Meteorický roj Geminidy bude dnes nejviditelnější. Kdy jej sledovat?

V Česku dnes bude viditelný meteorický roj Geminidy. Počasí podle astronomů slibuje velmi příznivé podmínky pro pozorování úkazu, který vyvrcholí dnes v noci ze 14. na 15. prosince, kdy Měsíc nebude svým svitem rušit pozorování. Nejvhodnější čas pro sledování je zejména v pátek 15. prosince mezi půlnocí a 4. hodinou ranní. 

V průběhu noci, zejména v časných ranních hodinách, lze očekávat záření desítek meteorů v hodině na obloze daleko od měst s rušivým světelným znečištěním. Celkový počet meteorů z roje Geminidy by se mohl vyšplhat až na 1000 během jedné noci.

Meteorický roj je fenomén, kdy proud částic meziplanetárního prachu, známých jako meteoroidy, překračuje dráhu Země a tyto částice pak vstupují do zemské atmosféry s vysokou rychlostí. Při průletu atmosférou se zahřejí třením, vypaří a za sebou vytvářejí zářící stopy, nazývané meteory nebo lidově "padající hvězdy". Každý rok můžeme pozorovat několik meteorických rojů, přičemž nejaktivnější jsou lednové Kvadrantidy, srpnové Perseidy a právě prosincové Geminidy.

Název Geminidy pochází od latinského názvu souhvězdí Blíženců, z něhož se zdá, že meteory vylétají. Radiant, tedy bod na obloze, ze kterého se zdá, že meteory vycházejí, leží v souhvězdí Blíženců východně od dvou nejjasnějších hvězd - Castor a Pollux. V průběhu prosince je souhvězdí Blíženců viditelné celou noc na obloze.

Meteoroidy, které tvoří Geminidy, pocházejí z tělesa (3200) Phaethon, což je planetka, která se rozpadá. Tato planetka má neobvyklou dráhu, která ji přibližuje ke Slunci každých půldruhého roku. Při průletu blízko Slunce vytváří částice, které následně vytvářejí meteorický roj Geminidy. Tento roj byl poprvé pozorován v roce 1862 a od té doby se stal jedním z nejvýraznějších a nejaktivnějších meteorických rojů.

Letošní Geminidy mají vynikající podmínky pro pozorování. Sledování je doporučeno zejména v období mezi půlnocí a 4. hodinou ranní. Vzhledem k minimálnímu osvětlení Měsíce bude možné pozorovat meteorický roj s velkou intenzitou až do jeho konce 17. prosince.

Pro optimální pozorování je vhodné vybrat si místo co nejdále od světelného znečištění měst a věnovat se sledování na lehátku či karimatce. Zimní noční obloha, zvláště daleko od měst, umožní pozorování spektakulárního přírodního divadla na obloze.

Související

Meteorologický roj Geminidy

Maximum meteorického roje Geminidy v noci z neděle na pondělí

Tou nejbližší je maximum meteorického roje Geminidy v noci z 13. na 14. prosince, a to za ideálních podmínek. 16. a 17. prosince na večerní obloze nad jihozápadem spatříme hezké seskupení planet Jupiter a Saturn s Měsícem a 21. prosince nás čeká konjunkce Saturna s Jupiterem jako úkaz staletí - Betlémská hvězda. V tu samou noc, tedy z 21. na 22. prosince, především v druhé polovině noci a také následující noc do půlnoci to pak bude maximum dalšího meteorického roje Ursid. Ursidy jsou nepravidelným meteorickým rojem, pro letošek ale předpověď aktivity udává možnou meteorickou spršku. Prostě pořád bude na co koukat, navíc zimní obloha je díky velkému množství jasných hvězd a Mléčnou dráhou vysoko nad obzorem zajímavá i bez těchto mimořádných úkazů.

Více souvisejících

Meteorologický roj Geminidy

Aktuálně se děje

před 7 minutami

před 10 minutami

před 20 minutami

před 38 minutami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 3 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy