý navštívil Berlín, kde opakovaně hovořil o tom, že letošní rok považuje pro válku na Ukrajině za rozhodující. 

Aktualizováno včera

Kongres USA

V Kongresu zpovídali ředitele TikToku, členy výboru uklidnit nedokázal

Šéfovi sociální sítě TikTok Shou Zi Chewovi se dnes nepodařilo uklidnit skepticky naladěné členy výboru pro energetiku a obchod americké Sněmovny reprezentantů ohledně bezpečnosti dat a moderace obsahu na platformě. Pro zákaz TikToku se vyslovili přední senátoři jako demokrat Michael Bennet či republikán Marco Rubio. 

Aktualizováno včera

Evropská unie, ilustrační fotografie.

EU zahájila summit o Ukrajině, k lídrům promluvil Zelenskyj

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie zahájili dnes odpoledne v Bruselu pravidelný summit, jehož hlavními tématy jsou další pomoc Ukrajině v obraně proti ruské agresi a podpora zelené evropské ekonomiky. Na úvod jednání se s nimi na dálku spojil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, aby jim přiblížil aktuální vývoj války a další potřeby své země. 

Aktualizováno včera

Benjamin Netanjahu

Netanjahu se nevzdává justiční reformy. Kritice navzdory

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes večer v televizním vystoupení prohlásil, že hodlá pokračovat ve svém záměru prosadit "zodpovědné justiční reformy" a že udělá vše pro zklidnění situace v zemi. Premiér promluvil k národu v době masových protestů proti reformě soudnictví, která podle demonstrantů povede k oslabení izraelské demokracie. 

Aktualizováno včera

Leopard 2 A7, autor: Boevaya mashina

Finsko poskytne Ukrajině další tři tanky Leopard, šest jich pošle Španělsko

Finský prezident Sauli Niinistö schválil 14. balík obranné pomoci Ukrajině, jehož součástí jsou i další tři tanky Leopard. Na tiskové konferenci to dnes podle agentury Reuters uvedl finský ministr obrany Antti Kaikkonen. K ukrajinské žádosti o dodání stíhaček Hornet se ale ministr staví negativně. Španělské ministerstvo obrany počítá s tím, že Ukrajině na konci příštího týdne pošle šest tanků Leopard 2A4.

včera

Aktualizováno včera

Policie Francie

Ve Francii proběhlo další kolo stávek, provázely jej násilnosti

Demonstranti dnes ve Francii zablokovali pařížské letiště, ochromili železniční dopravu a na některých místech se střetli s policií, uvedla agentura Reuters. V západofrancouzském městě Nantes použila policie proti protestujícím slzný plyn, v Rennes zase vodní děla. Při zásazích utrpělo zranění 123 policistů a bylo zatčeno 80 lidí. 

včera

Patrik Schick

Po roce byl vyhlášen českým Fotbalistou roku opět reprezentační útočník Schick

Tradiční českou anketu o nejlepšího českého hráče „Fotbalista roku“ vyhrál letos stejně jako loni reprezentační útočník Patrik Schick. Sedmadvacetiletý forvard oblékající na klubové úrovni dres německého Leverkusenu, jenž je momentálně ve stavu zraněných a neúčastní se aktuálního reprezentačního srazu na úvod kvalifikace na mistrovství Evropy 2024, ovládl 58. ročník ankety pod hlavičkou Fotbalové asociace ČR (FAČR), když o více než 200 bodů vyhrál před druhým záložníkem Antonínem Barákem z Fiorentiny. Na třetím místě pak skončil plzeňský gólman Jindřich Staněk. 

