Vláda řešila na výjezdu pracovníky z Indonésie. Výrobce polovodičů plánuje obří investici

Vláda již pošesté vyjela do regionů na své výjezdní zasedání. Ve středu se schůze kabinetu uskutečnila na Staré radnici v Havlíčkově Brodě, poté následovalo jednání s radami Kraje Vysočina a Pardubického kraje. Vláda také vzala na vědomí investici výrobce polovodičů onsemi do rozšíření výroby. 

láda Petra Fialy během svého funkčního období uskutečnila společné jednání již se dvanácti ze čtrnácti českých krajů (včetně hlavního města Prahy). „My se snažíme být blízko k lidem, jezdíme za samosprávami, pořádáme výjezdní zasedání pravidelně tak, abychom mohli diskutovat s reprezentacemi příslušných krajů na místě o konkrétních problémech a řešili jsme konkrétní věci,“ konstatoval premiér Petr Fiala. „Vždy řešíme témata, která se těch krajů dotýkají. A chci také připomenout, že pro členy vlády to není jen jednání vlády a jednání s krajskými samosprávami, ale je to také celodenní pobyt v kraji,“ připomněl předseda vlády, který dnes společně s ministrem dopravy Martinem Kupkou navštívil kontrolní den na stavbě další části dálnice D35 u Vysokého Mýta.

Vláda se zabývala především regionálními tématy. Členové kabinetu se seznámili s informací ministra dopravy o probíhajících či připravených důležitých investičních akcích do dopravní infrastruktury v obou krajích. Z největších staveb se jedná především o další úseky stavby dálnice D35 v Pardubickém kraji a plánovanou výstavbu vysokorychlostní železniční trati z Poříčan přes Světlou nad Sázavou do Brna, což jsou investice, které zásadně zlepší dopravní dostupnost v celé České republice. „Je to důležité. Posunout se v dopravní infrastruktuře je klíčové pro život v regionech, pro to, aby se naši občané mohli snadno dostat z jednoho místa na druhé, a je to důležité i pro prosperitu České republiky,“ zdůraznil premiér Fiala.

Vláda projednala také informaci o aktuálním stavu zpracování Socioekonomické studie Dukovany 2024, která má za cíl posoudit přínosy a rizika výstavby dostavby jaderné elektrárny Dukovany na socioekonomický rozvoj dotčeného území v čase. Řešitelem studie se na základě výběrové řízení stala společnost KPMG Česká republika a vypracovat ji má do letošního září.

Kabinet také probral dotační programy Ministerstva životního prostředí realizované v kraji Vysočina. Kraj může čerpat na projekty z oblasti životního prostředí dotace jak národních, tak především z evropských zdrojů. Například v operačním programu Životní prostředí bylo v Kraji Vysočina administrováno celkem 218 projektů v celkové výši asi 2,7 miliardy korun, naopak v čerpání na projekty z Modernizačního fondu má kraj zatím výrazné rezervy.

Vláda schválila rovněž navýšení kvóty pracovních víz pro kvalifikované pracovní síly z Indonésie. Schválila totiž návrh nového projektu Ministerstva průmyslu a obchodu pracovní migrace z Indonésie, který na základě dobrých zkušeností s pilotním projektem realizovaným společně s firmou Škoda Group počítá se zapojením další tisícovky kvalifikovaných pracovních sil, studentů a absolventů polytechnických škol z Indonésie na český pracovní trh.

Projekt se týká firem s více než 500 kmenovými zaměstnanci z automobilového, slévárenského, ocelářského, gumárenského, chemického průmyslu, dopravy a dalších oborů, které mají zájem zaměstnat více než 100 indonéských studentů či absolventů na pracovní poměr na dobu dvou let na kvalifikovanou pozici. Aby mohl být projekt realizován, vláda současně změnila nařízení vlády o maximálním počtu žádostí o vízum k pobytu nad 90 dnů za účelem podnikání, žádostí o povolení k dlouhodobému pobytu za účelem investování a žádostí o zaměstnaneckou kartu, které lze podat na zastupitelském úřadu, a to tak, že navýšila kvótu pro podávání žádostí o zaměstnanecké karty na zastupitelském úřadu v Jakartě o tisíc žádostí ročně, tedy ze současných 150 na 1 150 žádostí ročně. 

Na jednání vlády navázalo jednání s  radami obou krajů. „Chtěl bych poděkovat panu hejtmanovi Schrekovi i panu hejtmanu Netolickému a jejich kolegyním a kolegům za velmi věcnou a konkrétní debatu. Bavili jsme se o několika tématech, která jsou důležitá – zdravotnictví, školství, digitalizace stavebního řízení, o problémech, které trápí kraje a o tom, co v tom můžeme udělat jako vláda, co v tom můžeme udělat legislativně a co v tom můžeme udělat společně, protože řada těch pravomocí a kompetencí, třeba v oblasti školství nebo v oblasti zdravotnictví, je sdílená,“ uvedl premiér Fiala a zmínil například téma dostupnosti zdravotní péče, zajištění dostatku lékařů a zdravotníků nebo financování školství či nutné restrukturalizaci středního školství.

Fiala: Investice do výroby čipů podpoří modernizaci průmyslu a posílí konkurenceschopnost

Výrobce polovodičů onsemi investuje do rozšíření výroby čipů v závodě v Rožnově pod Radhoštěm zhruba 2 miliardy dolarů (44 miliard Kč). Jde o největší investici v novodobé historii ČR. Společnost onsemi již nyní vyrábí denně v Rožnově pod Radhoštěm 10 milionů čipů, v rámci této investice dojde k významnému navýšení kapacity. Umístění této velké investice v ČR je vyústěním intenzivního úsilí vlády v posledních dvou letech a potvrzuje, že Česko je pro zahraniční investory atraktivní zemí.

Rozhodnutí společnosti onsemi investovat v České republice přinese velký impuls pro rozvoj české ekonomiky. Investice posílí naši pozici v oblasti výroby polovodičů, které představují základní stavební kámen moderní ekonomiky, a přinese posílení dodavatelských řetězců navázaných na čipový průmysl. Rozšíření výroby čipů rovněž pomůže České republice snížit závislost na dovozu této klíčové technologie.

„Získání investice společnosti onsemi do továrny na výroby čipů je pro ČR velký úspěch. Je to investice, která posiluje produkci s vysokou přidanou hodnotou, přinese dobře placená pracovní místa a pomůže rozvoji regionu. Vláda je připravena projekt podpořit formou investiční pobídky,“ uvedl premiér Fiala.

Čipy společnosti onsemi jsou obzvlášť vhodné pro využití v moderních elektromobilech, proto tato investice také poslouží k modernizaci českého autoprůmyslu, který je dlouhodobě nejvýznamnější částí naší ekonomiky. Firma onsemi má již nyní uzavřené strategické partnerství s automobilkou VW a dodává součástky do mnoha automobilek v celé Evropě.

„Čipy jsou základem moderního průmyslu. My se proto dlouhodobě snažíme posilovat českou soběstačnost v této oblasti. Investice společnosti onsemi nám dává šanci stát se evropskou čipovou velmocí a přinese i významný impuls pro rozvoj české ekonomiky v čele s autoprůmyslem, který je jeho hlavním motorem,“ řekl ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

Firma onsemi v ČR už investovala 14 miliard korun. Rozšíření výroby v Rožnově pod Radhoštěm přinese další významné investice do regionu východní Moravy a Slezska. To podpoří rozvoj místních dodavatelských řetězců z řad firem působících v navazujících odvětvích a také moderních vzdělávacích oborů. Investice také povede k rozšíření zaměstnanosti, což poskytne příležitosti pro tuzemské odborníky a přiláká talenty z celého světa. To podpoří rozvoj technologického sektoru a zvýší odbornou úroveň pracovní síly.

„Jedná se o typ investice, které chce Česká republika podporovat, protože jde o ty nejmodernější technologie na trhu. Do regionu přinese nejen více pracovních míst s vyšší atraktivitou a prestiží, ale také pravděpodobně nárůst mezd a více investic do infrastruktury nebo bytové výstavby,“ uvedl ministr financí Zbyněk Stanjura.

Čipy vyráběné společností onsemi jsou zvláště významné díky své energetické účinnosti. Investice se má zaměřit na výrobu na základě nového materiálu substrátu (karbid křemíku). Tento materiál, a na něm postavená výrobní technologie, jsou zásadní pro zvýšení efektivity elektronických součástek (snížení jejich spotřeby energie), což je klíčové například pro vyšší dojezd elektromobilů a tím udržitelnou mobilitu.

Související

Ilustrační fotografie Komentář

Pohonné hmoty zdraží o 10 korun na litru. Vláda chce schválit v čase dovolených český Green Deal

V příštím týdnu má Fialova vláda na programu projednání opravdové „bomby“, totiž české verze Green Dealu. Ne náhodou během dovolených. Veřejnost má přes léto na starosti jiné, příjemnější věci. Ostatně balíček EU s názvem „Fit for 55“, klíčová složka celounijního Green Dealu, se před třemi lety schvaloval raději také během prázdnin.

Více souvisejících

Vláda ČR Pardubický kraj Kraj Vysočina firmy zaměstnanci

Aktuálně se děje

před 42 minutami

před 1 hodinou

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Experti pro EZ: Atentát na Trumpa může změnit volební dynamiku, Biden zeslábl

Politolog Jakub Lysek z Univerzity Palackého v Olomouci a Rachel Tausendfreundová z German Marshall Fund pro EuroZprávy.cz exkluzivně zhodnotili dopady neúspěšného atentátu na Donalda Trumpa. Lysek zdůrazňuje, že Trumpova pozvednutá pěst může mobilizovat jeho příznivce, ale ne zaručit volební vítězství. Tausendfreundová varuje před radikalizací americké společnosti a připomíná útok na Kapitol z roku 2021. 

před 1 hodinou

Ivo Lukačovič

Je to oficiální. Mizernou kvalitu ratingu NFNŽ potvrdil i sám Seznam.cz

Mediální rating Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky (NFNŽ) je roky předmětem kontroverzí a sporů. V poslední době ale stále častěji přešlapuje v kupě hnoje, a když už se proti němu vymezil i zakladatel internetového giganta Seznam.cz Ivo Lukačovič, je nezpochybnitelné, že je něco hodně špatně.

před 3 hodinami

Volodymyr Zelenskyj na mírovém summitu. (16.6.2024)

Zelenskyj tlačí na vznik mírového plánu. Prozradil, do kdy ho chce mít

Ukrajina pracuje na dalším mírovém summitu. Prezident země Volodymyr Zelenskyj v pondělí uvedl, že chce, aby do listopadu byly připraveny všechny prvky mírového plánu pro druhý mírový summit. Toho už by se mohli zúčastnit i zástupci Ruska, které sousední zemi před více než dvěma lety napadlo. 

před 3 hodinami

Osmasedmdesátiletý bývalý prezident byl po střelbě v Butleru v Pensylvánii sveden z pódia s krví rozmazanou po obličeji, zatímco střelec a kolemjdoucí byli zabiti a dva diváci kriticky zraněni (14. července 2024).

Buď Trump a republikáni, anebo Biden a demokrati. Amerika je rozdělená

Spojené státy nyní prožívají fenomén, který je tradiční při jakékoli větší politické události. Do nelítostných komentářů se pouštějí velká média v čele s New York Times, CNN, Wall Street Journal a Politico. Nenechávají ani nitku suchou na prezidentu Joeovi Bidenovi ani exprezidentovi Donaldu Trumpovi. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Válka v Izraeli

Všichni doufali, že omdlí dřív než později, řekla lékařka z Gazy. Jsou na pokraji sil, děti jim umírají pod rukama

Izraelská armáda je už od října loňského roku v otevřené válce s militantním hnutím Hamás. Podle řady organizací a některých institucí OSN jsou konfliktem nejvíce ohrožené děti. Těch se dle dostupných informací pohřešuje až 20 tisíc. Lékaři navíc prožívají extrémní nápor a nedostatek základních potřeb pro svou práci. Občas to dojde tak daleko, že musí amputovat končetiny bez anestezie. 

před 6 hodinami

Letní počasí.

Aktuální počasí: Tropy zasáhnou větší část Česka, uvedli meteorologové

Tropické teploty si nakonec užije větší část Česka, než se původně předpokládalo. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v pondělí upravil územní platnost výstrahy na vysoké teploty pro dnešní den, když ji rozšířil o část Středočeského a jih Olomouckého kraje. Zároveň zrušil varování před povodňovými jevy.

před 7 hodinami

Kaja Kallasová, premiérka Estonska

Estonská premiérka Kallasová podala demisi

Estonská premiérka Kaja Kallasová, která byla nominována na post šéfky diplomacie Evropské unie, v pondělí předala svou demisi estonskému prezidentovi Alaru Karisovi. Uvedl to server Washington Post.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Thomas Matthew Crooks

Thomas Matthew Crooks. Co víme o útočníkovi, který střílel na Trumpa?

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) v neděli oznámil, že útočník Thomas Matthew Crooks, který v sobotu střílel na předvolebním mítinku exprezidenta Donalda Trumpa, jednal sám. Střelbu vyšetřují jako atentát, ale také možný čin vnitrostátního terorismu. Uvedl to server Washington Post.

před 9 hodinami

Fotbal, ilustrační fotografie.

Euro 2024: Mistry Evropy ve fotbale se stali Španělé. Proti Anglii rozhodl v závěru Oyarzabal

Podruhé v řadě se ve finále fotbalového mistrovství Evropy představili Angličané, kteří opět doufali, že se jim podaří dokráčet k prvnímu titulu mistrů Evropy, ale stejně jako před třemi lety v Londýně i nyní v Berlíně zůstali těsně pod vrcholem. V souboji království proti Španělsku se sice snažili o obrat nepříznivého skóre, když jako první skóroval na úvod druhé půle Williams a poté na 1:1 vyrovnal Palmer, jenže v 86. minutě o všem rozhodl po rychlé protiakci střídající Oyarzabal, jenž si ji sám i založil. Pro Španělsko je to tak rekordní čtvrtý titul mistrů Evropy.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Co bude po atentátu? Trump chtěl změnit plány, nakonec se rozhodl jinak

Bývalý americký prezident Donald Trump oznámil, že navzdory atentátu, který na něj byl spáchán den předtím, se vydá do města Milwaukee na nominační sjezd Republikánské strany. Uvedl to server USA Today.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy