Meteorický roj Geminidy bude dnes nejviditelnější. Kdy jej sledovat?

V Česku dnes bude viditelný meteorický roj Geminidy. Počasí podle astronomů slibuje velmi příznivé podmínky pro pozorování úkazu, který vyvrcholí dnes v noci ze 14. na 15. prosince, kdy Měsíc nebude svým svitem rušit pozorování. Nejvhodnější čas pro sledování je zejména v pátek 15. prosince mezi půlnocí a 4. hodinou ranní. 

V průběhu noci, zejména v časných ranních hodinách, lze očekávat záření desítek meteorů v hodině na obloze daleko od měst s rušivým světelným znečištěním. Celkový počet meteorů z roje Geminidy by se mohl vyšplhat až na 1000 během jedné noci.

Meteorický roj je fenomén, kdy proud částic meziplanetárního prachu, známých jako meteoroidy, překračuje dráhu Země a tyto částice pak vstupují do zemské atmosféry s vysokou rychlostí. Při průletu atmosférou se zahřejí třením, vypaří a za sebou vytvářejí zářící stopy, nazývané meteory nebo lidově "padající hvězdy". Každý rok můžeme pozorovat několik meteorických rojů, přičemž nejaktivnější jsou lednové Kvadrantidy, srpnové Perseidy a právě prosincové Geminidy.

Název Geminidy pochází od latinského názvu souhvězdí Blíženců, z něhož se zdá, že meteory vylétají. Radiant, tedy bod na obloze, ze kterého se zdá, že meteory vycházejí, leží v souhvězdí Blíženců východně od dvou nejjasnějších hvězd - Castor a Pollux. V průběhu prosince je souhvězdí Blíženců viditelné celou noc na obloze.

Meteoroidy, které tvoří Geminidy, pocházejí z tělesa (3200) Phaethon, což je planetka, která se rozpadá. Tato planetka má neobvyklou dráhu, která ji přibližuje ke Slunci každých půldruhého roku. Při průletu blízko Slunce vytváří částice, které následně vytvářejí meteorický roj Geminidy. Tento roj byl poprvé pozorován v roce 1862 a od té doby se stal jedním z nejvýraznějších a nejaktivnějších meteorických rojů.

Letošní Geminidy mají vynikající podmínky pro pozorování. Sledování je doporučeno zejména v období mezi půlnocí a 4. hodinou ranní. Vzhledem k minimálnímu osvětlení Měsíce bude možné pozorovat meteorický roj s velkou intenzitou až do jeho konce 17. prosince.

Pro optimální pozorování je vhodné vybrat si místo co nejdále od světelného znečištění měst a věnovat se sledování na lehátku či karimatce. Zimní noční obloha, zvláště daleko od měst, umožní pozorování spektakulárního přírodního divadla na obloze.

Související

Meteorologický roj Geminidy

Maximum meteorického roje Geminidy v noci z neděle na pondělí

Tou nejbližší je maximum meteorického roje Geminidy v noci z 13. na 14. prosince, a to za ideálních podmínek. 16. a 17. prosince na večerní obloze nad jihozápadem spatříme hezké seskupení planet Jupiter a Saturn s Měsícem a 21. prosince nás čeká konjunkce Saturna s Jupiterem jako úkaz staletí - Betlémská hvězda. V tu samou noc, tedy z 21. na 22. prosince, především v druhé polovině noci a také následující noc do půlnoci to pak bude maximum dalšího meteorického roje Ursid. Ursidy jsou nepravidelným meteorickým rojem, pro letošek ale předpověď aktivity udává možnou meteorickou spršku. Prostě pořád bude na co koukat, navíc zimní obloha je díky velkému množství jasných hvězd a Mléčnou dráhou vysoko nad obzorem zajímavá i bez těchto mimořádných úkazů.

Více souvisejících

Meteorologický roj Geminidy

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 27 minutami

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

před 44 minutami

před 1 hodinou

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Ministerstvo zdravotnictví, ilustrační fotografie.

Svrčinová na vlastní žádost končí jako hlavní hygienička

Vláda ve středu odvolala hlavní hygieničku Pavlu Svrčinovou na její vlastní žádost, uvedlo ministerstvo zdravotnictví. Do jmenování jejího nástupce bude kompetence hlavního hygienika v plném rozsahu vykonávat její zástupce a ředitel odboru ochrany veřejného zdraví Ministerstva zdravotnictví Matyáš Fošum. Výběrové řízení má být vypsáno v nejbližších dnech.

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

Důchody, ilustrační fotografie.

Valorizace důchodů v lednu 2025: První odhady už naznačují, jak penze porostou

Až na začátku příštího roku se lidem opět zvýší důchody. O výši příští valorizace by mělo být jasno v létě, vyšší penze pak budou senioři pobírat od ledna 2025. Podle odhadů ministerstva práce a sociálních věcí vedeného Marianem Jurečkou (KDU-ČSL) by důchody měly vzrůst přinejmenším o dvě procenta. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Sestra vůdce KLDR hrozí: Vybudujeme ohromnou vojenskou sílu

Severní Korea hodlá pokračovat v budování "ohromující a nejsilnější vojenské síly" na ochranu své suverenity a míru v regionu, prohlásila Kim Jo-džong, která je vlivná sestra severokorejského vůdce Kim Čong-una, jak informoval ve středu server The Korea Times s odkazem na tamní tiskovou agenturu KCNA.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy