Cigán, cikán nebo Rom? Média se zklidňují, tvrdí analýza

Praha - Média už nedávají tolik prostoru extremistům, přesto při informování o Romech tvoří velkou část zprávy z protiromských pochodů. Pozitivně média informují o Romech hlavně v kulturní oblasti. Ukázala to analýza Stereotypy mediálního obrazu Romů v roce 2013, kterou dnes novinářům představili zástupci společností Newton Média a Romea.

Analytici zpracovali celkem 4094 zpráv za prvních osm měsíců letošního roku, které vyšly v hlavních denících, včetně regionálních, týdenících, veřejnoprávních médiích i na zpravodajských serverech. Srovnání ukázalo, že četnost informování o Romech závisí hlavně na konkrétních kauzách, jako byl například útok v Duchově nebo nepokoje na českobudějovickém sídlišti Máj.

"Autoři analýz se snažili o vyváženost a nezaujatost stejně jako osobnosti v rozhovorech a anketách," uvedl mediální analytik Newton Média Ivan Vodochodský. 

V souvislosti s protiromskými náladami prý začala média přinášet i hlubší vhled třeba do problematiky sociálního bydlení nebo asistentů prevence kriminality.

Nejvíc příspěvků vyznívajících negativně vůči Romům se týkalo kriminality a sociálních problémů. Vodochodský poukázal na to, že etnicita pachatelů je velmi často uváděna, aniž by pro to byl důvod a bylo to podstatné pro smysl zprávy. Pozitivní byly hlavně zprávy o romské kultuře.

Rom, nepřizpůsobivý, cikán a cigán 

Slovo "Rom" v některém ze svých tvarů se objevilo celkem v v 92 % příspěvků, nejčastějším tematickým kontextem, v němž se vyskytovalo byly tzv. „protiromské protesty" konkrétně nejvíce ty v Duchcově, Českých Budějovicích, ve Vítkově a v Ostravě. Druhým nejčastějším kontextem byla kultura a třetím kriminalita.

Zmínky o „nepřizpůsobivých" (11,5 %) se nejčastěji objevovaly v souvislosti s tematikou bydlení, o něco méně pak v kontextu kriminality a protiromských protestů. Oba typy klíčových slov se vyskytly pohromadě v 305 příspěvcích.

Slovo „cikán" zaznamenalo druhý nejvyšší výskyt, nejčastěji to sice bylo v kontextu kulturního dění, ale druhý nejčastější výskyt byl evidován v souvislosti s protesty proti Romům a s kriminalitou. Z toho vyplývá, že toto označení, které řada Romů vnímá jako hanlivé, slyší-li jej z úst příslušníků majority, nepatří pouze do oblasti umění a folkloru, ani nefiguruje pouze v historických připomínkách, ale je stále více součástí živého jazyka, jímž jsou popisovány aktuální události. Je tomu však především v těch kontextech, v nichž média zpravidla nechávají nejvíce zaznívat právě hlasy nespokojených či dotčených příslušníků většinové společnosti, informuje server mediainfo.cz.

O tom, že slovo „cigán", ačkoli se od výše zmíněného na pohled téměř neliší, má v médiích zcela jiný význam, svědčí nejen jeho mnohem nižší výskyt, ale také to, že se nejčastěji objevilo v souvislosti s kulturním děním (konkrétně s koncerty souboru „Cigánskí diabli" v Česku), mnohem méně pak v jiných kontextech coby vlastní označení skupiny Romů, jako například v této citaci Romky: „Jsou tam ty šlapky, jsou tam lichvy, jsou tam prostě fakt, že jako slušní cigáni, ale jsou tam i takoví, který se jako nedokážou přizpůsobit." (V Přednádraží vzniká film o Romech, ČT1 – Události v regionech, 18:00, 5.3.2013).

Na první pohled je tedy patrné, že situací, kdy příslušníci majority hovoří v médiích o Romech převážně negativním tónem jako o „cikánech", bylo v uplynulých měsících v příspěvcích zaznamenáno mnohem více než těch, kdy sami Romové používali – většinou v neutrálním duchu – svou vlastní členskou kategorii „cigáni".

Související

Více souvisejících

Romové novináři

Aktuálně se děje

před 17 minutami

před 58 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odvolal ministra obrany Joava Galanta kvůli „krizi důvěry“ ohledně vedení vojenských operací. Netanjahu tvrdí, že Galantovy kroky a výroky odporovaly rozhodnutím kabinetu a mohly podle něj prospět nepřátelům Izraele. Na post ministra obrany nyní nastoupí dosavadní ministr zahraničí Jisrael Kac, kterého v jeho roli nahradí Gideon Sa'ar. Galant na to reagoval prohlášením, že bezpečnost Izraele je pro něj životním posláním, uvedl server Times of Israel.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Americké volby jako obrovská bezpečnostní operace. Barikády jsou kolem sídel kandidátů i soukromých podniků

Bezpečnostní opatření okolo amerických prezidentských voleb už jedou naplno. Zátarasy a jiná fyzická bezpečností opatření jsou zajištěna v okolí sídel kandidátů Kamaly Harrisové a Donalda Trumpa. Své podniky chrání rovněž soukromníci.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy