Důvěra v policii a armádu roste, je na nejvyšších hodnotách od vzniku Česka

Praha - Policii a armádě důvěřuje nejvíce občanů v historii samostatné České republiky, armádě věří 69 procent dotazovaných, důvěra v policii se zvýšila na 60 procent a policie obecní si v tomto ohledu polepšila na 53 procent. V úterý o tom prostřednictvím svého průzkumu informovala agentura STEM.

Mezi domácími bezpečnostními institucemi se podle průzkumu nejvyšší důvěře stále těší armáda, které nyní věří zhruba dvě třetiny lidí, což představuje ve srovnání s únorovým průzkumem zlepšení o pět procentních bodů. Armáda si důvěru občanů získávala postupně v průběhu druhé poloviny 90. let. Ke konci roku 2000 jí důvěřovaly necelé dvě třetiny lidí a tuto míru důvěry si v podstatě, i přes občasné výkyvy, zachovala až do současnosti.O něco obtížněji než armáda se k důvěře propracovávala policie. První vzestup v době pořádání velkých mezinárodních akcí u nás (například zasedání MMF a Světové banky v roce 2000 nebo summitu NATO v roce 2002) byl jen přechodný. Trvalejší se odehrál v letech 2007 až 2010.Po loňském mírném poklesu nyní důvěřují policii tři pětiny občanů, tedy o osm procentních bodů více než v době minulého průzkumu, stejnému růstu důvěry se může těšit i činnost městské či obecní policie.Proti vnitřním bezpečnostním složkám ČR zaznamenávají stagnaci aktuální ukazatele důvěry v mezinárodní bezpečnostní instituce. Konkrétně mezinárodní kriminální policie Interpol má důvěru 74 procent obyvatel a Severoatlantická aliance (NATO) 54 procent Čechů.Nejvíce je podle výsledků průzkumu STEM důvěra v bezpečnostní instituce ovlivněna politickými postoji občanů. Výrazné je to zejména v případě Severoatlantické aliance, kterou pozitivně přijímají sympatizanti stran vládní koalice, tj. ODS a TOP 09, a zřetelně menší důvěru k ní mají příznivci ČSSD a zejména KSČM. Méně výrazné jsou tyto diference u Interpolu a ještě menší v případě domácích bezpečnostních institucí. Armádě ČR například důvěřuje nadpoloviční většina a policii polovina i mezi stoupenci KSČM.Dotazování se konalo v době, kdy náčelníkem Generálního štábu AČR byl krátce generál Petr Pavel a kdy nastupoval nový policejní prezident Martin Červíček; konalo se ještě před vypuknutím takzvané metanolové aféry.

Související

Robert Fico

Ficova vláda leze Slovákům krkem. Znovu by už nevznikla

Po roce od vyhlášení výsledků voleb do Národní rady Slovenské republiky (NR SR) by Smer-SD Roberta Fica zřejmě nesložil vládu. Zatímco premiérská strana zaznamenala nejhorší naměřený výsledek z průzkumu od loňského roku, Demokratům a krajně pravicovému hnutí Republika průzkum věští parlamentní budoucnost. Formování potencionální nové vlády z řad opozice by mohlo zkomplikovat hnutí Igora Matoviče. 
Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie. Analýza

Češi potřebují novou stranu, ale ne catch-all party. Bez značného úsilí se projekt neobejde

Současné politické strany ztrácejí důvěru voličů a jsou vnímány jako odtržené od reálných problémů. Podle nedávných průzkumů se důvěra ve vládu a parlament drží na historických minimech, což svědčí o hluboké nespokojenosti občanů s politickou reprezentací. Řešením může být zcela nová strana, ta se ale musí prosadit v zavedeném konkurenčním prostředí.

Více souvisejících

průzkumy policie

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 39 minutami

před 1 hodinou

Donald Trump po volbách promluvil ve West Palm Beach na Floridě (6. listopadu 2024).

