Zmatky v maturitách: Nikdo neví, jak mají skutečně vypadat

Mezi učiteli není shoda na tom, jak by měla vypadat státní maturita. Podle některých by například měla nahradit přijímací zkoušky na vysoké školy, podle jiných by zase neměla být pro všechny školy jednotná. Vyplývá to z ankety, o které ČTK informovala předsedkyně Učitelské platformy Petra Mazancová. Platforma podle ní podporuje zachování stávajícího stavu státních maturit a je proti povinné maturitě z matematiky.

Školství, ilustrační foto
doporučujeme

Možným změnám v maturitách by se mohli věnovat poslanci na aktuální schůzi Sněmovny, kde leží návrh ministra školství Roberta Plagy (ANO). Ten předpokládá zrušení plánovaného zavedení povinné maturity z matematiky a cizího jazyka a omezení zkoušek na testy. Ústní a písemná část maturit by se měla vrátit do škol. Poslanci se návrhem začali zabývat koncem loňského roku, ale zatím neprošel prvním čtením. Povinná maturita z češtiny, cizího jazyka a matematiky by podle stávající normy měla platit pro gymnázia a lycea od příštího jara a na většině dalších oborů o rok později.

Učitelská platforma by podle Mazancové uvítala, kdyby poslanci zachovali maturity tak, jak fungují nyní. Povinná je zkouška z češtiny a mezi matematikou a cizím jazykem si studenti vybírají. Učitelé se podle Mazancové neshodují v tom, zda by měla povinná maturita z matematiky přínos.

Podle viceprezidenta Asociace ředitelů základních škol Jaroslava Jiráska by se při rozhodování o maturitách měl více zohledňovat názor studentů. "Možná by ocenili, kdyby o tom za ně nerozhodoval někdo cizí, ale sami by dostali šanci ukázat, v čem jsou dobří a úspěšní," řekl v anketě platformy. Podle Jiřího Kuhna z Asociace ředitelů gymnázií by maturita měla být natolik náročná, aby její výsledky mohly zaručovat dostatečnou úroveň pro vysokoškolské studium.

Na to, že by státní maturita, měla být využitelná i pro vysoké školy, poukázali i další pedagogové. Jiní zdůraznili, že by maturita měla víc reflektovat různorodost škol.

Pro povinnou maturitu z matematiky se již dříve vyjádřila Asociace ředitelů gymnázií, Jednota českých matematiků a fyziků, Hospodářská komora a Svaz průmyslu a dopravy ČR. Proti byli zástupci Unie školských asociací CZESHA, zemědělských škol a České středoškolské unie.

Mezi učiteli není jednotný názor ani na záměr ministra omezit státní zkoušky na testy. Zatímco například Společnost učitelů českého jazyka a literatury by to uvítala, Asociace češtinářů a Asociace metodiků cizího jazyka AMATE s tím nesouhlasí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Plaga: Žáci od příštího týdne možná nebudou muset nosit roušky. Vojtěch…

04.06.2021 13:58 Aktualizováno Žáci by možná od příštího úterý nemuseli nosit roušky při výuce ve třídě. Rozhodnout by se mělo…

Povinnost žáků mít roušku ve třídách v pondělí neskončí, potvrdil Vojtěch

04.06.2021 12:02 Povinnost pro žáky mít kvůli koronaviru zakrytý nos a ústa při výuce v pondělí neskončí, řekl dnes…

Dubnové uzavření škol a školek bylo nezákonné, řekl správní soud

02.06.2021 11:05 Plošné uzavření mateřských škol a výrazné omezení provozu základních škol na základě dvou dubnových…

Bývalý ministr zahraničí Petříček bude externě působit v akademické sféře

01.06.2021 12:03 Bývalý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) bude od příštího akademického roku externě vyučovat…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama