Zmatky v maturitách: Nikdo neví, jak mají skutečně vypadat

Mezi učiteli není shoda na tom, jak by měla vypadat státní maturita. Podle některých by například měla nahradit přijímací zkoušky na vysoké školy, podle jiných by zase neměla být pro všechny školy jednotná. Vyplývá to z ankety, o které ČTK informovala předsedkyně Učitelské platformy Petra Mazancová. Platforma podle ní podporuje zachování stávajícího stavu státních maturit a je proti povinné maturitě z matematiky.

Přidejte svůj názor 4 komentáře

Školství, ilustrační foto
doporučujeme

Možným změnám v maturitách by se mohli věnovat poslanci na aktuální schůzi Sněmovny, kde leží návrh ministra školství Roberta Plagy (ANO). Ten předpokládá zrušení plánovaného zavedení povinné maturity z matematiky a cizího jazyka a omezení zkoušek na testy. Ústní a písemná část maturit by se měla vrátit do škol. Poslanci se návrhem začali zabývat koncem loňského roku, ale zatím neprošel prvním čtením. Povinná maturita z češtiny, cizího jazyka a matematiky by podle stávající normy měla platit pro gymnázia a lycea od příštího jara a na většině dalších oborů o rok později.

Učitelská platforma by podle Mazancové uvítala, kdyby poslanci zachovali maturity tak, jak fungují nyní. Povinná je zkouška z češtiny a mezi matematikou a cizím jazykem si studenti vybírají. Učitelé se podle Mazancové neshodují v tom, zda by měla povinná maturita z matematiky přínos.

Podle viceprezidenta Asociace ředitelů základních škol Jaroslava Jiráska by se při rozhodování o maturitách měl více zohledňovat názor studentů. "Možná by ocenili, kdyby o tom za ně nerozhodoval někdo cizí, ale sami by dostali šanci ukázat, v čem jsou dobří a úspěšní," řekl v anketě platformy. Podle Jiřího Kuhna z Asociace ředitelů gymnázií by maturita měla být natolik náročná, aby její výsledky mohly zaručovat dostatečnou úroveň pro vysokoškolské studium.

Na to, že by státní maturita, měla být využitelná i pro vysoké školy, poukázali i další pedagogové. Jiní zdůraznili, že by maturita měla víc reflektovat různorodost škol.

Pro povinnou maturitu z matematiky se již dříve vyjádřila Asociace ředitelů gymnázií, Jednota českých matematiků a fyziků, Hospodářská komora a Svaz průmyslu a dopravy ČR. Proti byli zástupci Unie školských asociací CZESHA, zemědělských škol a České středoškolské unie.

Mezi učiteli není jednotný názor ani na záměr ministra omezit státní zkoušky na testy. Zatímco například Společnost učitelů českého jazyka a literatury by to uvítala, Asociace češtinářů a Asociace metodiků cizího jazyka AMATE s tím nesouhlasí.

Loading...
Vstupte do diskuze (4)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Mediální výchově se nevěnuje ve školách dost času. Platformy napsaly…

24.02.2020 11:58 Mediální výchově se ve školách nevěnuje dost času a učitelům často chybí odborná příprava pro tuto…

Průtahy ministerstva komplikují mladým lékařům studium

19.02.2020 20:40 Další studium po absolvovaní lékařské fakulty podle mladých lékařů komplikují průtahy ministerstva…

Příplatky pro některé učitele? Lidovci ze svého původního požadavku slevili

19.02.2020 11:35 Lidovci navrhnou zvýšení příplatků pro třídní učitele a pedagogy se specializací až na 2500 korun…

Firma lidí z UK si vzala z darů na akce školy 5 milionů, tvrdí server

17.02.2020 17:19 Asi pět milionů korun z darů na akce Univerzity Karlovy (UK) si nechala na svůj účet poslat…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama