Současný vývoj kolem epidemie covidu-19, za kterého zřejmě nebude snadné už na začátku listopadu znovu otevřít školy, se dal očekávat, shodli se dnes předseda Asociace ředitelů základních škol Michal Černý a předseda spolku Pedagogická komora Radek Sárközi. Slibu ministra zdravotnictví Romana Prymuly (za ANO), že se první stupně vrátí do škol 2. listopadu, podle svých slov již dříve nevěřili. Podobně se vyjádřila také předsedkyně spolku Učitelská platforma Petra Mazancová.
Školy kromě mateřských a speciálních jsou od 14. října uzavřené a děti se učí na dálku. Prymula dosud tvrdil, že se 2. listopadu bezpodmínečně obnoví prezenční výuka dětí z prvního stupně základních škol. Ministr školství Robert Plaga (ANO) naopak říkal, že pokud by se epidemická situace nelepšila, tak se ani mladší děti do škol vrátit nemusí. Dnes to Prymula připustil také. K prezenční výuce by se podle něj mohli vrátit přednostně třeba jen žáci prvních a druhých tříd.
Podle Černého to vzhledem k vývoji není překvapivé. "Já jsem od začátku spíš měl pocit, že bude velký problém, aby se školy otevřely," řekl. "Já si myslím, že pan ministr Plaga říkal to, co odpovídalo poznatkům a zkušenostem. Myslím si, že pan Prymula z nějakého důvodu pravděpodobně říkal spíš zbožné přání," dodal.
Podle Sárköziho je komunikace vlády směrem ke školám i rodičům stále špatná. "Pomohlo by, kdyby MŠMT zřídilo web pro rodiče s přehlednými informacemi. Ministr Plaga by měl zřídit co nejdříve krizový tým, kde by zasedli zástupci školských spolků," řekl.
Podle něj zůstanou školy zavřené i v listopadu a ředitelé s delším uzavřením počítají. "Je třeba počkat, až výrazně klesne počet nově nakažených. Vláda by měla zvážit zavedení opatření i pro mateřské školy, které byly bohužel přehlíženy už na jaře. Zdraví a život jsou důležitější než prezenční výuka," uvedl.
Podle Mazancové lidi mate, že ministr zdravotnictví slibuje věci, které není reálné dodržet a zároveň jim vyčítá, že sami nedodržují opatření. Podle ní tak ministr ztrácí autoritu. Například střední škola, kde Mazancová učí, podle ní už více méně počítá s tím, že distanční výuka potrvá do Vánoc.
Černý a Mazancová by nicméně považovali za rozumný kompromis, kdyby se do lavic mohli 2. listopadu vrátit aspoň nejmladší školáci. Podle Mazancové by se mělo uvažovat třeba i o rozdělení prvňáků a druháků do menších skupin jako na jaře. "Pokud se nemůže vrátit celý první stupeň, ať se vrátí aspoň první a druhé třídy. Určitě to má větší smysl u těchto dvou ročníků než u těch ostatních," uvedl Černý. "Z pedagogického hlediska je dobře, aby děti přišly do škol co nejdříve," řekl. Dodal, že ale chápe a respektuje, že ze zdravotnického hlediska je třeba hlavně zamezit šíření viru.
Sárközi doplnil, že řada škol se stále potýká s potížemi při výuce na dálku. Chybí jim notebooky a internetové připojení pro žáky ze sociálně slabých rodin. Zhruba 1,3 miliardy korun, které na dovybavení základním školám poslalo ministerstvo školství, podle Sárköziho stačí sotva na techniku pro učitele. Pomoci by školám mělo i ministerstvo práce a sociálních věcí, míní.
Už na jaře vláda kvůli koronaviru zavřela školy 11. března. Na rozdíl od současnosti nebyla výuka na dálku povinná. Školy se začaly postupně v omezeném režimu otevírat v květnu a červnu, ale část dětí se až do konce školního roku učila z domova. Do nového školního roku stát vstupoval s tím, že se školy budou zavírat nanejvýš lokálně podle situace v jednotlivých regionech a podílu nakažených v jednotlivých školách.
Související

Uzávěra 1. a 2. tříd bude potíž hlavně pro rodiče, míní zástupci škol

Odklad návratu žáků do lavic zástupce škol nepřekvapil
Michal Černý , Radek Sárközi (prezident Pedagogické komory) , Školství
Aktuálně se děje
včera

OBRAZEM: Armáda zaplnila náplavku. Lidé tleskali bojovým ukázkám i výsadku
včera

Princ William jen tak neodpustí. Harry by mohl chybět na stěžejní události
včera

Britové mají Netanjahua dost. Předvolali si velvyslankyni, ruší jednání a ohlašují sankce
včera

Zemřela diplomatka Jana Hynková. Lipavský ocenil její úspěchy
včera

Trump se vrací k volebnímu boji s Harrisovou. Kvůli celebritám
Aktualizováno včera

Česko - USA 2:5. Vejmelka zářil, ale prohře nezabránil. Češi končí ve skupině až třetí
včera

Evropa jde po ruské stínové flotile. Sankcemi se snaží vytvořit mezinárodní tlak
včera

REPORTÁŽ: Po červeném koberci až do kanceláře Jiřího Bartošky. Češi mu dali sbohem
včera

Netanjahu se tvrdě opřel do lídrů Francie, Británie či Kanady
Aktualizováno včera

Česko se naposledy rozloučilo s Jiřím Bartoškou
včera

Zemřel Jan Šrámek. Meteorolog z ČT tragicky zahynul v Itálii
včera

Izrael do Gazy vpustí stovku vozů s pomocí. Není to dost, varují humanitární organizace a lékaři
včera

Metro C hlásí potíže už druhý den po sobě. Problémy dělá zabezpečovací zařízení
včera

Počasí jako skrytá hrozba pro svět? Vědci varují před ohromným rizikem, které si uvědomuje jen málokdo
včera

Slovenský ministr zahraničí přebírá kremelskou propagandu. Zpochybňuje Kosovo, relativizuje ruskou agresi a srovnává Ukrajinu s Irákem
včera

Svět schválil historickou pandemickou dohodu. USA zůstávají stranou
včera

Putin mír nechce. Evropa dnes uvalila na Rusko nové, tvrdé sankce
včera

OBRAZEM: Pohled do Rudolfina. Lidé se loučí s legendárním Jiřím Bartoškou
včera

Arabské monarchie posilují americkou ekonomickou nadvládu. Darem letadla pro Trumpa to nekončí
včera
Může Trump dostat nobelovku za mír? Podle expertů to není úplný nesmysl
Navzdory neúspěchu při naplnění slibu ukončit válku na Ukrajině do 24 hodin zůstává pro amerického prezidenta Donalda Trumpa stále možnost zapsat se do historie jako mírotvůrce. Jak ale upozorňuje analytik Hudsonova institutu Daniel Kochis, šance na dosažení trvalého míru závisí na zásadní změně přístupu – od opakovaných dohod a návrhů k tlaku a donucení Kremlu k ústupkům.
Zdroj: Libor Novák