Aktualizováno včera

Hasiči

Hasiči zasahovali u požáru skládky u Benátek nad Jizerou, platil druhý stupeň

Hasiči dnes v podvečer vyjížděli k požáru skládky komunálního odpadu u Benátek nad Jizerou na Mladoboleslavsku. Hořelo na ploše zhruba 40 krát 70 metrů. Hasiči vyhlásili druhý stupeň poplachu ze čtyř možných. Požár dostali pod kontrolu, zásah ale ještě neukončili. Místo budou přes noc hlídat a ráno rozhodnou o dalším postupu, řekl ČTK po 20:00 mluvčí středočeských hasičů Jan Sýkora.

včera

Aktualizováno včera

Ukrajinská armáda

Ukrajinci se opravili. Rusové se z Nové Kachovky na jihu země nestáhli

Ruské síly nadále zůstávají v Nové Kachovce v Chersonské oblasti na jihu Ukrajiny, uvedl dnes na sociálních sítích generální štáb ukrajinské armády. Doplnil že jeho předchozí trzení o stažení ruské armády z města bylo chybné. K omylu podle něj došlo kvůli nesprávné interpretaci dostupných údajů.

včera

Ilustrační fotografie.

Ukrajina dala Raiffeisen Bank International na seznam sponzorů války

Ukrajina zařadila rakouskou bankovní skupinu Raiffeisen Bank International (RBI) na svůj seznam "mezinárodních sponzorů války" vzhledem k pokračujícímu podnikání instituce v Rusku a na okupovaném východě Ukrajiny. Uvedl to dnes na svém webu list Ukrajinska pravda s odvoláním na komuniké ukrajinské agentury pro předcházení korupci NAZK. 

Aktualizováno včera

Marian Jurečka

Jurečka se hájí ve věci odvolání šéfa úřadu práce. Odstupovat nehodlá

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) je přesvědčen o tom, že při odvolání generálního ředitele úřadu práce Viktora Najmona postupoval podle služebního zákona. Své výhrady bývalému šéfovi opakovaně sdělil. Pokud má Najmon pochybnosti, může se obrátit na ministerstvo vnitra či soud. Jurečka to dnes řekl novinářům. Výzvy k odstoupení považuje za absurdní.

Aktualizováno včera

včera

Donald Trump

Trumpova kauza se dnes projednávat nebude, informuje CNN

Velká porota v New Yorku, která vyšetřuje údajnou roli exprezidenta Donalda Trumpa v platbě za mlčenlivost pornohvězdy Stormy Daniels, se na svém dnešním zasedání podle dvou informovaných zdrojů televize CNN tímto případem zabývat nebude. Porota při jednom zasedání obvykle projednává několik případů, připomíná stanice. Další zasedání bude v pondělí.

včera

Aktualizováno včera

TikTok

Britský parlament zakáže TikTok na služebních telefonech zaměstnanců

Britský parlament zakáže čínskou aplikaci TikTok na všech služebních zařízeních a v širší parlamentní síti s odkazem na kybernetickou bezpečnost. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Mluvčí TikToku opatření označil za chybné a uvedl, že vychází z mylných představ o společnosti. Stejný krok minulý týden učinila i britská vláda, jež následovala řadu západních zemí, které tak již z bezpečnostních důvodů učinily.

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

Bohuslav Svoboda

Svoboda chce, aby se městská policie omluvila Železnému za zveřejnění videa

Městská policie v Praze (MPP) podle primátora Bohuslava Svobody (ODS) nebyla oprávněna zveřejnit videozáznam zachycující řešení přestupku moderátora České televize Jakuba Železného v centru města. Zásah strážníků byl profesionálně správný, pochybením je zpracování a forma zveřejnění videozáznamu, uvedl primátor. 

včera

Není možné znovu jednat o dohodě o Severním Irsku, vzkazuje britská vláda

Londýn nebude znovu vyjednávat o žádné části přepracované dohody o novém uspořádání pro Severní Irsko, na níž se dohodl s Evropskou unií na konci února. Neučiní tak ani navzdory výzvám největší severoirské unionistické strany, která má k textu velké výhrady a už rok kvůli nesouhlasu s pobrexitovým režimem bojkotuje místní samosprávu. 

Zdroj: ČTK

Další zprávy