Ministryně Černochová v Nehvizdech dnes odhalila nový památník výsadku Anthropoid

V Nehvizdech nedaleko Prahy dnes slavnostně odhalili nový památník, který připomíná výsadek operace Anthropoid za druhé světové války. Právě u této obce před 80 lety, v noci na 29. prosince 1941, seskočili parašutisté Jan Kubiš a Jozef Gabčík, kteří o pět měsíců později v Praze provedli atentát na na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Památník odhalila spolu s dalšími hosty ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

Památník operace Anthropoid v Nehvizdech: Hrdinové! Jinak nelze nazvat Jana Kubiše a Jozefa Gabčíka, kteří před 80 lety seskočili u Nehvizd a o 5 měsíců později provedli atentát na Reinharda Heydricha. Ministryně  @jana_cernochova  dnes s dalšími hosty odhalila v Nehvizdech nový památník na jejich počest.

Nový památník stojí v ulici U Hřbitova, jen několik metrů od sportovního areálu. Původní památník je za dálnicí, Nehvizdy se ho zatím rušit nechystají. "Až se za několik let začne stavět vysokorychlostní trať s terminálem, bude přemístěn na nové nádraží," uvedl městys na svém webu.

Dnešní akci doprovodila jízda historických vojenských vozidel Po stopách parašutistů, která vyjela brzo ráno z Pardubic. Připomněla příběh sedmi parašutistů, kteří tu noc seskočili na území tehdejšího Protektorátu Čechy a Morava. Vedle Anthropoidu to bylo ve výsadcích označených Silver A a Silver B. Trasa vedla přes Lázně Bohdaneč, Kasaličky, Voleč, Chlumec nad Cidlinou, Podmoky, Senici, Poděbrady, Sadskou a Mochov až do Nehvizd.

img-responsive

Památník operace Anthropoid v Nehvizdech: Hrdinové! Jinak nelze nazvat Jana Kubiše a Jozefa Gabčíka, kteří před 80 lety seskočili u Nehvizd a o 5 měsíců později provedli atentát na Reinharda Heydricha. Ministryně @jana_cernochova dnes s dalšími hosty odhalila v Nehvizdech nový památník na jejich počest. | foto: Ministerstvo obrany ČR

"Tito hrdinové bohužel za svou odvahu zaplatili životem, když spolu s dalšími výsadkáři podlehli nacistické přesile v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Praze 2," uvedla Černochová na twitteru. Upozornila, že Praha 2 plánuje k výročí na květen a červen akce, kterými hrdiny uctí.

Kubiš a Gabčík měli původně seskočit u Ejpovic nedaleko Plzně, nakonec ale dopadli o 100 kilometrů dál. Také ostatní výsadky dopadly jinam, než bylo v plánu.

Cílem operace Anthropoid byl právě atentát na Heydricha. Gabčík s Kubišem si pro provedení atentátu vybrali ostrou zatáčku pod Vychovatelnou v pražských Kobylisích. Na Heydrichovo auto přijíždějící z Panenských Břežan zaútočili 27. května společně s Josefem Valčíkem a Adolfem Opálkou. Heydrich byl při výbuchu zraněn střepinou a 4. června zemřel.

Okamžitě po atentátu bylo vyhlášeno stanné právo a začaly masové popravy. Sedm parašutistů zahynulo 18. června v pravoslavném chrámu Cyrila a Metoděje v Resslově ulici. Nacistický teror vyvrcholil v červnu 1942 vyhlazením Lidic a Ležáků. Po atentátu, označovaném za největší čin evropského domácího odboje za druhé světové války, odvolaly své podpisy pod Mnichovskou dohodou Francie a Británie, což přispělo ke znovuobnovení poválečného Československa v předmnichovských hranicích.

Komentář: Jsme k pláči. Za mobilní tarify platíme nejvíc v Evropě a je nám…

16.01.2022 11:30 Z některých států východní Evropy se stávají stále více, chce se říct „bolestivé rány“ kontinentu,…

Dechberoucí záběry. Vybuchla podmořská sopka Hunga Tonga

15.01.2022 17:04 Tichomořské souostroví Tonga po mohutném výbuchu podmořského vulkánu vydalo varování před cunami,…

Počasí: Většinu Česka dnes zasáhne silný vítr

17.01.2022 06:30 Většinu Česka zasáhne v pondělí od rána silný vítr. V nárazech dosáhne místy rychlosti 55 až 70…

Vláda chystá valorizaci důchodů i některých daní

16.01.2022 12:58 Vláda podle předsedy KDU-ČSL a ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky chystá na červen…

Výbuch sopky na druhé straně zeměkoule dosáhl až do Česka, a hned dvakrát

16.01.2022 22:00 Výbuch sopky na druhé straně zeměkoule se odrazil i na počasí v Česku. Tlaková vlna po sobotním…

Ve Sportce padla třetí nejvyšší výhra, vítěz si odnese přes 250 milionů…

19.12.2021 21:44 V loterii Sportka dnes padla třetí nejvyšší výhra v její historii. Výherce má nárok na téměř 250,2…

Očkování není v rozporu s buddhismem, rozhodl soud

17.12.2021 09:11 Nejvyšší správní soud (NSS) zamítl podnět právníka, který tvrdil, že očkování proti koronaviru je v…

Související:

Právě se děje

reklama