Korupce organizovaná Hradem, zájezdy jako za komunismu. Co se dělo 17. listopadu na Hradě?

Praha – Příznivce Miloše Zemana na Albertov 17. listopadu svážely objednané autobusy, ti, kteří se jimi do Prahy vydali, čekal na Hradě po demonstraci raut a další program. „Zájezd“ vyjížděl z Osvětiman, odkud pochází hradní kancléř Vratislav Mynář. Do autobusu se dostal také kameraman České televize, který celou věc zdokumentovat.

Podle Jiřího Krejčíka, kameramana ČT, nebyl problém se do autobusu přihlásit prostřednictvím obecního úřadu. Autobusy byly dva – jeden vyjížděl z jihomoravských Osvětiman, další pak ze Zlína. „Dohromady asi 80 lidí. Přijeli jsme na Albertov, vyndali transparenty a šli jsme směrem k pódiu," popisuje Krejčík.

//

Posted by Reportéři ČT on 23. listopad 2015

Z Osvětiman vyjel také starosta Otakar Berka (KSČM), který se podle kameramana znal s ostrahou na Albertově, skupinu proto přednostně odvedl rovnou pod pódium. Publicista Karel Hvížďala pro televizi uvedl, že šlo o uměle vykonstruovanou akci, která měla představovat protest proti „tomu, jak to probíhalo před rokem". Tehdy se na místě sešli i odpůrci hlavy státu a vzduchem létala vajíčka.

„Trochu to připomíná komunistické první máje, kde všichni mají stejné plakáty. Na demonstracích, které vznikají spontánně, mají přece lidé vlastní transparenty s různými nápisy. Podle toho to i vypadá, že je to jejich vlastní názor. Takto to působí, že tam přišli lidé, kteří ho moc nemají, dostali do rukou plakáty a ty vztyčili," uvedl pro ČT marketingový expert Jakub Horák.

Cesta autobusem nebylo to jediné, co na účastníky „zájezdu" čekalo. Následovala bezpaltná prohlídka veřejnosti jinak nedostupných reprezentačních prostor Hradu a občerstvení, které údajně připravil Mynář.

„K mému překvapení jsme z Albertova dojeli přímo do areálu Pražského hradu. Vojáci před námi odstranili zátarasy a autobusy bez jakékoliv kontroly projely do garáží prezidenta," popsal cestu Krejčík. To překvapilo třeba bezpečnostního experta Andora Šándora, podle kterého šlo o velkou chybu. Lidé prý v autobuse mohli mít uloženo cokoliv, stejně tak prý mohli cokoliv odnést.

Podle kameramana navíc neprošli lidé žádnými skenery ani je za celou dobu nikdo nezkontroloval. Podle mluvčí policejního prezidia „šlo o řádně oznámenou prohlídku reprezentačních prostor pro dopředu určenou a nahlášenou skupinu. Pro tento druh prohlídky byla zvolena i zcela cesta vstupu, v souladu s příslušnou bezpečnostní směrnicí".

Prohlídka Hradu byla zakončena v salonku občerstvením, na kterém nechybělo červené a bílé víno, káva, chlebíčky, zákusky a nakonec prý se rozléval i alkohol. Na závěr přišel účastníkům zájezdu osobně poděkovat i Mynář: „Chtěl bych vám všem jménem pana prezidenta a hlavně jménem svým poděkovat, protože jste vážili dalekou cestu, a doufám, že ne zbytečně, na podporu pana prezidenta, který si to zaslouží."

Podle Hvížďaly jde o jakési uplácení za podporu, politolog Rudolf Kučera přirovnává akci k organizovaným zájezdům a shromážděním jako za komunismu. „Vybraní lidé pak byli různým způsobem odměňováni. To by se v dnešní demokratické společnosti v žádném případě nemělo dít," dodal.

Osvětimany prý akci nepořádaly, pouze přijímaly přihlášky, ve Zlíně cestu organizovala Strana přátel občanů. Mynář Reportérům do telefonu řekl, že se na zájezdu nepodílel jako kancléř, ale jako krajský předseda SPO. Starosta ho prý požádal, zda by nešla zajistit i prohlídka Hradu. Podle Mynáře jsou takových žádostí desítky, možná stovky. „Tak jsem svým spoluobčanům na žádost mého kamaráda vyšel vstříc a řekl jsem: 'Když budete v Praze, proč bych to neudělal.' To je celé."

„Účastníci zájezdu - aneb organizování klaky pro xenofobní setkání Zemanovy partičky na Albertově (té co tam byl Zeman úplně náhodou a bez souvislosti s ostatními). Korupce organizovaná Hradem. Je vidět, proč kancléř Mynář ani jako bezpečnostní riziko pro stát prezidentovi nevadí," komentoval celou situaci na sociálních sítích poslanec hnutí ANO Jiří Zlatuška.

„Reportáž ohledně zájezdu na Hrad mě dost pobavila. Vyhodíte chlapy z ochranky, kteří „pustili kominíky" na střechu Hradu, ale přímo do uzavřených prostor Hradu si můžou nakráčet dva autobusy příznivců Zemana. Bez prohlídek, bez legitimace. Absurdistán nám tu z toho děláte," napsal na profil hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka Petr Zemec Zemčák.

Související

Více souvisejících

Miloš Zeman 17. listopad Pražský Hrad

Aktuálně se děje

před 25 minutami

včera

Trest smrti

Desátý říjen je Světový den proti trestu smrti. Jak se u nás vykonával a kdy byl zrušen?

Desátý říjen je Světovým dnem proti trestu smrti, který se snaží upozornit na problémy spojené s touto formou trestu. Jedná se například o možné popravy nevinných lidí či nezletilých. Dle mnohých názorů nemá trest smrti v moderním světě své místo. Jaká je historie trestu smrti v našich zemích? Poslední poprava u nás byla vykonána před 35 lety, trest smrti byl zrušen teprve roku 1990. 

včera

Petr Nedvěd

Hokejový svaz vybral nástupce Petra Nedvěda. Generálním manažerem národního týmu je Šlégr

Měsíc před vstupem do nové sezóny se může český hokejový národní tým zase pyšnit úplným realizačním týmem. Ten byl neúplný od září, kdy nečekaně oznámil svůj konec z osobních důvodů ve funkci generálního manažera Petr Nedvěd. Nyní Český svaz ledního hokeje oznámil, že jeho nástupcem bude držitel zlaté olympijské medaile, zlata z mistrovství světa a Stanley Cupu Jiří Šlégr. Je tak po čtvrtečním dni také jasné, že nebude u národního týmu pokračovat Nedvědův asistent Martin Havlát. 

včera

včera

včera

včera

Vít Rakušan

Rakušan řekl, co Česko čeká od nové Evropské komise

Česko čeká, že nově složená Evropská komise urychleně podnikne kroky, které zajistí účinnější vrácení neúspěšných žadatelů o azyl. Po jednání ministrů vnitra členských zemí o současném stavu schengenského prostoru to řekl ministr Vít Rakušan (STAN). Kontroly na vnitřních hranicích Unie musí podle něj být jen dočasným řešením. Informovala o tom agentura TASR.

včera

včera

Pražský primátor Zdeněk Hřib

Hřib oznámil kandidaturu na předsedu Pirátů a představil svou vizi

Piráty čeká po odchodu z vlády hledání nového předsedy strany, protože bývalý vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš oznámil svou rezignaci. Do boje se dnes přihlásil druhý vážný kandidát. Je jím náměstek pražského primátora a někdejší primátor hlavního města Zdeněk Hřib.

včera

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry a spor, který se táhne. Britové se neváhali ozvat

Na eskapády prince Harryho se před mnoha lety zaměřoval britský tisk, s nímž se mladší syn krále Karla III. nyní soudí. Tvrdí totiž, že novináři získávali informace o něm neoprávněně. Soudce se ale zatím zabývá tím, že proces je až příliš náročný pro něj a jeho spolupracovníky.

včera

včera

Huawei, ilustrační foto

Telefony Huawei stále představují riziko, varuje šéf BIS

Podle Michala Koudelky, ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS), se Čína snaží prezentovat jako přítel a atraktivní partner západních zemí, avšak ve skutečnosti usiluje o oslabení demokracií a prosazení úspěchu totalitních států. 

včera

Ilustrační foto

Jak efektivně bojovat proti ruským špionům?

Úspěšný boj proti ruským zpravodajským službám působícím na území Evropské unie zahrnuje mimo jiné vzájemnou spolupráci členských států, boj proti dezinformacím a silná a nezávislá média. Bez těchto věcí se snaha o vykořenění ruské zpravodajské komunity nikdy nepodaří – právě naopak, stát bude infikovaný čím dál víc a jeho bezpečnost se dostane do bezprostředního ohrožení.

včera

včera

včera

Pedro Sánchez

Podmínky v Libanonu se zhoršují alarmujícím tempem. Španělsko mluví o invazi, EU otevírá vzdušný most

Libanon se nachází v hluboké humanitární krizi, kterou zhoršuje konflikt mezi Izraelem a Hizballáhem. Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) varuje, že podmínky se rychle zhoršují, zatímco stovky tisíc lidí jsou nuceny opustit své domovy. V Bejrútu bylo za jediný den provedeno více než 30 leteckých útoků, což vedlo k dalšímu masivnímu vysídlování obyvatelstva.

včera

včera

Viktor Orbán

Vystoupení Orbána v EU vyvolalo silnou kritiku. Padala slova o Československu i nefunkčním Maďarsku

Maďarský premiér Viktor Orbán v Evropském parlamentu prohlásil, že Evropská unie potřebuje zásadní reformy. Předseda maďarské vlády vystoupil na plenárním zasedání ve Štrasburku a uvedl, že cílem Maďarska, které nyní předsedá Radě EU, je stát se katalyzátorem těchto změn. Orbán se odvolal na své první předsednictví v roce 2011, kdy byla Unie postižena finanční krizí, Arabským jarem a havárií ve Fukušimě. Nyní však podle jeho slov čelí ještě komplikovanější situaci.

včera

Aktualizováno včera

Hurikán Milton zasáhl Floridu. Doprovází jej několik tornád, miliony lidí jsou bez proudu

Ve čtvrtek (SELČ) Americké Národní středisko pro hurikány (NHC) oznámilo, že hurikán Milton udeřil na pevninu v oblasti Siesta Key, jižně od města Sarasota, na západním pobřeží Floridy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy