Češi a EU: Veřejnost promluvila, není to dobré

Praha - Třípětinová většina české veřejnosti (61 %) je nespokojena s členstvím České republiky v Evropské unii. Pokud by se zcela hypoteticky u nás konalo znovu referendum o vstupu do Evropské unie, 38 % občanů by hlasovalo pro vstup, 62 % by pro vstup nehlasovalo. V dlouhodobé časové řadě STEM představují aktuální výsledky nejnižší hodnoty pozitivních postojů vůči unii. Dále třípětinová většina lidí (58 %) aktuálně reaguje na členství v Evropské unii negativními pocity (má značné obavy či cítí mírné znepokojení).

V rámci pravidelného monitoringu názorů české veřejnosti na problematiku českého členství v Evropské unii se STEM zaměřil na samotnou spokojenost českých občanů s naším členstvím. Podle zářijového průzkumu jsou s naším členstvím v EU spokojeny dvě pětiny občanů (39 %). V české populaci tedy třípětinovou většinou převažuje nespokojenost.

Časová řada STEM, která zachycuje vývoj spokojenosti občanů s členstvím v Evropské unii po vstupu do unie, ukazuje, že pozvolné oslabování míry spokojenosti bylo přerušeno českým předsednictvím v roce 2009, které přineslo výrazné posílení pozitivních pocitů. Následně se však míra spokojenosti opět začala snižovat a propadla se pod hranici 50 %.

V letošním roce se spokojenost české veřejnosti s členstvím v Evropské unii dále oslabila, pravděpodobně v souvislosti s vnitřními problémy unie a aktuálně s komplikovaným řešením přílivu migrantů do Evropy. Obavy českých občanů z uprchlíků vztah k Evropské unii, která po svých členských státech požaduje solidární řešení uprchlické krize, nepochybně nepříznivě ovlivňují.

Od roku 2004, kdy se Česká republika stala členem Evropské unie, zjišťuje STEM odpovědi na zcela hypotetickou otázku, jak by dopadlo hlasování v referendu o vstupu do EU, pokud by se konalo znovu. Původně většinový souhlas české veřejnosti postupně oslaboval, až na jaře 2011 došlo k vyrovnání podílů hlasů pro a proti. Během dalšího roku snižování podílu souhlasných odpovědí ještě pokračovalo.

Po relativně stabilním období v letech 2012 až 2014 zjišťujeme v aktuálním průzkumu vůbec nejnižší hodnotu podílu hypotetických hlasů pro vstup do unie v časové řadě STEM: 38 %. 

Nízký podíl zastánců našeho členství v Evropské unii koresponduje s nízkou mírou aktuální spokojenosti s naším členstvím v unii. Konkrétně to znamená, že více než polovina dotázaných (55 %) je s naším členstvím v unii nespokojena a v případném referendu by pro vstup do unie nehlasovala. Třetina občanů (33 %) zastává opačný, tedy jasně pro-unijní postoj. U desetiny lidí (12 %) zjišťujeme rozporné odpovědi.

K tématu našeho členství v Evropské unii jsme v průzkumu osloveným občanům položili ještě jednu otázku postihující více emocionální rovinu postojů. Výsledky potvrzují aktuální většinové negativní naladění české veřejnosti ve vztahu k Evropské unii. Nepříznivé pocity jasně převažují. Téměř třetina lidí má v souvislosti s naším členstvím v EU značné obavy a očekává zhoršení situace. Další téměř třetina pociťuje mírné znepokojení.

Naopak pozitivní pocity v součtu (mírný optimismus a očekávání lepší budoucnosti) představují pouze jednu třetinu. Desetina lidí je v tomto ohledu neutrální, unie je jim lhostejná, nezajímají se o ni. Zdá se, že období pozitivních očekávání, která jsme zjišťovali před deseti lety, je již za námi.

Souvislost současných postojů české veřejnosti k Evropské unii s řešením problémů okolo přílivu migrantů můžeme ilustrovat následujícím grafem, ze kterého je jasně patrné, že u lidí, kteří mají strach z uprchlíků, vyvolává Evropská unie především negativní reakce (65 % z nich cítí značné obavy nebo mírné znepokojení oproti 39 % mezi lidmi, kteří strach z uprchlíků nemají).

Názory na naše členství v Evropské unii jsou výrazně diferencovány podle věku, vzdělání respondentů, materiálního zajištění, politické orientace a stranických preferencí občanů. Proevropští jsou častěji lidé mladší (do 30 let: 47 % je spokojeno s členstvím v unii), s vysokoškolským vzděláním, lidé z domácností v příznivé materiální a finanční situaci.

Snížení míry spokojenosti s naším členstvím v Evropské unii je patrné ve všech sociodemografických skupinách obyvatel, výrazněji však oslabila spokojenost lidí středoškolsky a vysokoškolsky vzdělaných a osob starších 45 let.

Z hlediska politické orientace mají k EU příznivější vztah především lidé pravicově orientovaní, konkrétně příznivci TOP 09, ODS a KDU-ČSL. Protievropské postoje jsou naproti tomu charakteristické pro levicově orientované občany a především voliče KSČM. Důležitým zjištěním je skutečnost, že spokojenost s členstvím v EU výrazněji oslabuje u lidí s příznivějším vztahem k unii, tedy více u pravicově a středově orientovaných než lidí levicově zaměřených.

Související

Více souvisejících

češi EU (Evropská unie) průzkumy

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

Donald Trump

Letadla i vojáci. Trumpa bude před volbami hlídat armáda

Volební tým bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, kandidáta Republikánské strany v nadcházejících prezidentských volbách, požádal o poskytnutí vojenských letadel a vozidel pro zvýšení bezpečnosti během posledních týdnů kampaně. 

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Zbraně Hizballáhu

Hizballáh má nové velení. Chystá se na specifický druh války

Hnutí Hizballáh, podporované Íránem, se podle informací dvou anonymních zdrojů připravuje na dlouhou opotřebovací válku na jihu Libanonu a má nové velení. Navzdory izraelským útokům si stále uchovává značné zásoby zbraní, včetně přesných raket, které dosud nepoužilo, uvedla agentura Reuters.

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Andrej Babiš

Z podnikatelů populisty: Babiš a Trump jsou v podstatě totéž

Může být velký podnikatel dobrý politik? Záleží na mnoha faktorech, osobnosti jako Donald Trump nebo Andrej Babiš ale ukázaly, že jim jde hlavní o vlastní image (a profit). Hranice mezi politikem-podnikatelem takového formátu a populistou je velice tenká a oba muži ji zdárně překročili.

před 7 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko zahájilo ofenzívu v Kurské oblasti. Ukrajinské jednotky jsou v nebezpečí

Ruská vojska tento týden zaznamenala postup v Kurské oblasti na západě země, kde obsadila dvě obce, které předtím kontrolovaly ukrajinské síly. O událostech informovalo ruské ministerstvo obrany. Podle serveru Meduza, který působí z lotyšského exilu, zahájila ruská vojska novou ofenzívu na několika frontových úsecích v této oblasti.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

Putin nastínil svou vizi ideálního světa

Ruský prezident Vladimir Putin se v pátek setkal s íránským prezidentem Masoudem Pezeškijánem v hlavním městě Turkmenistánu, Ašchabadu, během regionálního summitu. Šlo o jejich první setkání, při kterém diskutovali o bilaterálních vztazích a situaci na Blízkém východě.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Ruská armáda

Rusko decimuje ukrajinské přístavy. Útočí na jeden za druhým

Rusko za poslední tři měsíce provedlo téměř 60 útoků na ukrajinskou přístavní infrastrukturu, přičemž při nich zahynulo 79 civilistů. O těchto útocích informoval místopředseda ukrajinské vlády Olexij Kuleba s tím, že jejich intenzita stále narůstá. Cílem ruských útoků je podle Kuleby zejména oslabení exportního potenciálu Ukrajiny a záměrné vyvolání potravinové krize v částech světa, které jsou závislé na ukrajinských dodávkách obilí.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Volodymyr Zelenskyj na návštěvě ve Vatikánu u papeže Františka

Zelenskyj v rámci turné po Evropa přijel do Vatikánu. Setkal se s papežem

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj navštívil v pátek Vatikán, kde jednal s papežem Františkem. Setkání je součástí jeho evropského turné, během kterého se snaží zajistit finanční a vojenskou podporu pro Ukrajinu před blížící se zimou. Zelenskyj v posledních dnech navštívil také Británii, Francii, Itálii a plánuje cestu do Německa. Uvedl to server Ukrainska pravda.

před 12 hodinami

Moře, ilustrační foto

Drogové kartely, motorkářské gangy. Svět čelí novému problému, ostrovy se mění v doupě zločinu

Ostrovní země v Tichém oceánu čelí rostoucímu riziku, že se stanou základnami pro mezinárodní zločinecké gangy. Toto varování zaznělo ve zprávě Úřadu OSN pro drogy a kriminalitu (UNODC), která byla zveřejněna v pátek. Podle ní region už nyní slouží jako útočiště pro drogové kartely z Ameriky, motorkářské gangy z Austrálie a Nového Zélandu a asijské zločinecké skupiny.

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

před 14 hodinami

Co se děje v Německu? Většina lidí chce, aby Scholz mluvil s Putinem

Téměř 60 procent Němců by uvítalo, kdyby spolkový kancléř Olaf Scholz po téměř dvou letech obnovil dialog s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Vyplývá to z nového průzkumu institutu pro výzkum veřejného mínění YouGov zveřejněného v pátek. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy