Tou nejbližší je maximum meteorického roje Geminidy v noci z 13. na 14. prosince, a to za ideálních podmínek. 16. a 17. prosince na večerní obloze nad jihozápadem spatříme hezké seskupení planet Jupiter a Saturn s Měsícem a 21. prosince nás čeká konjunkce Saturna s Jupiterem jako úkaz staletí - Betlémská hvězda. V tu samou noc, tedy z 21. na 22. prosince, především v druhé polovině noci a také následující noc do půlnoci to pak bude maximum dalšího meteorického roje Ursid. Ursidy jsou nepravidelným meteorickým rojem, pro letošek ale předpověď aktivity udává možnou meteorickou spršku. Prostě pořád bude na co koukat, navíc zimní obloha je díky velkému množství jasných hvězd a Mléčnou dráhou vysoko nad obzorem zajímavá i bez těchto mimořádných úkazů.
Maximum meteorického roje Geminidy 13. /14. prosince
Noc z neděle 13. na pondělí 14. prosince bude stát za to. Země kolem druhé hodiny ranní proletí (maximum v 1:50 SEČ) nejhustší částí meteorického roje Geminidy. Během pouhé hodiny tak můžete zahlédnout až několik desítek různě jasných "padajících hvězd" - meteorů. K pozorování v tomto roce nastávají ideální podmínky - maximum vychází na noc a svým svitem nebude rušit Měsíc, který je v ten den novu.
Velká četnost meteorů
Geminidy, pojmenované podle latinského jména souhvězdí Blíženci, jsou jedním z nejvydatnějších a nejjasnějších meteorických rojů. Jsou četnější než oblíbené letní Perseidy, ale díky prosincovému počasí nejsou tak známé. Tento roj je kromě své četnosti zajímavý také tím, že obsahuje mnoho větších meteoroidů, které při hoření v naší atmosféře vytvářejí krásné a pomalé, mnohdy nazelenalé meteory.
Jak a kde pozorovat
Souhvězdí Blíženců bude na obloze prakticky celou noc. K pozorování nepotřebujete dalekohled, naopak dívejte se očima po celé obloze. Díky perspektivě budou jakoby vylétat právě ze souhvězdí Blíženců, kde leží radiant tohoto meteorického roje. Je třeba se samozřejmě teple obléknout a především vyhledat tmavé místo bez rušivých světel. Dívat se můžete po celou noc, nejvíce meteorů ale spatříte mezi půlnocí a třetí hodinou ranní, ale dokonce nad ránem před východem slunce to je také vhodné, takže si můžete "jen" přivstat. Za ideálních podmínek lze v průběhu maxima roje zachytit i přes 1000 meteorů za noc! Tedy pokud bude jasno. Meteory pod zamračenou oblohou neuvidíme. Předpověď počasí je pro většinu České republiky díky inverzní oblačnosti špatná, největší pravděpodobnost jasné oblohy připadá na horské polohy Šumavy a okolních hor.
O co se jedná
Mateřské těleso Geminid odhalila v říjnu 1983 infračervená observatoř IRAS. Víme, že se jedná o zhruba pětikilometrové těleso, pravděpodobně bývalou a dnes již vyhaslou kometu, které se na své cestě Sluneční soustavou dostává až za dráhu Marsu, může se přiblížit k planetě Zemi (v roce 2017 na pouhých 10 milionů kilometrů) a také se přiblížit ke Slunci na pouhých 21 milionů kilometrů (tedy třetinu vzdálenosti, ve které se pohybuje kolem Slunce Merkur). V té době se tak zahřívá na teplotu až sedm set stupňů Celsia. Tento objekt dostal jméno (3200) Phaeton.
Na rozdíl od jiných meteorických rojů, které jsou pozorovány po celá staletí nebo dokonce tisíciletí, byly Geminidy zřejmě poprvé sledovány v roce 1862. Podle řady odborníků přitom každým rokem prolétá planeta Země hustší a hustší částí roje, takže divadlo, které nám vypařující se částečky Phaetonu na nebi ukazují, může v budoucnu ještě zesílit.
9. června 2025 13:57
Chyba v e-shopu Reebok: Zboží za zlomek ceny, teď nad objednávkami visí otazník
Související

Meteorický roj Geminidy bude dnes nejviditelnější. Kdy jej sledovat?

Budou padat hvězdy. Geminidy mají být nejviditelnější v noci na neděli
Meteorologický roj Geminidy , zajímavosti , vesmir
Aktuálně se děje
včera

Trumpova vláda v praxi: Američan narozený v USA byl deportován do země, v níž nikdy nebyl
včera

Proč Pentagon zastavil dodávky Ukrajině? Konečně se objevil "důvod"
včera

Proč Texas zasáhly nejtragičtější povodně v historii?
včera

Smrtící povodně mohou být novým normálem, varují experti. Je to jen Boží zásah, reaguje Bílý dům
včera

Pátrání ukončeno. Tělo horolezkyně Kolouchové zůstane v Himálajích
včera

Trump odkládá nová cla a varuje 14 zemí. Půjde také po Japonsku a Jižní Koreji
včera

Národní divadlo truchlí. Zemřela někdejší sólistka opery Tattermuschová
včera

Německá vláda narazila u soudu. Zákaz krajně pravicového časopisu se ruší
včera

Fico nepřišel. Atentátník neúspěšně žádal nízký trest, u soudu vypovídat odmítl
včera

Druhá prázdninová tragédie na Semilsku. Chlapec se zřítil z vysílače
včera

Obětí povodní v Texasu je přes sto. Naděje na nalezení přeživších začíná být mizivá
včera

Pomník Jana Husa má 110 let. S dílem se pojily spory i tragédie
včera

Počasí do zítra: Na horách spadne až 180 mm. Řeky mohou stoupat na třetí stupeň
včera

Gaza před dalším příměřím: Desetitisíce mrtvých, rozvrácená infrastruktura a špatné diplomatické vyhlídky
včera

Tragédie v Nymburce. Hoch nepřežil pád z okna, případ vyšetřuje policie
včera

Sliby chyby. Epsteinův seznam neexistuje, tvrdí americká justice
včera

V Česku hrozí vydatný déšť. Hladík doporučil lidem, jak se mají chovat
včera

Netanjahu chce Nobelovu cenu pro šéfa Bílého domu. Zastavuji války, reagoval dojatý Trump
včera

Nové informace o smrti ministra, jehož odvolal Putin. Tělo se nenašlo v domě
včera
S požáry v Německu bojovaly stovky hasičů. Ohrožovaly je výbuchy munice
Kvůli lesním požárům, které sužovaly východ Německa přes uplynulý víkend, se muselo evakuovat více než sto lidí. S ohněm bojovalo pět stovek hasičů, dva z nich byli během zásahu vážně zraněni.
Zdroj: Tereza Marešová