NKÚ zjistil v účetnictví Grantové agentury ČR nedostatky

V účetnictví Grantové agentury ČR (GAČR) za loňský rok zjistil Nejvyšší kontrolní úřad nesprávnosti. Chyby za 5,9 miliardy korun opravila agentura ještě během kontroly, další významné nesprávnosti za téměř 114 milionů korun však zůstaly neopraveny, uvedl NKÚ.

Nejvyšší kontrolní úřad

V závěrečném účtu ani ve výkazu pro hodnocení plnění státního rozpočtu neměla GAČR významné nedostatky. Výsledky prověrky dnes ČTK sdělil mluvčí NKÚ Václav Kešner. Reakci agentury ČTK zjišťuje.

Grantová agentura ČR poskytuje dotace na projekty v základním výzkumu. NKÚ prověřil správnost sestavení závěrečného účtu, vedení účetnictví a spolehlivost účetní závěrky za rok 2020. Kontroloři se zaměřili také na správnost údajů, které agentura předkládala pro hodnocení plnění státního rozpočtu.

Většina z nesprávností za více než 5,9 miliardy korun vznikla podle kontrolorů tím, že agentura neúčtovala v dlouhodobých podmíněných závazcích z nově uzavřených smluv k projektům, které měly začít v roce 2020. Po upozornění kontrolního úřadu Grantová agentura ČR tyto nesprávnosti napravila již během kontroly, a to ještě před uzavřením účetních knih za rok 2020. Chyby za téměř 114 milionů korun ale agentura neopravila.

"GAČR zúčtovala zálohy poskytnuté příjemcům dotací, aniž by k tomu měla průkazný doklad o jejich skutečné spotřebě. Tyto prostředky měla GAČR vykazovat jako zálohu až do doby, než jí příjemci předloží vyúčtování." uvedl NKÚ. S touto skutečností podle úřadu souvisela i další významná nesprávnost v účetní závěrce, která se týkala odhadované výše nákladů na transfery, tedy předpokládané spotřeby dotací. GAČR pro rok 2020 odhadla náklady na transfery ve výši 100 procent poskytnuté dotace. "Kontroloři však zjistili, že takový odhad nákladů je neadekvátní, neboť ke stoprocentní spotřebě dotací v daném roce nedochází," uvedl NKÚ. Kontroloři tak vyhodnotili informace na některých účtech v rozvaze a ve výkazu zisku a ztráty jako nespolehlivé.

Nedostatky zjistili kontroloři také ve vnitřním kontrolním systému agentury, a to v zajištění schvalovacích postupů. U všech 75 kontrolovaných operací chyběl podle NKÚ podpis hlavní účetní na schvalovacím formuláři k vyplacení dotace. U 27 z těchto operací GAČR vyplatila dotaci ještě před záznamem o provedení kontroly po vzniku závazku příkazcem operace.

Kontroloři také upozornili na to, že grantová agentura neoprávněně vyplatila dotaci 10,6 milionu korun, aniž by smlouvu o poskytnutí dotace v zákonném termínu zveřejnila v registru smluv, ze zákona tak byla příslušná smlouva zrušena od počátku.

GA ČR vznikla v roce 1993 a funguje jako organizační složka státu. Její předsednictvo má ze zákona pět členů, každý člen zastupuje jeden základní vědní obor. Předsednictvo schvaluje vyhlášení veřejných soutěží ve výzkumu a vývoji a rozhoduje o udělení grantů vědeckým projektům.

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Předpověď počasí do konce září ukazuje, jaké nás čekají průměrné teploty

22.09.2021 06:30 Do konce září nás čekají průměrně teplé dny, s maximy kolem 18 stupňů Celsia. Nebude však příliš…

Navýšení platů státních zaměstnanců o inflaci je maximum, tvrdí Zeman

22.09.2021 15:25 Navýšení platů státních zaměstnanců o inflaci je v rámci rozpočtu na příští rok podle prezidenta…

Kauza Čapí hnízdo: Šaroch pochybil, nereagoval na nové informace, tvrdí…

23.09.2021 11:42 Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch pochybil, když bezodkladně nereagoval na nové informace…

Svět blíží k bodu zlomu, státy musí převzít odpovědnost za ničení planety,…

23.09.2021 08:12 Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval…

Konec levných nákupů na AliExpressu? Malé zásilky ze zahraničí podraží

14.09.2021 17:32 Drobné zásilky do 22 eur (asi 560 korun) ze zemí mimo EU zřejmě podraží. Nově už nebudou podléhat…

Ředitel České obchodní inspekce ke konci rezignuje

06.09.2021 20:53 Ředitel České obchodní inspekce (ČOI) Mojmír Bezecný odchází k 30. září z funkce. Žádost o odvolání…

Ústavnímu soudu věří většina Čechů, ukázal průzkum. Žalobci dopadli hůře

27.08.2021 15:25 Většina Čechů má důvěru v Ústavní soud, Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) či ombudsmana. Nejvyššímu…

Ministerstvo zdravotnictví má mít v rozpočtu o miliardu víc

24.08.2021 20:48 Aktualizováno Rozpočet ministerstva zdravotnictví by měl příští rok dosáhnout téměř 24 miliard korun, což je…

NÚKIB asi dostane za úkol pracovat na vzniku kyberbezpečnostního centra

21.08.2021 07:48 Vláda na svém pondělním jednání pravděpodobně uloží řediteli Národního úřadu pro kybernetickou a…

Související:

Právě se děje

reklama