Češi se bojí upchlíků, chybí jim reálné informace

Praha - Většina české veřejnosti, 55 procent oslovených, se ztotožňuje se slovy prezidenta Zemana, že stávající migrace je řízená invaze s cílem rozvrátit evropské společnosti. Tento pohled odmítá necelá pětina respondentů. Celých 26 procent dotázaných se nepřiklání ani k jedné ze stran aktuální debaty.

Výzkum věnující se postoji české veřejnosti k imigraci provedla agentura Phoenix research on-line ve dnech 7. 1. 2016 - 19. 1. 2016 na vzorku 1050 respondentů metodou on-line.

Dotázaným bylo položeno celkem šest otázek, které se vztahují k hodnocení postoje a argumentů prezidenta republiky Miloše Zemana k imigraci, ale i ke spokojenosti se stavem informování o uprchlické krizi či většinové ochotě pomoci uprchlíkům.

Většina české společnosti, 62 procent oslovených, vnímá migraci jako potencionální hrozbu a riziko zvýšení kriminality. Necelá pětina dotázaných s touto skepsí nesouhlasí a zbývajících 19 procent se nedokáže jednoznačně rozhodnout.

Na dotaz, zda by Češi případným uprchlíkům osobně pomohli, například penězi, dary, prací, ubytováním, celá polovina respondentů odpovídá odmítavě. 36 procent z oslovených se nedokáže jednoznačně rozhodnout a pouze 14 procent dotázaných je ochotno a připraveno pomoci.

Čtvrtá otázka se věnovala hodnocení českou veřejností aktuálního stavu a šíře informování o probíhající migrační vlně. Celých 63 procent odpovídajících je nespokojeno se stávajícím informováním, které považuje za nedostatečné a pochybuje i o jeho pravdivosti. Více než pětina dotázaných nemá jasný názor na aktuální informování a pouze 14 procent veřejnosti považuje informování o migraci za postačující a pravdivé.

Předposlední položená otázka zjišťovala, zda se česká veřejnost ztotožňuje s prezidentskými názory Miloše Zemana k migrační vlně. Mírná převaha respondentů (43 procent) souhlasí s postoji prezidenta republiky k aktuální migrační krizi. O dvě procenta méně, 41 procent dotázaných, však postoj prezidenta Zemana nesdílí. Zbývajících 16 procent respondentů se nedokáže jednoznačně přiklonit ani k jedné z rozhodnutých skupin.

Závěrečná otázka zjišťovala, zda by Češi spíše pomohli uprchlíkům křesťanského vyznání, než věřícím muslimské víry. Pouze 14 procent ze všech dotázaných by pomohlo raději křesťanským migrantům, celých 56 procent respondentů se nedokázalo rozhodnout a třetina oslovených by nepomáhala dle náboženského klíče.

Související

Více souvisejících

češi průzkumy uprchlíci

Aktuálně se děje

před 3 minutami

Princ Harry v upoutávce k dokumentu Harry 2 Meghan.

Princ Harry a spor, který se táhne. Britové se neváhali ozvat

Na eskapády prince Harryho se před mnoha lety zaměřoval britský tisk, s nímž se mladší syn krále Karla III. nyní soudí. Tvrdí totiž, že novináři získávali informace o něm neoprávněně. Soudce se ale zatím zabývá tím, že proces je až příliš náročný pro něj a jeho spolupracovníky.

před 47 minutami

před 1 hodinou

Huawei, ilustrační foto

Telefony Huawei stále představují riziko, varuje šéf BIS

Podle Michala Koudelky, ředitele Bezpečnostní informační služby (BIS), se Čína snaží prezentovat jako přítel a atraktivní partner západních zemí, avšak ve skutečnosti usiluje o oslabení demokracií a prosazení úspěchu totalitních států. 

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Jak efektivně bojovat proti ruským špionům?

Úspěšný boj proti ruským zpravodajským službám působícím na území Evropské unie zahrnuje mimo jiné vzájemnou spolupráci členských států, boj proti dezinformacím a silná a nezávislá média. Bez těchto věcí se snaha o vykořenění ruské zpravodajské komunity nikdy nepodaří – právě naopak, stát bude infikovaný čím dál víc a jeho bezpečnost se dostane do bezprostředního ohrožení.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Pedro Sánchez

Podmínky v Libanonu se zhoršují alarmujícím tempem. Španělsko mluví o invazi, EU otevírá vzdušný most

Libanon se nachází v hluboké humanitární krizi, kterou zhoršuje konflikt mezi Izraelem a Hizballáhem. Úřad OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí (OCHA) varuje, že podmínky se rychle zhoršují, zatímco stovky tisíc lidí jsou nuceny opustit své domovy. V Bejrútu bylo za jediný den provedeno více než 30 leteckých útoků, což vedlo k dalšímu masivnímu vysídlování obyvatelstva.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Viktor Orbán

Vystoupení Orbána v EU vyvolalo silnou kritiku. Padala slova o Československu i nefunkčním Maďarsku

Maďarský premiér Viktor Orbán v Evropském parlamentu prohlásil, že Evropská unie potřebuje zásadní reformy. Předseda maďarské vlády vystoupil na plenárním zasedání ve Štrasburku a uvedl, že cílem Maďarska, které nyní předsedá Radě EU, je stát se katalyzátorem těchto změn. Orbán se odvolal na své první předsednictví v roce 2011, kdy byla Unie postižena finanční krizí, Arabským jarem a havárií ve Fukušimě. Nyní však podle jeho slov čelí ještě komplikovanější situaci.

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

Volodymyr Zelenskyj

Jak porazit Rusko? Svět se Zelenského plán nedozví

Sobotní summit kontaktní skupiny na podporu Ukrajiny na americké letecké základně Ramstein v Německu byl odložen. Důvodem je podle médií skutečnost, že americký prezident Joe Biden zrušil svou cestu do Německa kvůli situaci kolem hurikánu Milton.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Robert Fico

Ficova vláda leze Slovákům krkem. Znovu by už nevznikla

Po roce od vyhlášení výsledků voleb do Národní rady Slovenské republiky (NR SR) by Smer-SD Roberta Fica zřejmě nesložil vládu. Zatímco premiérská strana zaznamenala nejhorší naměřený výsledek z průzkumu od loňského roku, Demokratům a krajně pravicovému hnutí Republika průzkum věští parlamentní budoucnost. Formování potencionální nové vlády z řad opozice by mohlo zkomplikovat hnutí Igora Matoviče. 

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

včera

Orbán terčem kritiky. Von der Leyenová řekla, proč mu vyčítá jeho postoj k válce na Ukrajině

Šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová ve středu tvrdě kritizovala maďarského premiéra Viktora Orbána za jeho „tulení“ k ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi. Zmínila také maďarský příklon k Číně a tvrdou migrační politiku současné vlády. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy