Ve vládě není podle premiéra Petra Fialy (ODS) velká vůle k zásahům do daně z přidané hodnoty. Při návštěvě ministerstva zemědělství to uvedl k dotazu novinářů, zda vláda uvažuje o snížení daně z přidané hodnoty (DPH) na potraviny. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) k tomu řekl, že u snižování daně na potraviny je riziko, že se nepromítne do poklesu cen. Potraviny v Česku v současnosti podléhají 15procentní DPH, pouze malá skupina produktů, jako je kojenecká výživa a některé mlýnské výrobky, se daní deseti procenty.
Fiala řekl, že daň z přidané hodnoty je velmi významnou složkou státního rozpočtu a jakýkoliv zásah do daně může mít řadu efektů. "Když se podíváme na zkušenosti z okolních zemí, tak vidíme, že zásahy do DPH vedou k očekávatelným efektům. Například, že některých komodit není dost, nebo snížená DPH není dlouhodobě udržitelná a pak dochází ke skokovému nárůstu ceny," řekl. Jako příklad uvedl Maďarsko.
Premiér zopakoval, že vláda není připravená zvyšovat daňovou zátěž občanů ani firem. "Můžeme se bavit o úpravě sazeb, aby daňová zátěž dohromady nenarostla," řekl. Uvedl také , že sám se k variantě snižování DPH nepřiklání. Doplnil k tomu, že podle programového prohlášení vlády se jeho kabinet může věnovat úpravě například spotřební daně v závislosti na škodlivosti produktů.
Nekula k tomu dodal, že podle něj je v současnosti efektivnější pomoc lidem zasaženým růstem cen energií a životních nákladů plánované zvýšení důchodů, což považuje za efektivnější nakládání s prostředky státu.
Po novém roce se bude podle Fialy debatovat o úpravě programového prohlášení vlády nebo návrzích Národní ekonomické rady vlády (NERV) na omezení schodku rozpočtu. Jedním z návrhů rady je přesun některých druhů zboží a služeb do vyšší sazby DPH.
Nekula řekl, že vysoké ceny potravin jsou tažené hlavně drahými energiemi, což se poté promítá například do cen průmyslových hnojiv. "Pokud neklesnou světové ceny zemního plynu a elektrické energie, tak nemůže dojít k poklesu cen potravin. Nelze prodávat za podnákladové ceny," řekl. Nelze podle něj ale zároveň vyloučit, že při poklesu cen energií dojde i k poklesu cen potravin.
Uvedl také, že trh očekává postupné snižování inflace a nemělo by již docházet k radikálnímu nárůstu cen potravin. "Měl jsem jednání s potravináři a indikují, že v příštím roce by mohlo dojít k mírnému poklesu," dodal.
Ministr poznamenal, že na jaře bylo v Česku velké inflační očekávání, a i proto začal tehdy úmyslně mluvit o kontrolách marží obchodních řetězců, které měl spolu s jeho resortem dělat Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. "Účelově jsem použil příklad s točeným salámem, kde byla přirážka 246 procent," řekl. Cílem bylo podle něj vzbudit pozornost obchodníků, nárůst cen tak byl pozvolnější, nikoli skokový, a díky tomu se podařilo získat čas na novelu zákona o významné tržní síle. Dodal, že ke zklidnění světových trhů se zemědělskými komoditami přispělo i zřízení takzvaných tras solidarity na vývoz obilí z Ukrajiny.
Související

Vláda naposledy vyrazila mimo Prahu. Tématem byly investice do infrastruktury

Česko podepíše dohodu o dostavbě Dukovan, jakmile to bude možné
Aktuálně se děje
před 8 minutami

Moskva a Kyjev se dohodly na výměně tisíců zajatců. Chceme co mír co nejdřív, řekl Zelenskyj po hovoru s Trumpem
před 54 minutami

Útočník na Salmana Rushdieho odsouzen na 25 let vězení
před 2 hodinami

Mírové rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou ztroskotaly po méně než dvou hodinách
před 2 hodinami

Zoufalství, chaos a smrt se v Pásmu Gazy stávají běžné. Umírají těhotné i děti
před 3 hodinami

Tisíce Ukrajinců zmizely v pekelném souostroví ruských věznic. Jsou týráni, znásilňováni a umírají bez soudu
před 4 hodinami

EU ostře odmítá obchodní dohodu s Trumpem po vzoru Velké Británie. Hrozí odvetnými opatřeními
před 4 hodinami

Mírová jednání o Ukrajině: Turecko apeluje na okamžité příměří
před 5 hodinami

Putin na žádném příměří zájem nemá, pouze se snaží proces protahovat a odsouvat, říká Drmola
před 6 hodinami

Prezident Pavel podepsal superdávku
před 6 hodinami

Teritoriální ústupky na Ukrajině? Jsou klíčové pro mír a bohužel i pro plány Putina, varují experti
před 7 hodinami

V Istanbulu začalo klíčové jednání USA, Ukrajiny a Turecka. Trump se chce obratem setkat s Putinem
před 8 hodinami

Trump opět překrucuje fakta? Indie nabídla USA nulová cla, tvrdí. Dillí říká něco jiného
před 8 hodinami

Trump setkáním se syrským lídrem vyslal Íránu jasný vzkaz: Jde to i bez vás
před 9 hodinami

Lotyšsko varuje před špióny z Ruska. Zveřejnilo návod, jak je poznat
před 9 hodinami

První jednání po třech letech. Dnešek může být pro válku na Ukrajině průlomový
před 11 hodinami

Zimní počasí se o víkendu vrátí. Na horách nasněží
Aktualizováno včera

MS v hokeji 2025: Česko s výraznou převahou vyhrálo nad Maďarskem 6:1
včera

Gaza na pokraji hladomoru: Došly všechny zásoby potravin, děti umírají hlady, hlásí OSN. Lež, reaguje Izrael
včera

Napětí v Istanbulu: Ukrajinská a ruská delegace čekají na jednání, ale setkají se vůbec?
včera
Istanbulské mírové rozhovory: Pomalu, ale přesně podle ruského plánu
Přímé mírové rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou, které se po více než třech letech obnovily tento týden v Istanbulu, zatím probíhají v duchu pomalého, opatrného postupu – přesně podle tempa, které si diktuje Moskva. Ačkoliv jednání nepřinesla zásadní průlom, jejich samotná existence je důkazem, že Kyjev se snaží demonstrovat ochotu jednat – především směrem k prezidentovi Spojených států Donaldu Trumpovi, jenž podle některých zdrojů vyvíjí tlak na nalezení cesty k příměří.
Zdroj: Libor Novák