Česko-německé vztahy může narušit odlišný názor na migraci, domnívá se historik

Praha – Česká republika stojí v Evropské unii téměř proti všem. Alespoň, co se povinných uprchlických kvót týká. Právě tento negativní postoj české vlády by podle historika Oldřicha Tůmy mohl narušit současné dobré vztahy s Berlínem.

Německo si dnes připomíná 25 let od sjednocení země. To nastalo podle historika důsledkem pádu komunistických režimů ve východním bloku. Češi a Němci jsou podle Tůmy už po staletí kulturně a ekonomicky propojeni, vztahy mezi oběma zeměmi se pak ještě zlepšily po roce 1990.

Události roku 1989, kdy obyvatelé NDR hlasitě volali po politických reformách, a následný pád berlínské zdi 9. listopadu 1989, měly podle Tůmy vliv na probuzení československé veřejnosti.

„Jsme propojeni a je to významnější pro nás jako pro mnohem menšího partnera a více exportně orientovanou ekonomiku. I z tohoto pohledu jsou vztahy úzké. Co je může zhoršit, je vztah ke kvótám, uprchlíkům a Bruselu," řekl Tůma.

Odlišný názor Čechů a Němců podle odborníka ovlivňuje také historická zkušenost. Po válce přišlo do rozbitého Německa, kde téměř nic nefungovalo, 12 milionů vysídlenců - Němců z Polska, Československa a dalších zemí. V následujících desetiletích přišly jako žádaná pracovní síla další miliony lidí z Itálie, Turecka i odjinud. Všechny jejich materiální problémy německá společnost zvládla.

Německý přístup k migrantům lze podle Tůmy hodnotit i kriticky, aniž by to musel být projev xenofobie nebo provinciální zaostalosti. „Ta záležitost je velice závažná a vyžadovala by společné evropské řešení a přístup, ale ne takové, o kterém se rozhoduje jen v Berlíně. Navíc každý druhý den jinak. To je ve prospěch některých českých či 'východoevropských' stanovisek potřeba uvést," dodal historik.

Premiér Bohuslav Sobotka se v pátek zúčastnil recepce u příležitosti výročí znovusjednocení Německa na německém velvyslanectví v Praze. Při této příležitosti uvedl, že je přesvědčen, že i navzdory některým názorům, které se v médích v posledních dnech objevily, jsou česko-německé vztahy dnes nejlepší v naší novodobé historii.

Obě země ale podle něj mají zodpovědnost je i nadále rozvíjet. „Samozřejmě, že budou i v budoucnu nastávat situace, kdy budeme mít na některé otázky odlišné názory," poznamenal také Sobotka. V takových chvílích je podle něj důležitá otevřená diskuse obou stran.

Související

Dálnice v Německu, ilustrační fotografie. Původní zpráva

Autem po Evropě: Jak kvalitní jsou silnice a kolik stojí dálniční známky? Česko chystá novou cenu

Ceny dálničních známek v Evropě se často výrazně liší a mnohdy nemusí odpovídat kvalitě poskytovaných služeb. V Česku znovu vzrostou ceny od roku 2025 na základě inflace a rozšíření dálniční sítě. Mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka zdůraznil, že příjmy z poplatků jsou klíčové pro financování modernizace a výstavby dopravní sítě.

Více souvisejících

Německo Bohuslav Sobotka Česká republika

Aktuálně se děje

včera

Donald Trump

Letadla i vojáci. Trumpa bude před volbami hlídat armáda

Volební tým bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, kandidáta Republikánské strany v nadcházejících prezidentských volbách, požádal o poskytnutí vojenských letadel a vozidel pro zvýšení bezpečnosti během posledních týdnů kampaně. 

včera

včera

Zbraně Hizballáhu

Hizballáh má nové velení. Chystá se na specifický druh války

Hnutí Hizballáh, podporované Íránem, se podle informací dvou anonymních zdrojů připravuje na dlouhou opotřebovací válku na jihu Libanonu a má nové velení. Navzdory izraelským útokům si stále uchovává značné zásoby zbraní, včetně přesných raket, které dosud nepoužilo, uvedla agentura Reuters.

včera

včera

včera

Andrej Babiš

Z podnikatelů populisty: Babiš a Trump jsou v podstatě totéž

Může být velký podnikatel dobrý politik? Záleží na mnoha faktorech, osobnosti jako Donald Trump nebo Andrej Babiš ale ukázaly, že jim jde hlavní o vlastní image (a profit). Hranice mezi politikem-podnikatelem takového formátu a populistou je velice tenká a oba muži ji zdárně překročili.

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko zahájilo ofenzívu v Kurské oblasti. Ukrajinské jednotky jsou v nebezpečí

Ruská vojska tento týden zaznamenala postup v Kurské oblasti na západě země, kde obsadila dvě obce, které předtím kontrolovaly ukrajinské síly. O událostech informovalo ruské ministerstvo obrany. Podle serveru Meduza, který působí z lotyšského exilu, zahájila ruská vojska novou ofenzívu na několika frontových úsecích v této oblasti.

včera

včera

včera

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

Putin nastínil svou vizi ideálního světa

Ruský prezident Vladimir Putin se v pátek setkal s íránským prezidentem Masoudem Pezeškijánem v hlavním městě Turkmenistánu, Ašchabadu, během regionálního summitu. Šlo o jejich první setkání, při kterém diskutovali o bilaterálních vztazích a situaci na Blízkém východě.

včera

včera

Ruská armáda

Rusko decimuje ukrajinské přístavy. Útočí na jeden za druhým

Rusko za poslední tři měsíce provedlo téměř 60 útoků na ukrajinskou přístavní infrastrukturu, přičemž při nich zahynulo 79 civilistů. O těchto útocích informoval místopředseda ukrajinské vlády Olexij Kuleba s tím, že jejich intenzita stále narůstá. Cílem ruských útoků je podle Kuleby zejména oslabení exportního potenciálu Ukrajiny a záměrné vyvolání potravinové krize v částech světa, které jsou závislé na ukrajinských dodávkách obilí.

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj na návštěvě ve Vatikánu u papeže Františka

Zelenskyj v rámci turné po Evropa přijel do Vatikánu. Setkal se s papežem

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navštívil v pátek Vatikán, kde jednal s papežem Františkem. Setkání je součástí jeho evropského turné, během kterého se snaží zajistit finanční a vojenskou podporu pro Ukrajinu před blížící se zimou. Zelenskyj v posledních dnech navštívil také Británii, Francii, Itálii a plánuje cestu do Německa. Uvedl to server Ukrainska pravda.

včera

Moře, ilustrační foto

Drogové kartely, motorkářské gangy. Svět čelí novému problému, ostrovy se mění v doupě zločinu

Ostrovní země v Tichém oceánu čelí rostoucímu riziku, že se stanou základnami pro mezinárodní zločinecké gangy. Toto varování zaznělo ve zprávě Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC), která byla zveřejněna v pátek. Podle ní region už nyní slouží jako útočiště pro drogové kartely z Ameriky, motorkářské gangy z Austrálie a Nového Zélandu a asijské zločinecké skupiny.

včera

včera

včera

včera

Co se děje v Německu? Většina lidí chce, aby Scholz mluvil s Putinem

Téměř 60 procent Němců by uvítalo, kdyby spolkový kancléř Olaf Scholz po téměř dvou letech obnovil dialog s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Vyplývá to z nového průzkumu institutu pro výzkum veřejného mínění YouGov zveřejněného v pátek. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy