Důvěra v policii a armádu roste, je na nejvyšších hodnotách od vzniku Česka

Praha - Policii a armádě důvěřuje nejvíce občanů v historii samostatné České republiky, armádě věří 69 procent dotazovaných, důvěra v policii se zvýšila na 60 procent a policie obecní si v tomto ohledu polepšila na 53 procent. V úterý o tom prostřednictvím svého průzkumu informovala agentura STEM.

Mezi domácími bezpečnostními institucemi se podle průzkumu nejvyšší důvěře stále těší armáda, které nyní věří zhruba dvě třetiny lidí, což představuje ve srovnání s únorovým průzkumem zlepšení o pět procentních bodů. Armáda si důvěru občanů získávala postupně v průběhu druhé poloviny 90. let. Ke konci roku 2000 jí důvěřovaly necelé dvě třetiny lidí a tuto míru důvěry si v podstatě, i přes občasné výkyvy, zachovala až do současnosti.O něco obtížněji než armáda se k důvěře propracovávala policie. První vzestup v době pořádání velkých mezinárodních akcí u nás (například zasedání MMF a Světové banky v roce 2000 nebo summitu NATO v roce 2002) byl jen přechodný. Trvalejší se odehrál v letech 2007 až 2010.Po loňském mírném poklesu nyní důvěřují policii tři pětiny občanů, tedy o osm procentních bodů více než v době minulého průzkumu, stejnému růstu důvěry se může těšit i činnost městské či obecní policie.Proti vnitřním bezpečnostním složkám ČR zaznamenávají stagnaci aktuální ukazatele důvěry v mezinárodní bezpečnostní instituce. Konkrétně mezinárodní kriminální policie Interpol má důvěru 74 procent obyvatel a Severoatlantická aliance (NATO) 54 procent Čechů.Nejvíce je podle výsledků průzkumu STEM důvěra v bezpečnostní instituce ovlivněna politickými postoji občanů. Výrazné je to zejména v případě Severoatlantické aliance, kterou pozitivně přijímají sympatizanti stran vládní koalice, tj. ODS a TOP 09, a zřetelně menší důvěru k ní mají příznivci ČSSD a zejména KSČM. Méně výrazné jsou tyto diference u Interpolu a ještě menší v případě domácích bezpečnostních institucí. Armádě ČR například důvěřuje nadpoloviční většina a policii polovina i mezi stoupenci KSČM.Dotazování se konalo v době, kdy náčelníkem Generálního štábu AČR byl krátce generál Petr Pavel a kdy nastupoval nový policejní prezident Martin Červíček; konalo se ještě před vypuknutím takzvané metanolové aféry.

Související

Více souvisejících

průzkumy policie

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Aktualizováno včera

Policie SR, ilustrační fotografie.

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Aktualizováno včera

Ebráhím Raísí

Írán se obává o prezidenta Raísího. Prezidentský vrtulník havaroval

Nejasný je osud iránského prezidenta Ebráhíma Raísího po havárii jednoho ze tří vrtulníků v konvoji, který politika převážel. Íránská média zprvu podle světových agentur informovala o "tvrdém přistání". Úřady se strojem ztratily kontakt, probíhá rozsáhlé pátrání. Raisí má být v ohrožení života. 

včera

Natálie Grossová ve filmu Společně sami.

RECENZE: Nesoudný produkt Společně sami se neměl dostat do kin

Stává se už jen velmi málo, aby se do českých kin dostal film, jehož kvality jsou k samotnému promítání zkrátka nedostačující. Řemeslnou neschopností počínaje, zcela otupujícím dějem a neexistující pointou konče. Většina těchto projektů je navázaná na jména Evy Toulové a Tomáše Magnuska. Novinka Společně sami do této kategorie bohužel spadá.

včera

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.

včera

Kvůli Nečasovi musel skončit v národním týmu jeden z náhradníků. Černý Petr padl na Kovařčíka

To, že se zapsal na soupisku národního týmu útočník Martin Nečas prakticky hned po jeho příletu do Prahy a hned v sobotu večer nastoupil do utkání s Velkou Británií, mimo jiné znamená, že trenérský štáb v čele s Radimem Rulíkem se musel rozhodnout, se kterým z náhradníků se rozloučí. Nakonec se tak na domácím MS nepředstaví Michal Kovařčík.

Zdroj: David Holub

Další zprávy