Republikáni ovládli Bílý dům i Kongres. Změní USA k obrazu svému? Ani zdaleka

Republikáni po volbách oficiálně převzali kontrolu nad Kongresem, což usnadňuje plnění slibů nově zvolenému prezidentovi Donaldu Trumpovi. V politickém slovníku ve Washingtonu se tomu říká „vládní trifekta“, kdy prezidentova strana ovládá jak Sněmovnu reprezentantů, tak Senát. Tuto moc teď drží Trumpova Republikánská strana.

před 2 hodinami

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Co bude chtít Trump po Izraeli? Lednová změna v Bílém domě bude mít vliv i na Blízký východ

Administrativa amerického prezidenta Joea Bidena odmítla snížit pomoc Izraeli i poté, co ho neúspěšně vyzvala ke zklidnění situace v Pásmu Gazy. Nastupující prezident Donald Trump v této politice patrně nepoleví, bude ale chtít po Izraelcích jasné výsledky. Situace na Blízkém východě se nadále komplikuje, proti Izraeli se po boku Íránu postavila dokonce Saúdská Arábie. 

včera

včera

včera

Donald Trump a Joe Biden se setkali v Bílém domě. (13.11.2024)

Trump poprvé od voleb opustil Floridu. Biden ho přijal v Bílém domě

Zvolený americký prezident Donald Trump se dnes poprvé od konce prvního mandátu vrátil do Bílého domu. Přivítal ho tam úřadující prezident Joe Biden, který hostil ceremonii předznamenávající poklidné předání moci v USA po listopadových volbách. O setkání informovala stanice NBC News. 

včera

Vláda ČR

České trestní právo se má změnit. Blažek prosadil zásadní novelu

České trestní právo projde velkou modernizací, jejímž cílem je zrychlení a zvýšení efektivnosti trestního řízení a také odlehčení tuzemského vězeňství. Návrh novely trestního zákoníku, který přichází s řadou změn, schválila vláda na středeční schůzi. Projednala i návrh na pokrytí škod, jež způsobily povodně na vodohospodařské infrastruktuře a dalším státním majetku spadajícím pod ministerstvo zemědělství, zabývala se také realizací dostavby části Pražského okruhu.

včera

včera

včera

včera

včera

Kateřina Březinová

Cena, kterou za slibované odsuny přistěhovalců zaplatí americká společnost, bude obrovská, říká Březinová pro EZ

Nově zvolený americký prezident Donald Trump během kampaně slíbil velice přísný přístup k migraci – promluvil dokonce o masivních deportacích všech nelegálních přistěhovalců. Nejen o tom, jestli má šanci se svými plány uspět a proč je téma migrace v regionu Amerik tak důležité, pro EuroZprávy.cz promluvila amerikanistka a historička Kateřina Březinová, která v současnosti vede Iberoamerické centrum Metropolitní univerzity Praha a hostuje jako badatelka v London School of Economics.

včera

COP29

COP29: Na boj s extrémním počasím potřebujeme obrovské finanční prostředky, shodli se lídři

Koalice světových lídrů, zahrnující představitele průmyslových zemí i států ohrožených klimatickými změnami, na konferenci OSN o změně klimatu (COP29) v Baku vyzvala k významnému navýšení finanční podpory pro klimatická opatření. Jak informovala agentura DPA, v prohlášení koalice se zdůrazňuje naléhavá potřeba mobilizovat obrovské finanční prostředky pro boj s klimatickou krizí.

včera

včera

včera

včera

Ilham Alijev, prezident Ázerbájdžánu

Skandál na COP29: Prezident Ázerbájdžánu obhajoval produkci plynu, předseda konference byl ve vedení ropné firmy

Prezident hostitelské země COP29 Ázerbájdžánu sdělil na konferenci OSN o klimatu, že ropa a plyn jsou „Božím darem“. Ilham Alijev kritizoval „falešné zprávy“ Západu o emisích své země a prohlásil, že národy „by neměly být obviňovány“ za své zásoby fosilních paliv. Ázerbájdžán plánuje v příštím desetiletí zvýšit produkci plynu až o třetinu.

včera

Zachrání někdo rozvojové země, než je zničí počasí? Plamenné projevy Guterrese a spol. jsou bez činů k ničemu

Globální klimatická konference COP29 je v plném proudu. V ázerbájdžánském Baku už vystoupili první lídři s doslova plamennými projevy. Zatímco se přední světové mocnosti dohadují o podpoře pro rozvojové a méně bohaté země, v ohrožení jsou životy milionů lidí.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy